Zbyněk Fiala: Hluchá hymna pro slepou vládu

22.3.2011 15:52
Úterní demonstrace hendikepovaných před ministerstvem práce nebyla obvyklým protestem. Byla to do nebe volající žaloba bezmocných, kteří jsou odsuzováni k živoření. Jsou to přitom občané jako jiní, byť v nekonečném zápasu s tím, co jsou pro zdravého člověka samozřejmosti. Mohutné shromáždění lidí, z nichž někteří viděli, jiní slyšeli, další viděli a slyšeli, ale na vozíčku, dalo příležitost k vyjádření obav z ještě horších zítřků. Zatrnulo mi, když se v úvodu rozezněla hymna, přidávaly se hlasy a tlumočnice pro neslyšící překládala šumění borů i s patosem patriotů, kteří užasle nepoznávají domov svůj.

Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása z tribuny ohlásil petici proti sociální reformě. Petice považuje tuto reformu za absolutně vadnou a žádá stažení návrhů, protože napravit je nelze. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek je však přesvědčen, že chyba je v komunikaci a slibuje, že nedopustí žádné zhoršení přístupu k postiženým lidem. Také ministr zdravotnictví Leoš Heger se zavazuje, že se zasadí o to, aby hlavní změnou, která vzniká, bylo to, že systém bude sloužit lépe. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů však slibům nevěří: „To by museli být oba kouzelníci, aby v této vládě něco prosadili…“

Na náměstí před ministerstvem se sešly tak čtyři tisíce lidí. Jádro demonstrace mělo bílé rukavice, které pravidelně vylétaly nad hlavu s gestem nesouhlasu. Hlouček, který se vedle mě klidně bavil i během projevu, nikoho nerušil, byla to debata rychlých prstů a tichých úst. Dáma s bílou holí a rozeznělou vuvuzelou nehrozila vládním činitelům na tribuně, jak chtěla, ale reproduktorům, odkud slyšela jejich hlas. Zahlédl jsem elektrické vozítko, které mne svižně předjelo, když jsem běžel od tramvaje – ale jen k těm schodům dolů, tam výhody beznohého došly. Pohublé tváře lidí na pomezí bídy občas roztály jak jarní sluníčko, když se v davu pozdravili přátelé a užili si chvíli družnosti ve společnosti bez přehlížení, mezi svými.

Protest přišli podpořit spolu s odboráři i zástupci občanských iniciativ ProAlt, AZ a dalších, i se svými praporci. V pátek bude protest matek s dětmi, 1. máj se vrátí k původnímu obsahu obhajoby zaměstnaneckých a občanských práv a v kalendáři přibývají další a další termíny odporu proti tomu, co připomíná spíše převrat než reformy. Úterní demonstrace proběhla i v Brně, to je další prvek, který má umožnit účast v dnech hněvu co největšímu počtu lidí. Protesty budou pokračovat, slíbil Zavadil.

Václav Krása bouřil především proti základnímu nastavení odmítané sociální reformy, která se zaměřuje na škrty a omezení místo toho, aby se navázalo na dosavadní úsilí jak pomoci postiženým lidem v integraci do společnosti. Tohle je krok zpátky! Tuto pomoc nelze brát jako chudinské dávky!, rozhořčil se Krása.

Jaromír Drábek to poslouchal viditelně zdrcen. Stál na tribuně v tísnivé osamělosti toho, kdo za to může. Přesto projevil srdce chlapa, že přišel, pokusil se vysvětlit, a pak ještě sestoupil do davu v pokusu o osobní kontakt. Podobně Leoš Heger, který se zdál být víc nad věcí, přecejen jej profese přivádí častěji k lidskému trpení. Nepůsobil dojmem, že chce zrovna tyhle lidi podvést. Argumentoval zkušeností ze začátku 90. let, když začal studovat organizaci zdravotnictví a na stole vyrostl metrový stoh předpisů. Od té doby jich přibylo. Pokus o zjednodušení tedy má smysl. Jenže zadání vzniká jinde. A tak je i dobrý úmysl odstíněn prostředím, které v něm vidí další příležitost k obsazení kohoutků penězovodu.

