Za Ivanem Bušniakem...

ivan bušniak
13.1.2021 18:23
Nedělní večer mně přinesl nečekanou a zarmucující zprávu. Byl jsem informován jeho rodinou, že zemřel můj někdejší blízký spolupracovník JUDr. Ivan Bušniak. Zemřel po dlouhé nemoci, o které ovšem nevěděli do posledních chvil ani jeho nejbližší. Prostě Ivan nechtěl obtěžovat lidi, které měl rád a stáhl se v posledních letech do soukromí.

Poznal jsem ho osobně při cestě tehdejšího premiéra S. Grosse do Polska na podzim roku 2004, když jsem předsedu české vlády doprovázel jako ministr. Celou cestu do Varšavy Ivan Bušniak Stanislava Grosse zásoboval velmi detailními informacemi o polských reáliích, o osobnostech, se kterými se premiér ve Varšavě setká. Bylo to tehdy pro mě novum, tak jsem spíše jen poslouchal.

Netušil jsem, že už za pár měsíců budu v pozici premiéra já a že Ivana Bušniaka „zdědím“ jako svého zahraničně politického poradce.

Absolvovali jsme s Ivanem spolu za třináct měsíců od dubna 2005 do konce května 2006 (2. června 2006 se uskutečnily volby do sněmovny) zhruba tři desítky zahraničních cest. A byly to cesty do politicky velmi náročných destinací. Vlastně během prvních týdnů jsem jako premiér s podporou Ivana Bušniaka zamířil do Ruska, Velké Británie a Francie a za pár týdnů poté proběhla moje velmi úspěšná státní návštěva Číny. S jeho pomocí jsem navázal skvělé osobní vztahy s německým kancléřem G. Schroederem. Spolu s I. Bušniakem jsme se na každou z cest do zahraničí, na každé setkání se zahraničními politiky velmi pečlivě připravovali. Díky němu jsem během svého premiérství neudělal žádnou hrubou politickou chybu v oblasti zahraniční politiky.

Ivan Bušniak byl mimořádně zkušený diplomat. Člověk s velkým mezinárodním přehledem i nadhledem. Možná je dobré připomenout také jeho prvotřídní, vysoce kvalitní vzdělání. V letech 1972 – 1978 studoval v Moskvě na mezinárodně uznávaném institutu MGIMO. Kromě toho, toto své vzdělání doplnil na Harvardu. Ovládal plynně několik světových jazyků. Nebyl pro něj proto problém se proto orientovat v jakémkoliv složitém politickém textu, pokud byl psán v jednom ze světových jazyků.

Od roku 1979 pracoval na ministerstvu zahraničí a v diplomatických službách, jako šéf kabinetu dvou ministrů. Dále jako ředitel významných ministerských odborů. Jako ředitel klíčových odborů ministerstva nepracoval epizodně, ale dlouhá léta.

V letech 1995 – 2000 působil jako velvyslanec České republiky v srbsko-černohorské Jugoslávii ( také s akreditací pro Makedonii). Snažil se o co nejkorektnější, nejspravedlivější a nejčestnější přístup k této tehdy událostmi tak těžce zmítané zemi.

V roce 2004 ukončil působení v české diplomacii v rámci ministerstva zahraničí a až do roku 2006 byl poradcem sociálně demokratických předsedů vlád. Tedy postupně Špidly, Grosse a mé osoby.

Po ukončení svého angažmá na úřadu vlády ČR, se od roku 2007 stal zástupcem Vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu (OHR) Miroslava Lajčáka a vedl v letech 2007 – 2009 regionální úřadovnu OHR v bosenskosrbské Banja Luce. Mezitím působil v poradenské pozici také u předsedy poslanecké sněmovny, a to až do roku 2010. V letech 2013 – 2017 byl poradcem předsedy sněmovny Jana Hamáčka pro zahraniční politiku.

Jak je zřejmé z tohoto velmi zkráceného curriculum vitae, byl mimořádně erudovaným diplomatem, znalcem zahraniční politiky, ale také skvělým znalcem problematiky Balkánu.

V posledních letech, kdy byl na odpočinku, tu a tam pod vlastním jménem nebo pseudonymem psal články pro server Vaše věc. Opět to byly vždy články erudované, s velmi detailní znalostí problematiky, včetně historie a dalších reálií.

Jeho pohled se velmi často dost odlišoval od názorů hlavního mainstreamu české politiky. Bylo proto vždy velmi zajímavé si jeho články přečíst.

Jeho náhlý odchod samozřejmě zasáhl nejen jeho přátele, kolegy, ale zejména jeho rodinu. Jeho manželku, děti a vnoučata, od kterých odešel nečekaně v situaci, v níž by se mohl těšit zejména ze svých vnoučat v době, kdy byl po celoživotní náročné práci na zaslouženém odpočinku.

Budu na Ivana Bušniaka vzpomínat jako na svého přítele. Jako na člověka, s nímž jsme se v naprosté většině politických pohledů na zahraniční politiku shodovali, a který mně v exponovaných politických pozicích velmi silně, vlastně rozhodujícím způsobem, pomohl neudělat žádnou větší chybu, zj. při četných mých setkáních s vrcholnými představiteli desítek států z celého světa.

Čest jeho památce!

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.