Žádná doba hájení pro kancléře Nehammera

austria puzle
8.12.2021 09:16
Rakousko má opět nového spolkového kancléře - Karl Nehammera, 49 letého lidovce, který začátkem týdne složil přísahu, stejně jako čtyři noví ministři a státní tajemnice.

Nehammer se podle svých slov chce zaměřit na boj s pandemií a oznámil svou ochotu vstoupit do dialogu, aby potlačil rozdělení ve společnosti. Proto pro celou vládu a pro něho samotného „neexistuje žádná doba hájení“. Na své první úterní tiskové konferenci, která se podle politických komentátorů zcela lišila od vystoupení Sebastiana Kurze, uvedl, že došlo i ke změnám souvisejícím s novým kádrem spolupracovníků. Udělal ústupky stranickým organizacím ve spolkových zemím a zároveň jeho řeč „zněla novou notou“.

 Na vídeňském Ballhausplatzu mezi spolkovým kancléřstvím a prezidentským sídlem na Hofburgu následné dny budou plné událostí, jak podotýká rozhlasová a televizní stanice ORF. Shromáždilo se zde kolem stovky odpůrců opatření CoV a hlasitě křičeli proti Nehammerovi a jeho novým ministrům. V Hofburgu však probíhala pátá přísaha kancléře do rukou spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena, který zpočátku na kancléřovu žádost uvolnil lidovce Alexandra Schallenberga, Michaela Linharta, Gernota Blümela, Nehammera, Heinze Faßmanna a Magnuse Brunnera z jejich předchozích úřadů. Poté jmenoval Nehammera jako nového šéfa vlády a po něm nové šéfy resortů na ministerstvech financí, vnitra a školství. Dochází tak k přestavbě vlády, novým ministrem financí bude dosavadní státní tajemník Brunner a nástupcem Nehammera na ministerstvu vnitra Gerhard Karner, bývalý předseda zemského sněmu Dolního Rakouska. Předchozí rektor university Štýrského Hradce Martin Polaschek se stává ministrem školství, Schallenberg se vrací z kancléřství na ministerstvo zahraničí. Claudia Plakolmová se mění z poslankyně na státní tajemnici spolkové vlády.

Ke změnám dochází i v řadách lidové strany. Kromě tiskových mluvčích mění lidovci také vrchol svého generálního sekretariátu Axela Melchiora následuje Laura Sachslehnerová, dříve poslankyně zemského parlamentu ve Vídni.

Co přinese tato velká rekonstrukce? Spolkový prezident Van der Bellena jmenoval nový tým , nikoli bez varovných slov. Dal jim za úkol nevzbudit falešná očekávání a „nalévat obyvatelstvu čistého vína“, rozhodovat se na základě faktů a informovat o nich ve srozumitelné společné komunikaci. Protože člověk neví, jak se bude situace v pandemii vyvíjet, neměl by „slibovat nic, co se později ukáže jako nesplnitelné,“ řekl spolkový prezident. Pověřil novou vládu, aby se „okamžitě a kolektivně“ vypořádala s „velkým úkolem“ rozhodně bojovat s pandemií. Oznámení ochoty vstoupit do dialogu Nehammer při předání ve spolkovém kancléřství prohlásil, že se bude snažit potlačit rozdělení ve společnosti, které „poškozuje nás všechny“. Virus znečišťuje lidi a to si vyžaduje ochotu k dialogu a respekt.

„Je nutné přistupovat k lidem a zbavit je jejich starostí a obav," řekl Nehammer. Sériové rozhovory nyní poskytovat nechce, a tak směrem k médiím upozornil na své rozsáhlé pracovní vytížení ohledně pandemie. Nový kancléř okamžitě zahájil jednání se šéfy ostatních stran, sociálními partnery, spolkovými zeměmi a těmi ministry, kteří jsou relevantně pověřeni pro boj s koronavirovou krizí. Žádná doba odkladu nebude: Ve středu se bude konat summit spolkové a zemských vlád, na kterém se rozhodne o nových krocích za současného lockdownu. Ve čtvrtek se Nehammer a jeho tým představí v Národní radě, která se schází k prohlášení vlády na mimořádné schůzi. Zde bude konfrontován s kritikou a šéf pravicových Svobodných FPÖ Herbert Kickl jemu i celému jeho kabinetu doporučil „okamžitě rezignovat“. 

Návrh povinného očkování by měl být předložen koncem týdne. Podle zeleného ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina je „u tak drastického kroku“ důležitý široký společenský a politický konsensus. Očkovací povinnost, jak se proslýchá, by měla platit od 14 let a neplatilo by pro těhotné ženy. „Diskuse probíhají,“ řekl ministr zdravotnictví. Stále mluví o seznamu nemocí, které umožnily výjimku a nepřišla ani odpověď, zda bude zavedena povinnost dlouhodobého očkování na pracovišti. 

„Nyní dokončíme návrh," řekl Mückstein a vzhledem mnoha souhlasným hlasům by to mělo být „vodotěsné“. Podle návrhu zveřejněného ORF by se měla vztahovat na zhruba 7,7 milionu lidí ve věku 14 a více let, kteří mají bydliště v Rakousku. Povinnost zahrnuje tři očkování a lidé, kteří se nakazí koronavirem mezi očkováním, by měli mít následné očkování až po 180 dnech. Donucení k povinnému očkování je v tomto návrhu zákona výslovně vyloučeno, ale ti, kteří očkování odmítnou, by měli dostat pokutu až 600 eur a vybrané peníze by měly putovat do nemocnic.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.