Zbyněk Fiala: Centrála brání euro

1.12.2010 10:13
Do hry o euro vstupuje rozhodněji centrála, Evropská centrální banka. Prezident ECB Jean-Claude Trichet v pondělí v projevu k Evropskému parlamentu naznačil, že v bankovní radě nejsilnějšího evropského hráče ustaly pochyby o roli této opravdu těžké váhy v souboji se spekulační vlnou, která začala prudce snižovat ceny dluhopisů a tedy i veřejné finance dalších států. Ve čtvrtek by mohla rozhodnout, s jakou municí do toho půjde.

Zprávy z trhů vypadají na první pohled velice kriticky a server Eurointelligence.com, který obvykle patří k nejzasvěcenějším pozorovatelům událostí kolem evropské měny, už začal psát o „koncovce“, kdy je třeba uvažovat o různých scénářích státních bankrotů Řecka, Irska a Portugalska, o rozpadu eurozóny na severní a jižní větev nebo konci eura. Poukázal na to, že se stále zkracuje časový úsek mezi tím, kdy Evropská unie dohodne nějaký uklidňující záchranný balíček, a poté na trzích znovu zavládne panika.

Panika je ovšem něco jiného než řádné fungování trhů. Ceny, které zpanikařené trhy nastavují, jsou prostě vedle. ECB si myslí, že trhy teď oceňují riziko naprosto špatně, napsaly britské Financial Times. Podle toho se také centrála evropské společné měny může chovat.
 
Některé nástroje už má k dispozici, jde jen o to, v jakém rozsahu je užije. Především může vystupovat proti spekulantům a kupovat to, co oni prodávají. Spekulace, která sází na pokles ceny, se tak dostane do slepé uličky. Když si uvědomíme, jaké miliardové částky jsou při těchto kontraktech ve hře, je zřejmé, jak důkladně se lze spálit. Nezapomínejme, že tento trh málokdy pracuje s vlastními penězi investora, ale vždy je doplní mohutnou pákou úvěrů či derivátů. Když vkládáte jen desetinu ceny kontraktu (většinou je to ještě méně) a dalších devět desetin si nějak připůjčíte, z každého eura zisku za vlastní peníze přiteče ještě devět dalších za ty půjčené. Jenže když se karta obrátí, proděláváte také desetkrát tolik.
 
ECB je v jistém smyslu továrna na peníze. Ne, že by ji nesvazovala žádná pravidla, ale může své povinnosti splácet lépe rozložit v čase a prakticky se nemůže dostat do situace, kdy už nemá a musí z kola ven. Podle Financial Times od května nakoupila evropské státní dluhopisy za 67 miliard euro a tento program odkupu dluhopisů – jak suše uvedl v Evropském parlamentu Trichet - „běží dál“. Za těmito slůvky se však mohou skrývat řádově vyšší částky. Rozhodnutí, jak pokračovat, padne na čtvrtečním jednání 22 členné bankovní rady. Podle stejného zdroje však Trichet tentokrát odmítl vyloučit použití i dalšího nástroje, emisi společných dluhopisů eurozóny. To je opačný tok peněz, tady by se peníze z trhu získávaly. Rating těchto cenných papírů by přitom nastavily nejsilnější státy eurozóny.
 
Bude to vymítání čerta ďáblem? Házení dobrých peněz za špatnými? Spíš studená sprcha, která může zklidnit nadměrné vzrušení. ECB zatím nekropila eurozónu penězi z helikoptéry, jak to dělá Fed svým „kvantitativním uvolňováním“. Bitva na trhu dluhopisů byla až dosud „sterilizována“ od měnové zásoby, protože všechno, co ECB za nákup dluhopisů vydal, zase jinde na volném trhu stáhl z oběhu tím, že prodal něco jiného, co nelze použít jako hotové peníze. Už se však objevily odhady, že ECB může nasadit až dvojnásobek finančních zdrojů, jaké zatím přislíbily evropské vlády. Místo jednoho bilionu eur by tak stály na obranu společné měny biliony tři.
 
