Zbyněk Fiala: Bankovní unie spouští

obrazek
29.6.2012 09:55
Do pátečního rána vyjednávali účastníci summitu Evropské unie především o pomoci ohroženým členům eurozóny. Španělsko a Itálie zablokovali projednávání dalšího programu, dokud nebude vyřešena nejakutnější hrozba. Výsledkem je první krok ke vzniku bankovní unie eurozóny.

Velkým mužem bruselského nočního jednání ze čtvrtka na pátek byl bývalý eurokomisař a současný víceméně prozatímní italský premiér Mario Monti, který odmítl vyjednávat o dlouhodobých prorůstových opatřeních s hořící střechou nad hlavou. Francouzský prezident Francois Hollande podporoval italskou a španělskou pozici proti Německu a severnímu křídlu, informuje Bloomberg. Hořící střecha má podobu stále vyšších úrokových sazeb na trhu, které v červnu ve Španělsku prorazily 7 procentní hladinu a v Itálii 6 procentní (ale v zimě byly nad 7 procenty taky).

Výsledkem je dohoda o novém modelu pomoci, které nejprve využijí Španělsko a Itálie. Španělsko, které se kácelo pod tlakem bankovní krize, nemusí podstoupit řecké mučení a pomoc půjde přímo do ohrožených bank. Nastoupila však jiná podmínka - místo společného fiskálního dozoru nastoupí centrální bankovní dohled eurozóny, který bude rychle vytvořen.

Také Itálie, která potřebuje pomoci se suverénním dluhem, už nepodstoupí proceduru vyjednávání nových podmínek a zaváže se pouze k zachování standardních evropských závazků ve věci snižování dluhu a deficitu. Je to nepochybné uznání faktu, že vnucené škrtací plány zhoršují situaci, protože nadělají víc dluhu, než naspoří. Do hry totiž vstupuje – jak známe i z domova – výpadek daňových příjmů v uškrcené ekonomice.

Je tu ještě jeden nový prvek španělského plánu, který zasáhne finanční trhy. Evropské půjčky španělským bankám už nebudou mít statut nadřazeného dluhu. To totiž dříve automaticky snižovalo kvalitu všech ostatních dluhových nástrojů na trhu, protože před každým běžným věřitelem naskočila vyhlídka, že až se bude splácet, do fronty před něj naskočí věřitelské státy a ostatní dostanou jen to, co zbyde.

Dohoda o společném dohledu nad bankami všech 17 států eurozóny je jasný krok směrem k „bankovní unii“. Jeho úkolem bude nejen kontrola správného využívání evropské pomoci bankám. Bude mít i další přímé pravomoci, které umožní zasáhnout v počáteční fázi krize a případně přinutit vlastníky k navýšení kapitálu pod hrozbou nucené správy či dokonce převzetí a konsolidace banky. „Cílem je zajistit euro jako nezvratný projekt,“ prohlásil podle Reuters na briefingu v půl páté ráno prezident EU Van Rompuy.

Podle Financial Times jde o největší změnu v eurozóně od vzniku eura, která prolomila dosavadní odpor severního křídla ke vzniku nové izolované instituce. Nicméně přímá pomoc bankám je vykoupena dohodou o vzniku účinného nástroje pro centrální řízení krizí. Má zabránit opakování irského scénáře, kdy slabé banky strhnou do propasti dluhu jinak zdravé státní finance, které pak krvácejí na státních garancích pro vkladatele. Nyní tedy převezme tento úkol euroval ESM, který zátěž rozdělí prostřednictvím společných garancí zatím do výše 500 miliard euro.

Nějaký čas se v tom Španělsko ještě musí potácet samo, protože nový mechanismus bude vytvořen nejdřív do konce roku. Ale už samotná vyhlídka řešení povzbudila obchodování s eurem a obrátila kurz evropské měny nahoru, podle agentury Bloomberg nejrychleji za 8 měsíců.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, EU, Euro, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

To co tupouni navrhují není jen obyčejná TUPOST, není to ani TUPOST na n-tou, je to TUPOST nejméně na (n+1).

Proč asi nechtějí využít jediného účinného řešení krize, do které nás zavlekli oni sami, loutky v rukou globálního kapitálu? Protože oddlužení občanmů a firem nepřipadá do úvahy, mohli bychom se vyvléci z jimi nám nasazeného chomoutu a to přece nemohou dopustit.

Ti tupci pracují s plným nasazením na tom, aby se předpověď Vangy pro Evropu v tomto období beze zbytku splnila.

Omlouvám se za své výrazy na jejich adresu, ale nic přijatelnějšího mě nenapadá. Vždyť i ta naše všude rozlezlá svoloč nás vede již 20 let na porážku a "odborníci" jsou zalezlí ve svých ulitách, těží ze všech sil z neutěšené situace, místo toho, aby vylezli na světlo světa a jasně a srozumitelně řekli, tak takto již ne!

K čemu jsou vám, vy TUPOUNI akademické tituly, když nejste schopni uvidět ani to, co je evidentní a nejste ochotni nakonec ani veřejně nic ve prospěch národa a jeho přežití učinit! Myslíte si, že bez národa Vám bude líp? kdo vás potom ještě bude potřebovat, kdo po vás vzdechne? Jen tak dál užiteční idioti, plňte svůj plán na 110% - sami si užijete "plody své vlastní práce a tuposti".

Náš národ musí skutečně padnout na hubu, aby se probral z letargie -(