Jiří Paroubek: Západ musí vyvodit svůj díl odpovědnosti

syria obama
11.2.2016 16:20
Nevládní organizace Syrian Centre for Policy Research uvedla, že v Sýrii bylo během pěti let bojů zabito 470 000 lidí a téměř polovina Syřanů přišla o svůj domov. To je samozřejmě tristní výsledek pětiletého ozbrojeného konfliktu v Sýrii, který s ohledem na jeho internacionalizaci od samého počátku nelze nazvat občanskou válkou. Možná jen v jeho první fázi.

USA, ale také evropské mocnosti, Velká Británie a Francie se spolu se svými regionálními spojenci pokusili svrhnout sekulární režim B. Asada. Zdá se však, že baasistický režim má nejen oporu armády, ale také širokých vrstev obyvatel, a to nejen členů jeho strany, náboženských menšin, tedy křesťanů, allavitů a drúzů a dalších, ale také významné části sunnitského obyvatelstva.

Pět let vzdorovat největším mocnostem tohoto světa, udržet si při tom důvěru vlastního obyvatelstva, a ještě přejít do ofenzivy proti rebelům, je obdivuhodné.

Zdá se, že pád Aleppa, dnes vlastně jediného významného města, které drží opoziční síly podporované zejména Tureckem, je nezadržitelný. Po dobytí Aleppa a jeho obsazení vládním vojskem se B. Asad stává opět nejvýznamnější figurou na syrské šachovnici. Neopominutelnou při jakémkoliv jednání o budoucnosti země. Ať se to komu líbí či nelíbí.

V zájmu Západu je společně s Asadem a s Rusy koordinovat postup proti Islámskému státu, který ohrožuje svět, a vyřešit konflikt, který ve svých důsledcích znamená vypuzování statisíců Syřanů směrem do Evropy.

Jak je zřejmé ze zjištění Syrian Centre for Policy Research, 45 % obyvatel Sýrie žije mimo své domovy na území Sýrie a velké většině pod ochranou syrské armády. To je střízlivě odhadnuta 8-9 milionů lidí. Míra chudoby stoupla v Sýrii jen za poslední rok o 85 %.

Pokud by se syrská armáda zhroutila a padl by režim B. Asada, znamenalo by to, že tito lidé by masově hledali únik před terorem Islámského státu. A to jistě není v zájmu Evropy, kam by většina z nich směřovala.

Představitelé EU by měli začít dělat realistickou politiku v zájmu zemí EU, která je samozřejmě poněkud odlišná od politiky jiných států. USA, jak se zdá, přestávají mít prvořadý geopolitický zájem na Středním východě, a to z jednoduchého důvodu, že dnes už nepotřebují z této oblasti dovážet ani ropu, ani zemní plyn. To naopak EU potřebuje.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pokud bude příměří, nebude se týkat teroristických skupin dle seznamu OSN, což znamená, že kosmická a letecká vojska RF budou pokračovat v ničení teroristických cílů i nadále.

 

paysan

V této souvislosti bude velice důležité sledovat skutečné výstupy ze včerejšího jednání Lavrov - Kerry v Mnichově. Optimistické zprávy o ukončení bojů, tedy příměří v Sýrii, již v pondělí 15.února, jsou až neuvěřitelné. Neznám poslední informace z bojiště, ale Aleppo se do té doby syrské armádě pod kontrolu dostat zřejmě nepodaří. Znamená to, že tato poslední bašta syrské protiasadovské opozice (na ni vsadila tzv.koalice pod vedením USA) bude nadále existovat. Domluveno má být i to, že obklíčené enklávy mají dostat humanitární pomoc. Kdo ji bude kontrolovat, kdo zamezí, aby v zásilkách nebyly zbraně pro opoziční bojůvky, které jsou díky postupu syrské armády nyní od zásobování prakticky odříznuty? Je zde zkrátka spousta neznámých a s urychleným nástupem tzv.příměří hrozí reálné nebezpečí, že decimovaná opozice se možná i díky vstupu pozemních vojsk US koalice, znovu nadechne a válka bude pokračovat s tisíci dalších obětí a uprchlíků. Příští dny tak ukáží, co bude skutečně dál.

antoninsebek

Přiznám se, že jsem netušil, kdo je ta paní Kostlánová. Když jsem si to vyhledal, tak soudím, že jsem o nic nepřišel, když jsem to příjmení neznal.

Už jsem sem psal, že mě šokuje, když se uvádí, že ozbrojených příslušníků toho všude vítězícího Islámského státu je řádově 30 tisíc (plus mínus). Je jisté, že přitom nemají žádná letadla. To seskupení banditů je považováno  za nezničitelné. A nečetl jsem nikde („ani v tisku natož v tlači“), že by tento nepoměr někoho udivoval.

Alláh musí být hodně veliký. Ještě větší však bude pomoc Saudů,  Amíků a kdovíkoho z bohatých emirátů. A naši turečtí spojenci z NATO nebudou mít zde moc čisté ručičky.

Když se toho vážného problému (na základě pozvání řádně zvolených představitelů Sýrie) ujalo Rusko, hned druhý den jsem na vlastní uši slyšel Obamu, že „akce proti IS vedou a koordinují oni, Američané“.  

Z našich Nezávislých Medií kanou výzvy, aby toho Rusové nechali. Zřejmě proto, aby si to na syrském území na férovku mezi sebou rozdali Turci, ta zlá část Kurdů a  ta hodná část opozice, složená z nesčíslných entit. 

rezjir10

Tuším paní Kostlánová by Vám sdělila, že Asad se drží jenom díky tomu, že Rusko použilo v Radě bezpečnosti právo veta.