Vrahem z povolání, tím byl Karel Vaš

obrazek
11.3.2013 10:08
Nedávno jsem měl možnost zhlédnout hraný dokument o nechvalně známém vojenském prokurátorovi Karlu Vašovi nazvaný ,,Vrahem z povolání". Vaš zemřel 8.12. 2012 krátce po jeho dokončení. Tento vysoce postavený komunista, prokurátor a agent sovětské tajné služby NKVD patřil k nejfanatičtějším a nejzavilejším vykonavatelům komunistického teroru konce 40. a začátku 50. let.

V dokumentu ničeho nelituje, vždy se snaží najít racionální argument pro své jednání, aniž by je podrobil jakékoliv kritické sebereflexi. Je to podobné jako s vrcholnými představiteli nacistických pohlavárů, kteří byli souzeni v rámci Norimberského tribunálu po skončení druhé světové války. Vaš především smutně proslul jako spoluviník justiční vraždy divizního generála H. Píky v roce 1949, kdy proti generálovi opatřil zjevné falsum o smyšlené špionáži pro britskou tajnou službu, které jej de facto poslalo na šibenici. Dokument mapuje Vašův celý život a je ukázkou toho, kam až je schopen ve svém jednání člověk zajít, aby došla naplnění jeho fanatická víra v komunismus, jíž zůstal oddán celý život.

Karel Vaš v dokumentu nevystupuje jako viník, ale má fakticky tři role: glosátora tehdejších událostí, bezskrupulózního technologa moci a střízlivého apologety zločinů, jichž se prokazatelně dopustil, ale které nenazývá zločiny, protože se ,,to v té době prostě dělo". Člověka až mrazí v zádech, s jakým klidem hovoří o obětech justiční zvůle, všudypřítomných špiónech a dalších lidech, které semlela stalinistická justice v 50. letech (Vaš takový teror obvykle uvede svou typickou větou ,,jednoho krásného dne"). Těmito lidmi Vaš evidentně hluboce pohrdá, bere je jako překážky při budování spravedlivějšího světa, které musí být odstraněny. Stejně tak hovoří i o vraždě belgického občana E. De Backera, kterého nechal v roce 1946 zastřelit, protože jej podezříval ze špionáže pro Spojené státy.

Vaš byl skutečným komunistickým fanatikem, kterého se později začali bát i vysocí představitelé komunistického režimu v Československu. Za nařízení vraždy De Backera a velezradu byl sice v 50. letech vězněn, ale v roce 1956 byl v plném rozsahu zproštěn viny a začíná nový život, který je spojen s žurnalistickou a osvětovou činností. Působí jako pedagog na vysoké škole a píše laciné agitky a ideologicky deformované publikace o vzniku dělnického hnutí a KSČ.

V jednom ze svých předchozích blogů jsme uvedli, že byť strávil K. Vaš v 50. letech několik let ve vězení, ve skutečnosti nebyl za své činy, jako například justiční vraždy, řádění bezpečnostních oddílů po roce 1945, které doslova masakrovaly nevinné německé civilisty, jakož i další hrůzy odsouzen. O svém životě má však K. Vaš jasno, ničeho nikdy nelitoval. Mrazivě tak zní jeho slova, která vyřkl v souvislosti s obviněním z justiční vraždy generála Píky, jehož byl posléze zproštěn: ,,Ničeho nelituji. Život, jaký jsem žil, je vzorem pro mladé, kteří nezažili nacismus a komunismus. Buďte poctiví, pracovití a čestní, jako jsem byl já."

Samotný dokument nám tak přibližuje člověka ideologicky zarytého, pro kterého lidský život nemá ani tu nejmenší cenu. I proto autorský počin P. Palečka vřele doporučuji ke zhlédnutí jako odstrašující příklad fanatika, jehož zločiny zůstaly bohužel nepotrestány.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.