Zbyněk Fiala: Defenestrace není jediné řešení

5.10.2012 14:05
Málokdo je tak štědrý jako řadový český občan. Utrhuje si od huby, aby našetřil na rozkradené miliardy. Nejnovější aféra na Drábkovu ministerstvu nucených prací ukazuje, kolik je na trhu sádla – uplácí se přidělovanými veřejnými zakázkami, protože taková krabice není, do které by se ten balík vešel. Máme ty dareby vyházet z oken? Mnozí mi nevěří, ale skutečně to není jediné řešení.

Podstatou aféry na Drábkově ministerstvu, kde byly miliardové rozpočty pastvou pro spřátelené neumětely, je obcházení nebo přímo porušování zákona, které projde. Vycházelo se z pravidla, že kde není žalobce, není soudce. Média teď přinášejí svědectví, že o bezohledném drancování rozpočtů prvním náměstkem Vladimírem Šiškou se vědělo, ale nedalo se dělat nic jiného, než o tom špitat. Když chcete podat oznámení, musíte mít důkazy. Ty nedokáže opatřit nikdo jiný než policie. A dokud se musela podobná oznámení nejprve nahlásit někde nahoře, málokdo se o něco pokusil.

Jinou možností je předat případ Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jak to udělala firma OKsystem. K rozhořčení měla důvod. Neměla by zapadnout informace, že ještě v červenci prováděl 80 procent výplat sociálních dávek tento původní systém, protože ten Šiškův, který jej měl nahradit, není přes všechna Drábkova ujišťování funkční.

Reformní bouráci to vzali doslova, zbourat, zkasírovat, a pak se uvidí. Stížnost OKsystemu k ÚOHS jim to mohla zkazit, proto Šiška nabízel poškozené firmě jinou zakázku za 100 milionů korun, pokud svou stížnost stáhnou. A tady jsme u podstaty věci – asi stačí stáhnout stížnost, aby byl klid. Samotný ÚOHS se do ničeho nehrne. Kdyby se hrnul, nebyli bychom obklopeni divadélky s podvodnými veřejnými soutěžemi, které nám teď Brusel háže na hlavu a chce vrátit vstupné. A nebyli bychom také rájem oligopolů, kde je kdeco dražší než pár kroků za hranicemi.

Antimonopolní úřad selhává, stejně jako selhal úřad pro energetickou regulaci v době rozjezdu boomu solárních elektráren – to nejsou malé chyby, jde o stovky miliard korun. Julie Hrstková v Hospodářských novinách píše o „vícenákladech kleptokracie“ a odhaduje, že „z celkových stomiliardových ročních nákladů státu na IT jde asi třetina do kapes všem zúčastněným“.

Jde o další zdanění, tuhle sazbu si prostě musíte připočítat. Buď jako specifickou spotřební daň (elektřina je dražší), nebo jako daň z ubrané hodnoty (co se nakrade na veřejných zakázkách musí se zaplatit jinde) případně jako daň z prázdna (platíte za to, že služba poskytnuta nebude) nebo státní výpalné (povinně si kupujete službu, která je pro vás životně důležitá, protože okradený stát ji zprivatizuje a dá plně pod kontrolu těm, kdo nás do tohoto stavu přivedli). Možná bychom se měli pokusit o sestavení podrobného seznamu takových služeb, které spadají pod jednotlivé kategorie, třeba formou čtenářské soutěže. Výherce by pak dostal od poskytovatele takové služby láhev levné kořalky.

Nejde o málo. Porovnejme náklady korupce, které se odhadují na 100 miliard korun ročně, s 558 miliardami korun plánovaných daňových příjmů, které najdeme ve vládním návrhu státního rozpočtu na rok 2013. Je to zhruba 20 procent. Takže si připočtěte tuhle cifru k aktuální daňové sazbě a víte, na čem jste. Mimochodem, to je ten krásný výsledek, ke kterému jsme se propracovali snižováním daní na podporu podnikání. Polochcíplé úřady už nemají sílu na nic jiného než poslušné razítkování různých hraběcích rozhodnutí. Dvacetiprocentní přirážka říká, že buď za své peníze dostanete o pětinu méně, nebo se potvrdí pravidlo, že sleva nemusí být zadarmo.

