Vondra: Já nic, já muzikant

27.1.2011 20:36
Ministr obrany Alexandr Vondra - bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti z dob Topolánkovy vlády - už neví, na koho by se vymluvil, aby se zbavil odpovědnosti za stamilionové mrhání státními prostředky. V době českého předsednictví totiž Vondrou vedená sekce bez veřejné soutěže "přiklepla" firmě Promopro zakázku na ozvučení s předsednictvím spojených akcí za více než tři čtvrtě miliardy, ač původně se měly náklady vyšplhat na zhruba desetinu. Podle Vondry nese odpovědnost tehdejší šéf Úřadu vlády ČR Jan Novák. Portál Vaše věc se proto obrátil na bývalého šéfa úřadu vlády, jednoho z Novákových předchůdců z dob sociálně demokratických vlád, Ivana Přikryla. Ten tvrdí: "Vondrovy výmluvy nechápu. Nese odpovědnost ať říká cokoliv."

"Úřad vlády zajišťuje činnost vlády a je současně ústředním správním orgánem. Součástí zajišťování činnosti vlády je též zajištění činnosti místopředsedů vlády. Útvary místopředsedů bez portfeje byly organizačně začleněny do úřadu vlády jako samostatná sekce ale jejich rozpočet byl součástí rozpočtu úřadu vlády. Z hlediska právní subjektivity tedy vedoucí úřadu signoval smlouvy, neboť útvar Alexandra Vondry právní subjektivitu neměl. To samé jsem dělal já ve vztahu k bývalému místopředsedovi vlády Martinu Jahnovi," vysvětlil nám Ivan Přikryl. Přenášet odpovědnost za smlouvy na vedoucího úřadu je podle něj naprostý nesmysl. "Ostatně rozpočet na akci měla schválit vláda jako celek. Z hlediska subordinace bylo nemožné odepřít signování smlouvy, kterou místopředseda vlády požadoval či navrhl," dodává Ivan Přikryl. Podle něj je celé Vondrovo vymlování absurdní. "Odpovědnost byla svěřena za agendu Alexandru Vondrovi a ten ji nese ať říká cokoli," říká Ivan Přikryl.

"Již krátce po skončení českého předsednictví jsem vyjádřil obavy o výši a způsobu vynaložených nákladů na zajištění jeho průběhu. Aktuální kauza s firmou Promopro, která dostala bez výběrového řízení zakázku za stamiliony, je odstrašujícím příkladem plýtvání státními prostředky, ne-li přímo korupce," říká k celé věci Jiří Paroubek s tím, že Vondra by měl do vyšetření celé věci odstoupit. "Pokud nerezignuje sám, měl by jej Petr Nečas odvolat. To je jediné řešení hodné premiéra," dodává Jiří Paroubek. Skandály vlády z posledních několika týdnů podle něj dokazují, že Petr Nečas není ani silný předseda strany ani silný premiér. "Rozměr a frekvence skandálů této vlády je smutným důkazem, že tato vláda neměla vůbec vzniknout. ČSSD musí tuto situaci reflektovat a zvážit vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase," říká Jiří Paroubek.

macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Vláda postavená na roztříštěných zájmových skupinách nemůže být kvalitní. Této vládě chybí jakákoli idea a podle toho to vypadá.