Jedná se o pouhou miliardu korun, konstatoval šéf odborové konfederace Jaroslav Zavadil. Kolik miliard už zmizelo v nejrůznějších aférách? Vláda rozpočtové odpovědnosti připouští, aby se rozkrádalo dál. Nenechte si věci líbit, hřímal Zavadil, je třeba, aby se občanská veřejnost dala dohromady. Nebo jsme národem tak zbabělým? „Vyzývám vládu, aby s námi jednala,“ zdůraznil na závěr mluvčí odborů. „My jsme tuhle válku nezačali.“

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

k_vasicek
Nenechte se mýlit, není to jen problém současné vlády, zakázky jsou předražovány všemi vládami, na sociálních službách či školství se šetří a šetřílo za všech vládách, nejviditelnější jsou lékaři, kteří cca 18 let řvou nepřetžitě. Udělejte si test, přečtěte si příbalový leták k Paralenu, pak předstírejte v lékarně, že si ho chcete koupit, nikdo se Vás nezeptá, jaké berete léky, ale ještě před tím se Vám budou snažit prodat Coldrex, když ho odmítnete, tak Vám nabídnou paralen Plus, pěkně od nejdražšího k nejlevnějšího, jestli nějaká 80 letá babička se základním vzděláním neskočí na to, aby si koupila to, co ji vnutí slečna magistra. Když si tedy budete chtít koupit paralen tak se zkustte zeptat, zda jej mohou brát všichni. Nepochybně nikoliv, nesmí se kombinovat s hypnotiky. Povinnost je však na lékaři či lékarníkovi, aby informoval, či zjistil, zda neberete něco, co by škodilo v kombinaci. Nebo si myslíte, že 80 letý důchodce přečte miniatruním textem napsaný příbalový leták. A myslíte, že lékaři znají konstraindikaci Paralenu? To víte, že ne. Zjišťoval jsem to u několika praktických lékařů či ambulantních specialistů, Pouze jeden se podivil a ověřil moje slova v farmakoindexu.l ostatní statečně lhali.
Ve školství se 21 let zvyšují platy, učitelé dobře vědí, co bude následovat, když v televizi řeknou, že se "učitelům zvýší mzdy". Ano, zvýší se tarify a oseká osobní ohodnocení. už za socialismu se "učitelům zvyšovaly mzdy". Stále patří a patřili na první místo v kvalfikovanosti mezi resorty či obory, ale před 21 lety i teď na nějaké 17. misto v průměrných mzdách.

Ale jsou jiní, méně viditelní. Když jsem vstupoval do ČSSD, tak jsem na besedě položil otázku Zdeňku Škromachovi ohledně průměrných mezd.řekl, že to považuje za dluh, který po něm zůstAL.

Dokud někdo neřve, ze všech sil, jako lékaři, tak ničeho nedosáhne.

Právník z jednoho ministerstva mi ve vlaku řekl, že sociální pracovnice mají na Moravě plat cca 10 tis. kč a v Praze cca 12 tis.

Jiným problémem jsou řekněme platy herců v divadlech na oblastech nebo filharmoniků na oblastech. Toho učitele či sociíálního pracovníka nebo lékaře mže více méně dělat každý, kdo má zdravý selský rozum a je schopen se alespoň něco naučit. před 25 lety studovalo cca 10 proc. nejlepsich reknem absolventu gymnazio a uz tehdy mnohym ten selsky rozum chybel.

Staci se podívat na nasi politickou scenu, uspesni podnikatele s maturitou, rekneme Babak, odbornik Cunek, fachman Vladimir Mlynar by byli ochotni ridit, vest, rozhodovat a zastupovat kdekoliv a kohokoliv..
Nemlich tak religionista Liska, ktery si pletl azilant a azylant
Ale byl by ochoten ridit i akademii ved.
Falesni doktori ci magistri, uspesne studentky politologie, kterym blbost kouka z oci a budou rozdavat rozumy, protoze dostali mandatů
Je otazka, kdo jim jej daL. VOLICI, NE spise nejaky hodnotny sexualni partner.

Za chvili pujdou ridit miniserstvo skolstvi ucnove z 2. rocniku uciliste, a budou tvrdit, ze proste dostali mandat.
Staci se podivat, kdo se tlaci na funkci ministra školstvi, ale inteligentni argument neda dohromaDY

Karel Vasicek

www.mathpublishiíng.eu
k_vasicek
Ja jsem na te demonstraci byl, jako invalidni duchodce, rada z nas uz nema, kde brat, prekvapilo me, kolik prislo lidi, jel jsem z Pardubic, jedna slecna, kterou jsem upozornil, ze muze jet s krajskou pobockou NRZP, prisla a chybelo ji na jizdne 4 Kc.

Namesti bylo zcela plne, nedalo se hnout, musel jsem se prodirat.

Videl jsem tam redaktora ČT Samka, viděl jsem tam vůz Českého rozhlasu, reproterku Primy,

z demonstrace jsem se vydal po meste a rozvazel jsem knihy, ktere jsem vydal, do prodeje, a nakupoval zlevnene knihy

Lide, kteri me znaji a jine podobne se domnivaji, ze nam nic neni

Vypadam zdrave, pribral jsem cca za 9 let 20 kg, jako vedlejsi priznak farmakoterapie, presto splnuji 11 podminek ze 13 na prispevek na peci, prvni stupen byl dosud cca 2 tis. kc a bralo ho udajne cca 120 tis. lidi, nas Dr. ing. Drabek jej chce orubat na 800 Kc mesicne, to tem duchodcum nebude stacit ani na to, aby si nechali privezt obed.

