Závažné podezření: elitní detektiv obvinil MF Dnes z manipulace se skrytými nahrávkami v kauze Pandur!

obrazek
14.12.2011 13:15
13. července minulého roku odešel z protikorupční policie na Vrchní státní zastupitelství v Praze velmi zajímavý a z pohledu české žurnalistiky naprosto nevídaný dopis. Elitní detektivové protikorupční policie totiž došli k závěru, že v kauze Pandur MF Dnes manipulovala s důkazy. Respektive, že obsah nahrávek, tajně pořízených reportérem listu Jankem Kroupou a výsledné reportáže nekorespondují. A co hůře, zveřejněné přepisy údajných autentických rozhovorů Kroupy s bývalými manažery firmy Steyer Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem podle elitních detektivů neodpovídají realitě a byly účelově upraveny.

„Z doslovného překladu skrytě pořízené nahrávky je zřejmé, že řada podstatných pasáží byla ve zveřejněné reportáži (reportéra MF Dnes Janka Kroupy, pozn. redakce) vypuštěna, případně byly provedeny úpravy, které zásadním způsobem změnily skutečný smysl některých tvrzení W. Habitzla a H. Jedlaucnika“, stojí mj. v dopise elitních detektivů, jehož celé znení naleznete ZDE.

Už to samo o sobě je závažné obvinění na adresu MF Dnes, které zásadním způsobem zpochybňuje nejen práci konkrétního reportéra, ale také práci celé redakce.

Elitní detektivové však došli při zkoumání obsahu reportáží, které MF Dnes zveřejnila ke kauze Pandur, ještě k závažnějšímu závěru. „Dále předkládám komparaci pasáží rozhovorů zveřejněných na webových stránkách iDnes (jejichž záloha byla provedena odborem finanční kriminality) s jim odpovídajícími pasážemi ve skrytě pořízené audio nahrávce. Z této komparace je rovněž zřejmé, že byly ze strany MF Dnes provedeny zcela zásadní zásahy a úpravy, kdy výsledným (zveřejněným) „produktem“ je obsahově zavádějící, či místy dokonce nepravdivá, reportáž“, stojí v dopise elitního detektiva.

Autorem dopisu je bývalý elitní detektiv František Zahálka, který z protikorupční policie letos odešel, neboť se cítil znechucen celkovým stavem v policii. Podle některých zdrojů však jedním z důvodů bylo i to, že měl velké neshody právě s MF Dnes, konkrétně s Jankem Kroupou, který zveřejnil překlad protokolu výslechu utajeného svědka Stephana Szücse, čímž zásadním způsobem narušil Zahálkou vedené vyšetřování možné korupce při nákupu Pandurů. A co více, uvrhl Zahálku, který měl do té doby v polici skvělou pověst nezkorumpovatelného profesionála, v podezření, že to byl právě on, kdo stál za únikem protokolu výslechu do médií. „Zahálka pak musel strpět prohlídky svých kanceláří a počítače policisty z ÚOOZ, což pro něj bylo nesmírně urážející“, svěřil se redakci Vasevec.cz jeden za Zahálkových kolegů. Podle tohoto zdroje pak měl následně Zahálka s Kroupou telefonát, který si slavný reportér za pomyslný klobouk rozhodně dát nemůže. Zahálka mu měl totiž emotivně vyčíst naprosto neprofesionální postup, kterým zmařil vyšetřování celé kauzy a připomenout mu, že to není poprvé, kdy se setkal s jeho neetickými praktikami. Pravděpodobně se jednalo o tento dopis, který získala redakce Vasevec.cz.

Reakci MF Dnes zjišťujeme.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Mě tu chybí dotaz redakce na JUDr.Kratochvílovou z Vrchního státního zastupitelství. Dopis dostala v červenci LOŇSKÉHO roku a jak s informacemi tedy naložila?

martin-stanek

Pane Kulíku, zřejmě si neuvědomujete vážnost situace - "seriózní" deník MF Dnes zmanipuloval ve svém článku fakta, což dokument v tomo článku potvrzuje. Je to tedy totální znevěrohodnění MF Dnes a prakticky všech kauz, se kterými tento deník v minulosti přišel.

rku

Tomuto článku je nutné rozumět takto.

Mezi MF a Paroubkovými je dlouhodobý válečný stav.

pudlikmaxik

A výsledek - o čem je vlastně řeč? kdo koho tedy očernil ? kdo koho do čeho namočil ? jaké indicie byly zmanipulovány ve prospěch koho či v neprospěch koho atd. atd. ..................

Na okraj : To, že „Zahálka pak musel strpět prohlídky svých kanceláří a počítače policisty z ÚOOZ, což pro něj bylo nesmírně urážející“ - nechť si toto uvědomí ti, co odsouhlasili pochybné nedůstojné postupy policajtů, že "občan musí strpět........cokoli".......a jistému panu Zahálkovi to najednou vadí ???!!! to co dělá on občanovi ????!!! Výsměch nadčlověka ?

novotny

Myslím, že dokud nebudou zveřejněny údajné rozdíly mezi audionahrávkou a jejím přepisem, nemá smysl spekulovat o záměru to zmanipulovat. Myslím, že důležité je jádro obsahu nahrávky, tedy informace o existenci korupce v projektu Pandur, což zveřejněno bylo. Kosmetické úpravy investigativního novináře jsou jeho věcí, stejně to dělají všechna média - vystřihnou nezajímavé pasáže a často výsledky neodpovídají realitě.