Tyto daně však mají jednu důležitou vlastnost, která je neumožňuje zařadit do běžného schématu. Tyto daně zdaňují nejen spotřebitele, ale i stát. Stát je okraden, spotřebitel je okraden, jenom HDP roste.

Současný hospodářský pokles proto nelze hodnotit jen negativně, odráží se v něm fakt, že Brusel zarazil drancování evropských fondů kriminálně přidělovanými a předraženými veřejnými zakázkami, takže řada firem, která na evropských penězích neoprávněně tloustla, nyní podstoupila ozdravnou dietu, včetně extrémních forem v hrobě. Signály oživení hospodářského růstu je tedy třeba konfrontovat se signály poklesu korupce. Pokud půjdou obě veličiny nahoru, není líp, je hůř. Pokud půjde jedna nahoru a druhá dolů, je buď ještě hůř, nebo zaplaťpámbu líp. Pokud obě dolů, líp možná bude.

Defenestrace není jediný možný způsob, jak vyřešit současnou situaci, přestože si většina lidí myslí opak. Spousta věcí se navíc rychle nestihne. Bezprostředně se nedá udělat nic jiného než jít k volbám a dát hlas některé z levicových stran. Je jedno, jaké jsou volby, a jedno, které levicové straně. Ať je to pestřejší, ať se zmírní dominanty. Hlavně ať je to někdo, kdo nekrade pod hesly rozpočtové odpovědnosti a protikorupčního boje. A taky, ať to není žádný nový B tým ODS.

Volby jsou za týden, potom můžeme přemýšlet dál. A další postup má alternativy.

Opravdu není jediným možným řešením klidný a spořádaný pochod občanů k centrálám (jen žádné excesy!), kde se po dohodě nebo na základě demokratického hlasování obsah vyokní a zapomene. Partaje potřebujeme, tak jako potřebujeme od nepaměti mnoho dalších řemesel. Spousta věcí se prostě musí umět, ale je to jako s hrncem – problém nebývá ani tak ve formě, jako v obsahu. Jestliže jsou partaje zavíčkované, aby jim nikdo nevlezl na kandidátky, jestliže se brání novým členům, aby to nezkazili těm starým, na které se musí dostat podle stejného klíče, jako se kdysi přidělovala jednotlivým vesnicím slovenského východu federální ministerstva v Praze, pak se jim musí pod to víčko vlízt.

Jak se leze pod víčko? Mladším chlapům to nemusím vysvětlovat, starším to tedy připomenu (za dámy mluvit neumím) – napřed jako ne, a pak najednou jo. Navíc to chce grupáč. Aby mohly partaje tenhle marasmus přežít, nesmíme se tam cpát po jednom, ale v samonosných skupinách, které to případně bez okresního tajemníka přežijou. Přihlašte se, nechte se odmítnout, a potom postupujte, jako by vás vzali.

Studujte program, vylepšujte ho, nabízejte alternativy. Deklarujte se jako nepřijatá buňka, frakce, debatní centrum, skupina programových analýz, hlas lidu, zdola, veřejnost proti stranickému násilí. Objíždějte venkov, pomáhejte zakládat místní buňky. Hledejte spojence uvnitř. Jednejte před sálem, když vás nepustí dovnitř. Oni mají střechu, vy transparenty. Vydávejte jménem frakce prohlášení, usnesení. Nabízejte kandidáty a vyjadřujte se ke všem rozhodnutím a kandidátům zavíčkované části partaje, která vám přece patří také. Když si přečtete stanovy, které partaj musela odevzdat na ministerstvu vnitra, aby se mohla zapojit do ústavně zaručené volné hry politických sil, demokratický prostor najdete. Berte to jako zachraňující transfúzi z žíly do žíly, chvíli to utrpení vydržíte, jde o život.

