Zbyněk Fiala: Aby bylo důchodcům líp

obrazek
17.9.2011 16:57
Penzijní reforma předpokládá ochotu odkládat peníze 30 až 40 let s vyhlídkou, že produktivní život, ve kterém jsme se uskromnili na hranici přežití, bude vykoupen hýřivým stářím. Čistě technicky vzato, mladým se hýří snáz. Přesto, kdo nám zaručí, že tak radostně dopadne? Kalousek s Nečasem? Zkusme se jich zeptat.

Naštěstí jsem měl tu kliku, že jsem se narodil těsně po pádu totáče do ústrku a mohl zahájit pracovní kariéru penzijním vyváděním. Jako každý, kdo nechce návrat starých časů s frontou na toaletní papír krátce poté, co došly banány u příležitosti stranického sjezdu, jsem vyvedl příslušná procenta do opt-outu, nebo kam, krátce někam. Uplynulo 40 let, zodpovědně jsem zestárl, a teď koukám, kde z toho něco je. Asi mám slabé brýle, které jsem si udělal ze dna lahviček od jogurtu. Marně hledám na konci další nulu. Kdo mi to vysvětlí? Vzpomněl jsem si na postavy velikánů, jejichž portréty se nosili na tyči, s posměšnými hesly, která už jsem zapomněl. Oni si to vymysleli, jistě si budou vědět rady. Kde je mám hledat? Kde jinde než v libeňském vládním chudobinci, který byl ještě před krachem italských financí původně zamýšlen v Toskánsku.

V následující scénce budu vystupovat jako Důchodce, aby bylo zřejmé, že nejde o mně, ale o princip. Našel jsem oba staříky na dvorku, jak koulejí petang, Nečas pravačkou, Kalousek levačkou a k tomu nenápadně i špičkou populární hadrové obuvi zvané důchodka. Uvítali mne přátelsky.

Kalousek: Nemá to tady žádnou šťávu, je to tu samej omura nomura. Spíš ten omura. Vídíte někde mouchu? Kdepak, padaj jako lidi.

Nečas: Modraj jak šance. Omluvte mne, že šišlám, doštal jsem dneška šuperhrubou houšku.

Důchodce: Potřeboval bych příspěvek na cestu do Karibiku, která byla na plakátě, když mě lákali do opt-outu, abych vyvedl peníze z průběžného financování. Nezkoušejte naznačovat, že jsem se měl dobrovolně vyvést aprílem a snížit si penzi. Já to tak nenechám, chci do Karibiku!

Kalousek: Už tam jste! Jaká myslíte, že je životní úroveň běžného obyvatele karibských ostrovů?

Nečas: Dříve se nám o tom ani nesnilo, byli jsme na tom pětkrát líp. Zdálo se, že jsou nedostižní. Nakonec jsme dokázali, že to dokážeme.

Kalousek: Zbavili jsme vás rizika stáří. Báli jste se, že bude hůř. Už se bát nemusíte, hůř je. Mimochodem, nemáte volnou stovku? Dva dny jsem neviděl panáka. Tady se nebojte investovat, náš chudobinec je ostrůvkem stability.

Nečas: Máme tak vysoký rating, že máme nulové náklady na dluhovou službu. Nedáme nikomu vůbec nic.

Důchodce: Já myslel, že jde o to, aby bylo důchodcům líp…

Kalousek: A nebylo? Ale teď mě omluvte, mám něco naléhavého, jinak tu po mně zůstane ekologická superzakázka.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, penzijní reforma

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.