Na platy lekaru se naslo cca 2 mld. korun

u nas je cca 450 tis. zdravotně postizenych, neznam presne vsechny nuance, kdo se tam zapocitava a kdo ne, ale pred nejakou dobou uvadel Vaclav Krasa v Mate slovo, ze ze zdravotne postizenych pracuje cca 15 proc. nevim, zda temi zdravotne postizenymi myslel totez, co se zapocitava do tOHO poctu 450 tis.

Ukazuje se jednoznacne, ze soucasny system zamestnavani osob se zdravotne postizenych nefunguje, firmy s vice nez 25 zamestnanci by mely zamestnavat cca 4 proc. zdravotně postizenych, nebo se vyplatit vyssimi odvody, nebo pobirat nahradni plneni, tedy odebirat sluzby nebo produkty od firem zamestnavajici vice nez 50 proc. zdravotne postizenych, nevim, jestli je rozdil v podstate pojmu zdravotne postizenych a osob se zdravotne postizenim.

vyzadal jsem si statistiky a podle meho zaveru by vsechny firmy musely zamestnavat cca 10 proc. zdravotne postizenych

zhruba 1/3 chranenych dilen okrada stat, 1/3 okrada ty zdrävotne postizene, a 1/3 to dela poctive

pokud normalni firma zamestnava zdravotne postizene, PAK PODLE MEHO NAZORU proto, ze pocitaji, ze invalide kyvnou na nizsi plat

vedle matemaTIKY A deskriptivni geometrie jsem potom studoval elektrotechniku a jiz jako invalida jsem chodil 2 roky na prednasky a cviceni na Univerzite Pardubice, byl jsem tehdy, zda se, bud jediny mimoradny student na fakulte nebo cele univerzite

a ted se snazim dosahnout, abych mohl studovat francouzstinu.

mam 4 živnostenske listy, ktere mi jsou k nicemu, jednodussi bude roznaset letaky
www.mathpublishing.eu
vydelte 2 mld. urcena na platy lekaru, kterym nestacilo 47 tis. Kc mesicne a vydelte to 450 tis (invalidu atp) x 12 mesicu a zjistite, kolik by se mohlo pridat na invalidnich duchodech nebo na prispevku na peci nebo na politiku podpory zamestnavani invalidu

posledni muj pracovni pomer byl pomocny osetrovatel koni, delali se mnou jako spolupracovnici mentalne postizeni, a slecna, ktera ma maturitu a neumela ani psat na pascim stroji ci pocitaci vsemi deseti (to ja umim) delala administrativu

i ten novinarsky prukaz jsem si opatri, aktivni cinnosti, nikoliv na zaklade psani slintu o politice

jinym aspektem je, ze se cast obava pracovat, aby je OSSZ nepripravila i o ten invalidni duchod
racek
Víte, Václav Krása je bohužel z nich asi jediný, který dobře ví, o čem se mluví. Zaplať pámbu pro postižené, že prozřel. Ta chyba vlády ve vztahu k bezmocným byla obrovská. Až dnes zareagoval konečně někdo z ČSSD, Sobotka. Bohužel, stínový ministr Škromach měl asi poslední půlrok jiné starosti.
Jinak pěkný, zasvěcený komentář. Drábek je ve svém jednání vzorem všem, neuráží a argumentuje. Jestli je lidumil nebo ne, to ještě tak úplně nevím. Všechny důchodové a jiné reformy přišly totiž od Kalousků, jak autor jemně naznačil.
josef_smolik
Pane Kosino,a Vy jistě jako historik víte z jaké strany pan Krása vyšel-ODA a já si živě pamatuji jeho neoliberální názory...Ale každý má šanci se měnit,i když jako Vás mě šokovala jeho kandidatura za ABL.
kosina
Pan Krása je obětí vlastní hlouposti. Nechť se obrátí na VV, za které kandidoval. Jistě mu pomohou. Nebo snad věří, že pravice, která hájí jen ty (všeho)schopné bude pomáhat slabým a bezmocným?
josef_smolik
I já děkuji za zajímavé postřehy z demonstrace.Neveřejnoprávní televize to přejde s lehkostí sobě vlastní a celé zprávy bude zřejmě věnovat českému Bergmanovi a bombardérovi Václavovi a jeho premiéře Odcházení,tak minutáž bude vyčerpána.
1rytir
Pěkná reportáž, díky za ni. Jinde bychom si ji nepřečetli. Pro hlavní česká média je nyní událostí číslo jedna bombardování Libye. Škoda, protože bombardování lidských duší a to i lidí postižených je možná ještě strašlivější hřích.