Tvrzení, že jen to ne, všichni jsou stejní, hlavně ať jsem sám, jenom když jsem čistý, to jsou ptákoviny, které bych vymýšlel také, kdybych se jmenoval třeba Langer. Rozdrobit opozici, udělat z ní izolované šašky, na jejichž shromáždění přijde vždy stejných sedm lidí, to je sen každé tlusté vládní moci. Tohle prostě alternativa není. Stejně tak není alternativou předstírat demokracii v systému, ve kterém deseti milionům lidí neomezeně vládne pár hohštaplerů na základě zmanipulovaných jednání straníků, kterých je málo na jedno pořádné okresní město.

Alternativy jsou: lézt tam, nebo je vyházet ven. To první se snáze udrží pod kontrolou. To druhé přivede k moci samozvané revolucionáře, kterých se znovu budeme zbavovat celou další generaci.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Moskalíku, závěr ani trošičku radostný a optimistický. O defenestraci z roku 1419 mám ze školních škamen jakési tušení, o těch pozdějších ve stejném století - nula..... Co je vlastně v očekávání - splnění našich přání a nebo je realita tak zoufalá, jak zakončujete svůj komentář. Doufejme, že se mnohým již rozsvítilo a účast bude dobrá - alespoň přes 60%. Velice zajímavý vstup do historie díky Vašim vědomostem a na závěr "předpověď" - a ta už se mi "moc nelíbí"..... Díky. Příjemný večer.

Vladimír Štingl

Pane Fialo, ono to moje vyjadřování asi skutečně vypadá jako rozčilení, vztek, zloba, nenávist.... Je to jen "tlakový ventilek", který tu přebytečnou momentální "páru" odfoukne a snad to nikomu neublíží, když to nenechám ublížit ani sobě.

DĚKUJI ZA KOREKTNÍ REAKCI a perfektní komunikaci a i osobní přání, protože toho je občas zapotřebí. Právě kvůli psychice, že si uvědomíte, že ještě jste a také o vás někdo ví.....

Nejsem již ani snílek, ani naivka, ale přes svoje sentence zůstávám optimistou a také hledám - bohužel pouze odpovědi, neboť "jediná" moje realizace je toto psaní,  relaxace fyzickou prací a JÍT K VOLBÁM (to myslím naprosto vážně).... Takové "malé fetiše, abych si  zdůvodnil, proč zde ještě jsem....". Vámi citovaný výrok neznám, ale existuje i v provedení, že nenávist není program, jásání není program, zoufání není program, zvonění klíčema není program .....atd. Ale o programu je to, co jste popsal dále a na kterém se podílíme jeho "vstřebáváním, přijímáním nebo odmítáním". Jsou i ti naprosto imunní, neteční, neinformovaní, rezignovaní .... atd., atd. A jsou ti, kteří nám ten program "dělají". Bylo TO a ještě TO stále je jako: "Hoši a děvčata, ven z toho prohnilého předpotopního vláčku nelidského koncentráčnického socialistického pekla do klimatizovaného, odpruženého, sofistikovaného andělského superexpresu lidumilného kapitalizmíčku. To bude sranda, to si užijete....". A přesto, že je superexpres  dávno v pohybu, tak si občas  "někdo" (i já) myslí, že je ještě možné seskočit ze schůdků" a řešit to i jinak - což je vysloveně srandovní a pro jedince ducha  - asi mdlého... Pejorativně - mimo hrnec.... Ale někteří z nás už asi jiní nebudou.

