Vražda vyvolala diskusi o odpovědnosti AfD a sociálních sítí

Idar-Oberstein
23.9.2021 11:00
Vražda dvacetiletého mladíka na čerpací stanici v Porýní-Falci vyvolala mezi politiky zděšení. Vládní mluvčí v Berlíně prohlásil, že se tento čin využívá na sociálních sítích jako příležitost k rozdělení společnosti veřejnými výzvami k násilí. To je znepokojující a musí to přestat a dodal, že ústavní stát se bude všemi prostředky bránit jakékoli radikalizaci scény popírání covidu.

Ve městě Idar-Oberstein střelil 49letý muž 20letého zaměstnance čerpací stanice do hlavy poté, co ho opakovaně upozornil, že musí nosit protikoronovou ústěnku. Němec, kterého policie dosud neznala, je ve vazbě pro podezření z vraždy a v chatovacích skupinách na Telegramu se nad zločinem jásalo. Zastřelení dvacetiletého obsluhujícího pokladního čerpací stanice vyvolalo odezvu u vrcholových politiků daleko za hranicemi Idar-Obersteinu.

Podle Spolkového ministerstva vnitra se jedná o extrémní individuální případ, který ukazuje dramatický stupeň brutalizace ve společnosti. Po vraždě dvacetiletého mladíka v Idar-Obersteinu viní politici AfD z radikalizace tzv. "laterálního myšlení". Mluvčí pro vnitřní politiku parlamentní frakce liberální FDP ve Spolkovém sněmu Kuhle upozornil, že již vrah kasselského vládního rady Lübckeho vylepoval plakáty Alternativy pro Německo a daroval straně peníze a stejně tak jako nynější pachatel ji podporoval na sociálních sítích. Pravicoví extremisté se šířením zmatených obvinění z diktatury během pandemie podíleli na radikalizaci některých skupin obyvatelstva.

Mluvčí sociální demokracie pro vnitřní politiku Vogt uvedl, že AfD po svém vstupu do Spolkového sněmu významně přispěla k obrovskému nárůstu nenávisti a podněcování v ulicích a na sociálních sítích. Strana rychle rozpoznala potenciál a využila scénu laterálního myšlení ve svůj prospěch. Podle mluvčího parlamentní křesťanské frakce CDU/CSU pro domácí politiku Middelberga AfD svými cílenými provokacemi přispívá k rostoucí polarizaci společnosti.

"Jsem otřesena hroznou vraždou mladého muže, který pouze žádal o dodržování platných pravidel, obezřetnost a solidaritu," uvedla kandidátka Spojenectví 90/ Zelených na kancléřku Annalena Baerbocková. Velmi mě znepokojuje radikalizace prostředí laterálního myšlení a vyzývám, aby jsme se postavili proti rostoucí nenávisti a vyjádřila soustrast rodině oběti. Také Armin Laschet, kandidát na kancléře křesťanské CDU/CSU, se ostře postavil proti laterálnímu myšlení: Tato nenávist v naší společnosti musí skonči a pandemie se nesmí zlehčovat, jak to dělají účelově některé skupiny. Sociálně demokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz prohlásil, že pachatel musí být přísně potrestán. Vyjádřil šok nad tím, že někdo byl zabit, protože chtěl chránit sebe a ostatní. V myšlenkách jsem s příbuznými oběti vraždy a společnost se musí rozhodně postavit nenávisti, uvedl.

K vyšetření činu a potrestání pachatele vyzvala také sociálně demokratická premiérka Porýní-Falce Malu Dreyerová. Popírači Corony, kteří si na síti vraždu instrumentalizovali, musí být pečlivě sledováni a proto budeme důsledně pronásledovat nenávist a agitaci a volat k odpovědnosti všechny, kdo nenávist rozsévají

Podle vyšetřovatelů upozornila oběť podezřelého, že musí mít v obchodě ústěnku. Následovala diskuse, po které muž požadující balené pivo bez něho poté z čerpací stanice odešel. Asi o hodinu a půl později vstoupil na čerpací stanici znovu, tentokrát s již ústěnkou zakrývající ústa a nos. Když byl u pokladny, stáhl si jí a došlo k další výměně slov a když nedosáhl svého, vytáhl z kapsy revolver a vystřelil na pokladního smrtelnou ránu přímo do hlavy. Poté utekl pěšky a následné rozsáhlé noční pátrání nepřineslo žádné výsledky. Ráno se podezřelý v doprovodu jedné ženy dostavil na policejní stanici v Idar-Obersteinu, kde 49letý muž uvedl, že odmítl ochranná opatření proti covidu a zastřelil obsluhu stanice, který ji vyžadoval.

