Zbyněk Fiala: Americký škrt, náš vzor!

obrazek
30.7.2011 12:08
Také američtí Republikáni mají svoje „veverky“, naivní dorostence, které dostal do sněmovny slib, že všechno od základu změní. To, co vypadalo jako volební posila, je nyní jízdou na tygru, ústupky před tlakem extrémistů, ženoucí zemi do slepé uličky. Prokličkovat mezi tím vyžaduje krasobruslařskou exhibici nejzkušenějších republikánských dinosaurů. Měli bychom ji sledovat opravdu pozorně, protože podobné kousky se pak vynoří i u nás.

Čím víc se americká debata o navýšení limitu pro zadlužení vlády noří do slepé uličky republikánského vydírání (chtějí mít Obamu na háku za dluhy a důsledky krize zděděné po republikánské vládě George Bushe mladšího), tím zajímavější je debata kolem. List The New York Times nyní nabídl úžasný nástroj, který zpřehlednil názorové rozdělení čtenářů v internetových diskusích. Najdete jej na adrese http://www.nytimes.com/interactive/2011/07/29/us/politics/20110729-debt-matrix.html?ref=politics. Každý názor je převeden na barevný bod na ploše organizované do dvou os. Osa x ukazuje, nakolik někdo chce (nebo naopak nechce) zvýšit rozpočtové příjmy, zatímco osa y sleduje zájem o omezování výdajů. Matematická konvence, že negativní hodnoty os jsou nalevo a dole, obrátila naruby politickou konvenci, neboť levice, která brání sociální výdaje a progresívní zdanění, se v tomto názorovém grafu objevuje častěji vpravo a nahoře.

Největší hustota bodů je v pravém horním rohu, kde se škrtá i daní – většina názorů žádá omezit vojenské výdaje (občas i dotace na zemědělství a těžbu fosilních paliv) a zrušit daňové úlevy zavedené Georgem W. Bushem. Proti tomu stojí jen malá hrstička bodů v levém horním rohu, hájící boj s nadměrnou vládou, které už nelze přidat ani pětník. V levém dolním rohu jsou ryzí škrtači, názory typu „peníze pro vládu už byly utraceny“, zatímco prořídlá mlhovina názorů u pravého dolního rohu varuje před omezováním výdajů uprostřed krize. Centrální hlouček, rovněž nevelký, žádá omezení výdajů a zvýšení daní – ale až skončí krize.

Nástroj má ještě jednu osu, která je vyjádřená rozdílnou barevností bodů. Zelené naznačují zájem o dosažení kompromisu, zatímco ty do hněda druhá strana příliš nezajímá. Menšinové názory v levém horním rohu (jen škrtat) a v pravém dolním rohu (jen přisypat) jsou dost hnědé, zatímco pravý horní roh (škrtat hlavně v malé domů velkému kapitálu a zdanit bohaté) je častěji zelený.

Timesy jsou list liberálů, průzkumy televizních Fox News mediálního magnáta Ruperta Murdocha by našly jiné názorové rozdělení, ale NYT jsou objektivnější a mohou mít větší vypovídací hodnotu. Po skandálech v Murdochově panství je čím dál zřejmější, jak bezohledně byli diváci Fox masírováni. Jedním z plodů zaslepeného pravičáckého blouznění, které z tohoto sdělovacího kanálu vytékalo, je populistické hnutí Tea Party. Jeho název evokuje vzpouru proti koloniální metropoli, kterou byl na začátku americké revoluce před dvěma stoletími Londýn. Nyní jí má být nenasytný Washington a jeho politické pletichy, proti kterým je třeba namířit hněv lidu.

Tea Party zkušené republikánské pleticháře okamžitě zaujala, protože v ní objevili potenciální elektorát, který lze namířit proti sociálním, zdravotním a bezpečnostním reformám Baracka Obamy. Nakonec se do sněmovny dostalo osm desítek nových poslanců se zázemím Tea Party na kandidátkách Republikánů. Pro starou velkou partaj GOP, jak si někdy nostalgicky říká, je to jízda na tygru, protože zjistila, že pokud chce tyto blázny ve svém táboře udržet, musí se taky radikalizovat na hranici šílenství. Vzniká samozřejmě napínavá otázka, jestli většinový elektorát mezitím předčasně nevystřízliví. Předčasně rovná se před volbami. Proto je republikánské řešení vládního dluhu strukturováno tak, aby byla do předvolebního roku 2012 naordinována další vlna škrtací zběsilosti.

Grafické znázornění názorového rozdělení čtenářů The New York Times naznačuje, že to nemusí vyjít, protože skupinky extrémistů jsou drasticky prořídlé. Jinde mohou být větší, ale těžko věřit, že budou většinové. Navíc je vidět, že vedení Republikánů má se svými malými divousy potíže. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner musel v pátek vyjít o další krok vstříc jestřábům Tea Party, aby neutrpěl ostudnou porážku a prosadil svůj návrh na krátkodobé zvyšování vládního zadlužení podmíněné výlučně ještě většími škrty. Tím se ale dostal do polohy, kterou už vedení Demokratů označilo za „urážku“.

Demokraty kontrolovaný Senát pak návrh během několika hodin zamítl, předložil vlastní návrh Demokratů a sbírá síly, zda by dokázal zastavit republikánský „filibuster“, debatní nájezd na řečnický stolek, který má zabránit hlasování. Obstrukci může přerušit 60 senátních hlasů, ale většina jich zatím má jen 59.

Pro českého čtenáře jsou americké události zajímavé nejen z pohledu zahraniční orientace naší země (naši atlantisté začnou zjišťovat chladnoucí zájem amerických partnerů o finančně nákladné středoevropské kousky), ale také jako sada triků Republikánů, od kterých česká pravice ráda opisuje. Skoro to vypadá, jako kdyby dostávala od nějaké republikánské agentury pravidelně brožurky i s detailními návody k použití. Takže, pozor na to - Americký škrt, náš vzor!

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, reformy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.