Zaťal jste do mě drápek kapitalismem bez kapitálu... Co znamenaly ty "papírky slosované v KP"? Hypotetická otázka..... Co se dá považovat za KAPITÁL, POUZE FINANČNÍ PROSTŘEDKY, resp. peníze v papírkové formě? Nebo zde, v přeneseném slova smyslu, byl KAPITÁL nejen FINANČNÍ, ale .....???? Vždyť co by se vlastně "PŘEMÍSŤOVALO, ODKLÁNĚLO, ROZKRÁDALO..... určitě to nebyly pouze ty papírky, protože si nepamatuji, že bych s rodinou vylezl z všehoprosté jeskyně neznaje oheň a občas i radost ze života.... Alespoň doposud jsem o tom skálopevně a neodvolatelně přesvědčen.

K partajím (zajímavé slovíčko: "parta - jím" nebo je to dnes geniálními "mana-žery" - též příhodné slovíčko - IT vygenerované "PARTAJ - ŽERU...." div se z toho.....) - je nesmírně poučné číst a rozebírat geopolitické blogy a zprávy, informace pana Ondřeje Kosiny - a přiznám se, že jsem vylezl po mnoha letech doslova "z nory", protože jsem netušil, že je systém politických stran uspořádán vlastně všude stejně. "Stovky" pidistran o ničem, protože nemají přístup k "papírkům" a tím pádem k moci a vždy jen pár těch "velkých" mocných, které jsou stejně zparchantělé svými skutky oproti "myšlenkovému obsahu" jako ty naše.... Rozděl a panuj, ať si užiji citátů slavných.

Ale "řídit" lid, umravňovat "dav, lůzu, ulici,magory..." - to souhlasím s tím, co je vždy ve Vašich tolerantních a velice poučných textech a mezi řádky - je "naprosto nezbytné, aby bylo nebe blankytné....." (jak v písničce Hany Zagorové - přitom by stačila jen lehká "kupovitá oblačnost".....) - a byli přijatelným způsobem zpacifikováni šmejdi, zloději, neználkové, neumětelé zn.: "NEJDE TO"... Ale protože je lidská rasa taková jaká je, tak to asi skutečně nejde. Lze s tím POUZE POČÍTAT....a řádně to OŠETŘIT....

Můj názor je, že řídit tuto společnost stále budou jen PENÍZE, MAJETEK a tím pádem i "moc" MOCI. Za to se koupí vše - i charaktery a morálka lidí. I proto to zavilé, vyhrožováním stupňované, úsilí kléru o "penízky"..... A víra sem, víra tam - to je jim "šumák"...

Takže, jen ať tryskají emoce a zahřívá se papiňák, ono to vždy "nějak skončilo"....někdy ventilek nahodil kuchyňské prostory, to nejhorší bylo, KDYŽ VENTILEK NEFUNGOVAL..... Bohužel, pro ten  "mocnými" opovrhovaný lid nikdy dobře... Ale to je i zde od samého vzniku VaVě jinými slovy propíráno stále dokola a realita se valí kolem nás - superexpres na "mezích" nezastavuje a my se vezeme v něm do stanice NEZNÁMO - nebo KONEČNÁ???

Příjemný víkend, ještě jednou díky. Udržujte tu skvělou tóninu Vašich stále očekávaných a asi nejen mojí osobou pitvaných blogů a informací - pro mne "z jiného světa". Vše dobré.

Vladimír Štingl

Pane Fialo, příjemné odpoledne. Váš blog nelze nechat bez komentáře, zvláště pro motto: "zatím" tu sebranku likvidujme pomocí voleb, nikoliv superdefenestrací (osobně bych je nechal vlastnoručně postavil  nedostavěné Říčany a dal bych těm "dobrákům" zabrat ala "Motýlek".....), ale narušováním zaběhlých korupčních stereotypů moci a vládnutí v jednotlivých stranách a vůči obyvatelům této země. Potud O.K.

