Výročí německého Bundeswehru

bundeswehr b
13.11.2020 11:56
Při příležitosti 65. výročí založení Bundeswehru složili do rukou spolkového německého prezidenta noví rekruti v Berlíně slavnostní slib. Frank-Walter Steinmeier zdůraznil, že Bundeswehr nikdy předtím neměl tak širokou odpovědnost jako dnes, protože dělá mimořádné věci, pokud jde o nasazení jak v zahraničí, kybernetickou obranu vlasti a zejména nyní podporu při koronavirové pandemii. Steinmeier také vyjádřil naději na obnovení transatlantického spojenectví s budoucím americkým prezidentem Joe Bidenem. Z tohoto důvodu je podle něho důležité posílit evropskou obrannou politiku a investovat do společné obrany více peněz.

Hlava Spolkové republiky se také vyslovila pro zavedení židovského a muslimského vojenského kaplanství s cílem  zabezpečit   náboženskou péči všem příslušníkům různého vyznání a ocenil v tomto směru  rozmanitost Bundeswehru. Ženy všech vyznání slouží dnes v Bundeswehru jako samozřejmost. Děje se to právě v době. kdy se zvyšuje podíl těch, jejichž rodiče a prarodiče byli přijati domácím obyvatelstvem otevřenou náručí.

Na  ceremonii spolková ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová zdůraznila, že Bundeswehr si vytvořil vlastní demokratickou tradici.  Jako předsedkyně Křesťansko-demokratické unie předtím  v televizi ARD plně podpořila  moderní přezbrojování zejména   s ohledem na rostoucí mezinárodní protiteroristické mise.  V reakci na požadavek vlády USA, aby Německo zvýšilo výdaje na obranu, uvedla, že není pochyb o tom, že je třeba udělat více., ale ne pro amerického prezidenta, ale pro  vlastní bezpečnost.

Bývalý pověřenec Bundestagu pro obranu  Hans-Peter Bartel upozornil, že Bundeswehr by měl být lépe vybaven. Jedině tak mohou vojáci více přispět k obraně aliance v Evropě, práva a svobodu německého lidu jak stojí v přísaze. „Ale kde je dnes tato svoboda primárně bráněna: v Hindukuši a Afghánistánu? Nebo v Mali?,“ položil tuto otázku sociálně demokratický politik. Není pochyb o tom, že Bundeswehr má dnes dvě mise - národní nebo alianční, zdůraznil. Je však zničující, že  k tomu   chybí  tanky, letadla, lodě a moderní rádiová zařízení.

Podle průzkumů dobré dvě třetiny Němců odmítají poslat Bundeswehr na Balkán, do afrického rohu nebo do Středomoří poukázal poslanec Zelených Omid Nouripour. Negativně se projevuje i pozastavení povinné vojenské služby, kdy letos  se nepodařilo obsadit kolem dvaceti tisíc předpokládaných míst. Navzdory  kampaním a projektu „Wohlfühlarmee“, který  představila předcházející ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

Se svou gratulací  nesměl samozřejmě chybět  ministr zahraničí Heiko Maas, přezdívaný těmi, kteří jej  nemají  rádi

a  považují jej  za   kašpárka,   SPD - Heini.

Na svém Twitter účtu  umístil i své foto s vojáky, ale  je fuk,  že se jedná o  vojáky  belgické armády  a gratuluje  té  německé.

Není to podstatné, 

neboť  oslavovat Bundeswehr ve stavu, (materiálně - technickém), v jakém jej  opustila von der Leyen, vystřídána další političkou s 0 znalostmi  o armádě (AKK), je  všechno, jen ne důvod  k nějaké  oslavě.

Považuji za pokrytecké, oslavovat  stav, který vyžaduje rozsáhlou reorganizaci  řízení  zkušenými  důstojníky, což se od AKK

nedá očekávat ani  omylem. Stejně, jako její předchůdkyně, bude  vysedávat  v panoptiku, zvaném Bundestag  a spoléhat se na přítomnost  cca. 40tisíc  amerických okupantů  v zemi.