Při tomto bojovém nasazení by se však nespíš změnila atmosféra i při pozdějších jednáních o dlouhodobém řešení. Nesporně musí obsahovat rozhodnutí o tom, jak zajistit zdroje pro klidné fungování zemí, které už společnou měnu mají, i těch, kdo se ji zavázaly převzít v budoucnu. Tato rozhodnutí se nepochybně budou týkat nejen rozpočtových výdajů a tolerovaných dluhů, ale také daňových příjmů, harmonizace fiskálních politik, a stejně tak budoucnosti daňových rájů a daňových závodů, kterými se členské země ožebračovaly navzájem. Může to urychlit federalizaci unie.
zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-dolejs
eurorealismus je bohužel u nás dost za Popelku. Aby se předešlo rozdělení EA na dvě části, předpkládá to a) opatrnost při dalším rozšiřování EU i EA zvláště b) reformu paktu stablity, ne sna k jeho znměkčení a le k jejo zreálněbí a vymahatelnosti a c)tady se asi neshodneme, ale jistá federalizace hospodářského vládnutí. To ovšem předpokládá promyšlenou reformu byrokratických institutcí EU (od exekutivy až po evropský parlament). Jinak budou lidé, kteří mají euroobčanství za významné, nadále síše bílou vránou. Útěk od EU jak o něm sní někteří rádobyvlastenci ale nic neřeší.
jiri-dolejs
stabilita měnové zóny objektivně předpokládá nějaký účinný unijní svorník národních fiskálních politik. To je prostě fakt. Pokud jde o evropský federalismus, mě osobně nevadí, ale 1) je to běh na hodně dlouhou trať 2) jde mi o velmi útlou federaci, s minimem kompetencí - žádné bruselské megabyro, jen tam kde je nadnárodní rovina nutná. Škoda, že se o struktuře kompetencí nevede detailnější debata. Jen rozvaděné tábory eurohujerů a euroškůdců. Ekonomická katarze popisovaná v člčánku pana Fialy může vést k vícerychlostní integraci a otázkou by bylo, zda bychom skončili v té bohatší severozápadní části anebo v té jihovýchodní chudší.
miluna
o tom žádná .... hlavně to tam muselo být super v 70-80tých letech, kdy sem ještě nevěděl že Thaisko existuje a i kdybych věděl tak by mi to moc nepomohlo ... dneska už zbývají spíš některé oblasti Laosu a nebo Burma, kterou ale bohužel neznám, protože nejezdím tam, kde bych tím podporoval zrůdy
miluna
Bohužel ani Thaisko není takový ráj jak se zdá ... jako turista co utrácí jste milován, jak člověk co tam chce žít se stanete i terčem horšího zacházení, obzvlášť s místní dívkou byť třeba manželkou, co ta si vyslechne od místních ... lepší je thaisky nerozumět.... Dřív mi přišlo jako skvělý nápad zašít se v laoských horách s nějakým kmenem, ale už i tyhle místa začínají být civilizována v uvozovkách, hlavně misionáři z USA co tam jezdí prznit děti a předělávat horské kmeny k obrazu svému ... je míň a míň míst kam utéct:-(
miluna
příteli Dubo, půjčování a vymáhání dluhu je princip, kterým hrstka nejmocnějších ovládá státy, chod ekonomik, kterým likviduje nezávislé a vytváří své ziskové monopoly a kterým nakonec i vyvolává konflikty a války na kterých zase bohatnou ty jejich zbrojařské koncerny... zkrátka a dobře když máte v rukou FED a tiskárnu tak vám v ovládnutí světa vám nestojí nic v cestě...ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu ....P.O. s tou kozou to vidím takhle, naše koza sice chcípá, ale když sousedovi chcípnou všechny tak ta naše stará nemocná mrcha, jediná koza v okolí, nabere na ceně:-)
jiri-dolejs
osud eura je pro nás důležirý už proto že jsme zamrzli napůl cesty k euru a tudíž výhody eura nemáme, zato se na nás valí nevýhody spojené s jeho případnou nestabilitou.Kromě role ECB v dluhopisech EU je tu i otázka záchranného fondu EU a euroskeptická Rada ČNB napojená na Klause volajícího po tom aby Nečasova vláda činila kroky k vyvinění ČR ze závazku do Euro Area vstoupit. Federalizace hspodářské vlády EU je pak logické ale polticky výbušné téma.
miluna
Vaše články jsou opravdu dobré. Už dlouho si říkám proč se proti těmhle spekulacím zdražujícím dluhy nic nedělá. Tuším, že je za tím něco většího, že ten kdo tyhle útoky na EURo provádí má takovou sílu, že může běžně chovající se ECB vyšťavit, dle mého totiž za ničením EURa stají lidé z FEDu, pro které je vznik konkurenční světové rezervní měny černá můra ...