Zásadním problémem je, že každá "sranda stojí prachy". Již velká část občanů váhá, zda zaplatit léky, chléb, elektřinu, plyn, uhlí a nebo si koupit rakev, popř. poukaz do krematoria, na které za 2-3 roky prostě mít nebude.... Nadsázka??? Možná ano, spíše ne. A ještě "někam jezdit, vyrábět transparenty apod. - nevím, ale moc podobných "fandů" neznám... A viděl jste seznam "stran".... Tam skutečně chybí jen strana "00".... Rozbité, rozdrobené, každý zjevně vidí "korýtko"..... 

Faktem je, že fyzické násilí nic dlouhodobě nevyřeší  Chce to soudy, ale ne ty dnešní prolezlé kamaráčoftem, korupcí a podvody - ovšem jenom proto, že se dala živná půda zákonodárcům, kteří úmyslně prznili a przní i nejjednodušší právní normy a tím i základy korektní civilizované společnosti. Jinak by nikdy nikdo statisícové podvody, natož ty nejběžnější u nás - MILIARDOVÉ  - neriskoval, bez okamžitého útěku i s rodinami do nejzapadlejších částí světa.....

A to je ten základní kámen úrazu. Kdo bude soudit a podle jakých zákonů  bastardy, kteří káží vodu a žerou, mlaskají a neštítí se čehokoliv. Jedno jediné se nesmí stát: ŽE SE VYZMIZÍKUJÍ, VYPASENÍ, VYZÍVANÍ A NEDOTKNUTELNÍ SE STOVKAMI MILIARD ukradených, zpronevěřených, zašmelených a odkloněných z kapes občanů této země.  A to chystají "průjmochodovou allias důchodovou reformu", "nápravu křivd mj. na církvích, které před 20 roky ani neexistovaly a všech těch, kterým do ruky majetek nepatří", "privatizaci celého zdravotnictví", zjevně i policie..., daňové správy....., soudů.... a nakonec obsahu kyslíku ve vzduchu.... atd., atd.

Názory, o "tlustých pardónech a čarách.....",že to bude "nezbytné", prostě nelze akceptovat. Protože limitujícím pro tyto neuvěřitelné, s prominutím, prasárny neuvěřitelných rozměrů - JE NAPROSTÁ ABSENCE STRACHU..... A je mi líto, ten musí ta parta mutantů velice rychle "dostat" jako pro ně doživotní neléčitelnou "chřipku" - měli by být vyděšení k smrti...... až do smrti.

Nabízené spolupráci se vysmívali, vysmívají a budou se vysmívat i nadále, pokud to nezačne skutečně natvrdo - od prokázání doposud získaného majetku v rámci celých "rodin", až po evidenci příjmů u našeho "sociálního ústavu" - dříve důchoďáku..... Jakékoliv nepřiznání majetku a finančních prostředků uložených kdekoliv na této planetě - odstupňované tresty od 10ti let nahoru a nucené práce na náhradě škod, 100% daň, zákaz výkonu profese atd., atd. atd.

TLUSŤOŠI, ZAPLAŤTE, ČASY JSOU ZLÉ..... malá reminiscence a replika. Asi mám po operaci a dlouhé narkóze poškozené vidění možností a reálných řešení. Ale věřím, že je v této zemi dostatek chytrých a vzdělaných lidí, kteří neopovrhují morálkou, lidskou slušností, solidaritou se slabými a vydíranými, ožebračovanými a mají charakter, vize a neoblomnou tvrdost vůči šmejdům, kteří to i díky naší lhostejnosti a netečnosti zmákli tak, že je otázkou, zda to lze vše napravit nebo alespoň trochu zlepšit...... Volby jsou určitá naděje, ale když jsem zahlédl v TV Haška, nekomentovatelné.... Nevím, kdo mu tak "vylepšil" image.... Tento pán mi moc naděje do žil nevlévá... Pane Fialo, díky za velice inspirativní a vypovídající blog, který je jasný, srozumitelný a kultivovaný. Pevně věřím, že jsem Vás neurazil, nepohoršil a chápete vše jako NÁZOR - s trošičkou nadsázky. DÍKY.