Podle prezidenta durynského Úřadu na ochranu ústavy Stephana Kramera je tento zločin důsledkem konspiračních představ pravicových extremistů, šířených především na sociálních sítích. Chladnokrevná vražda studenta, který jako řada z nich pracoval jako pokladní na čerpacích stanicích, je hrozná, ale vzhledem k neustálému stupňování situace v posledních týdnech to již nepřekvapuje. Varoval před eskalací situace a je podle něho politováníhodné, že vždy musí dojít k úmrtí, než se nebezpečí začne brát vážně.

Po smrtícím útoku v Idar-Obersteinu vyzval durynský ministr vnitra Maier k přísnější kontrole šíření obdobných hrozeb především na mobilních telefonech. Vražedný útok opět ukázal, jak se nenávist a agitace mohou změnit ve vražedné násilí. Hlavní roli v tom především šíří služby typu jako je Telegram a v této souvislosti policejní odbory rovněž poukázaly na rostoucí radikalizací popíračů covidu.

Vrchní státní zástupce uvedl, že právě zadržený pachatel obvinil svou oběť z celkové situace vzniklé pandemii, která podle jeho vlastního vyjádření na něj těžce doléhala. Odmítl proto protikoronová opatření a neviděl jiné východisko než jít příkladem, který pak uskutečnil vraždou prodavače.

Německý tisk široce komentuje tuto tragickou událost. SÜDDEUTSCHE ZEITUNG upozorňuje, že již delší dobu je možné pozorovat, že takzvaní laterální myslitelé stupňují svou nenávist, kterou již dávno vyjadřují nejen digitálně, ale i verbálně a fyzicky vůči zaměstnancům železnic i policie. Politickou reakci na to je však třeba hledat lupou. V případech kriminality migrantů, islamistického terorismu nebo násilí levicových extremistů si ministr vnitra Horst Seehofer rád hraje na tvrdého bojovníka a morálního napomínače. Ale v boji proti tomuto pravicovému, radikálnímu a násilnému hnutí od něj není nic vidět ani slyšet, kritizuje vedoucí bavorský list.

TAGESZEITUNG z Berlína vyjadřuje své zděšení: "Nyní je člověk mrtvý. Mladý student, brigádník na čerpací stanici. Zastřelen v Idar-Obersteinu, protože zákazníkovi připomněl povinnost nosit ústěnku. A protože chtěl "jít příkladem". Je to strašný čin. A za vše mluví to, že se v některých částech scény slaví. Žádný soucit. Říkají, že si za to mohou sami. Nelidské a otřesné", konstatuje TAZ.

KÖLNISCHE RUNDSCHAU doporučuje: Je třeba být opatrný při posuzování a hovořit zde o teroristickém útoku, jak to činí zmocněnec zemské vlády Bádenska-Württemberska pro antisemitismus Michael Blume, je značně přehnané. Jakkoli je tento čin hrozný, nebyl zřejmě plánován ani skutečně dlouho připravován a podle všeho neměl za cíl politické poselství. Zdá se, že se zde jedná o citově a sociálně týraného člověka, který nad sebou zcela ztratil kontrolu a spáchal vraždu, nad níž se tají dech," upozorňuje kolínský list.

"Je to čin, který člověka ohromí," píše freiburský list BADISCHE ZEITUNG. "I když státní zastupitelství zdůrazňuje, že by rádo nejprve v klidu vyšetřilo pozadí smrtelné střelby v Idar-Obersteinu, zdá se pravděpodobné, že odmítnutí opatření Corony v ní mohlo hrát významnou roli. Zda pachatel pochází ze "scény laterálního myšlení", zda se držel konspiračních teorií na síti, zatím není známo. Je však známo, že na příslušných fórech se o údajné vraždě mluví způsobem, který vyvolává hrůzu," píše Freiburský list..

LUDWIGSBURGER KREISZEITUNG píše, že zábrany padly: "Dokonce i průvodčí vlaků a policisté se opakovaně stávají oběťmi někdy brutálních útoků, když se snaží prosadit povinnost nosit roušku. Co se děje v této společnosti? V každém případě to souvisí s internetem a sociálními médii, které nabízejí scénu každému agitátorovi s názorem, ať už je jakýkoli“, uzavírá svou úvahu.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.