Zajímavá sonda do politického života Francie…

francie marianne
29.6.2021 12:44
…aneb volby v regionech.

O tomto víkendu proběhlo ve Francii druhé kolo regionalních voleb, a to jak ve dvanácti „pevninských“, francouzských (Tedy přímo ve Francii.) regionech, ale také na Korsice a na Reunionu.

Včerejší Le Figaro přineslo zajímavé mapy a další údaje s komentáři a analýzami k volbám, které dokládají,  jak se nově zbarvila politická mapa Francie.

V příloze tohoto článku uvádíme v tabulce přehled všech francouzských regionů, v nichž proběhly volby a jména nově zvolených prezidentů regionů, dále jejich dosažené volební výsledky a také politické strany, kterou tito noví či staronoví prezidenti regionů reprezentují.

Právě proběhlé francouzské regionální volby jsou zajímavé tím, že ani v jednom ze čtrnácti regionů nebyla úspěšná prezidentova strana Republika v pohybu (LREM), tedy formace liberálního charakteru a zaměření. Nebyla ale úspěšná ani krajně pravicová strana Národní shromáždění (RN), což je nový název strany Národní fronta paní Le Penové. To nemusí samozřejmě být rozhodující pro prezidentské ambice jak současného prezidenta Macrona, tak paní Le Penové v příštích prezidentských volbách za rok. Ale přeci jen je to určité sdělení voličů. Možná, s ohledem na velmi nízkou účast voličů u voleb, která se s výjimkou Korsiky ( "jen" 41,1% neúčasti), pohybovala prakticky ve všech regionech nad 60%. Zejména v centrálních francouzských regionech Ile-de-France, Pays de la Loire, Centre-Val de Loire a nakonec i trochu dál z centra země v Normandii, se volební neúčast pohybovala přes dvě třetiny. Na první dobrou by to chtělo dodat, že Macronovi voliči zůstali doma. Ale co voliči Le Penové?

 Ve volbách, jak je zřejmé z přehledu v příloze, byli nejúspěšnější Republikáni (LR), kteří získali v regionech 4 prezidentství a s nimi spojení liberální politici další tři prezidentství. Zejména republikány podporovaný X. Bertrand, se svou liberální formací DVD, získal 53,2% hlasů. O tomto muži se ve Francii hovoří jako o horkém kandidátovi Republikánů na francouzského prezidenta.

Socialisté (PS), kteří vypadali v průběhu několika předchozích let, po zhroucení prezidentství představitele socialistů Hollanda před čtyřmi lety, úplně na odpis, obživli. Získali vítězství v pěti regionech.

Nejlepšího výsledku ze socialistických kandidátů dosáhla dnes už prezidentka regionu Occitaine Carole Delga, s 56,9% hlasů.

Na Korsice zvítězila regionální strana, jejíž kandidát G. Simeoni získal 40,6% hlasů.

Zajímavý výsledek přišel z Reunionu, kde zvítězil a novým prezidentem regionu Reunion se stala H. Bello, což je zajímavé zejména proto, že kandidovala za Mélenchonovu radikálně socialistickou stranu Vzpurná Francie (La France insoumise - LFI).

Pokud hodnotíme po víkendových regionálních volbách,  můžeme říci,  že obraz regionů Francie je sice pestrý, ale není roztříštěný. Zdá se, že po opojení macronismem, jakousi liberálně sociální odchylkou od tradičních politických stran, dostává Francie opět obraz  pravolevého rozdělení. Tak jako tomu bylo vždy v minulosti.

  Šest levicových prezidentů regionů a sedm pravostředových prezidentů regionů...A jeden představitel regionální politické formace.

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.