Zbyněk Fiala: Legrace končí

obrazek
21.5.2011 19:13
Téměř padesát tisíc lidí z celé republiky, kteří se sešli na Václavském náměstí k protestu proti zákeřným reformám, už nepřišlo jen křičet a lomozit. V projevech zazněly výzvy k občanské neposlušnosti, k obléhání vlády a parlamentu, k pokračování akce „uvaříme vládu“, k demisi a novým volbám, ke generální stávce. A zazněla i připomínka blížícího se výročí třetí pražské defenestrace.

Nekonečný průvod, který v sobotu v poledne valil po ochromené po pražské magistrále směrem k Václavskému náměstí, byl signálem toho, že legrace pomalu končí. Mezi praporci odborových svazů a hesly typu – „přestaňte krást, nemusíte škrtat“ – se mihnula i husitská korouhev, donesená Jihočechy. Náladu opačného konce republiky zase dokresloval zpěv refrénu „severní vítr je krutý“. Lidé jsou rozzlobeni ze „zákeřných“ reforem a dolaďují představy, jak se aktivně bránit. Tahle země začíná být nebezpečná.

Táňa Fischerová, která navazující protestní odpoledne moderovala, připomněla i věci, které jsou neprávem opomíjené: vláda neřeší práci na černo, praní špinavých peněz a lichvu. Zato škrtá. Hněv lidu se stupňuje a ukládá, varoval předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Znovu byl připomenut hit sezóny, Kellerova daň z ubrané hodnoty – „daň z toho, jak poškozuje zaměstnance, jak neřeší problém korupce. Daň z toho, jaký paskvil hodlá předložit namísto penzijní reformy. Daň z toho, jak ničí českou kulturu zvýšením DPH na knihy a kulturní akce. Tím vším vláda ubírá na hodnotě a kvalitě našeho života a na důvěře, kterou lidé stále ještě mají k demokracii.“ 

Co s tím?

Asociace samostatných odborů požaduje nové volby. „Nebudeme čekat čtyři roky, až to tady zničí a rozprodají,“ shrnul náladu demonstrantů předseda Bohumír Dufek. Odhodlání vyjádřila také předsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví Dagmar Žitníková: „Pokud se vláda nezastaví před tím, že je tady skoro padesát tisíc lidí, pak se to rozhodne jinde a jinak. Spojenectví práce a solidarity vyzývá k pokračování akce „uvaříme vládu“ synchronizovaným zapnutím velkého spotřebiče - ve středu 25. května v osm hodin večer. Tereza Stöckelová z ProAlt navrhuje vypovědět občanskou poslušnost („moc předpokládá spolupráci ovládaného“) a v červnu narušovat jednání vlády a parlamentu, až přijdou na pořad asociální reformy. Hlásí se také k potřebě generální stávky. A Zavadilův projev končil připomenutím blížící se 393. výročí třetí pražské defenestrace, které připadá na 23. května. Vidí v tom symbol toho, co by se stalo, kdyby se věci nechaly zajít příliš daleko, „čeho bych se nechtěl dožít“.

Hlídejte si peníze!

Zavadil také připomněl sliby vlády, že zastaví zadlužování, a skutečnost, že od roku 2009 už dluh vlády vzrostl o dalších půl bilionu korun. „Pošlete složenky Kalouskovi, každý občan 50 tisíc korun!“

Dufek varuje před rozkradením peněz z důchodového pojištění a vyzývá, aby byly odloženy do zvláštního důchodového fondu. A k nim ještě akcie a majetky zbývajících státních podniků, než to někde zmizí. Rozhodný boj bude i o menší věci: „Benefity a stravenky si vzít nedáme!“

Vláda se musí starat také o příjmy,“ vyzývá Václav Krása, generál vozíčkářů a lidí se zdravotním poškozením, kteří prokazují příkladné občanské odhodlání. Konstatoval, že ministerstvo práce a sociálních věcí nyní nabídlo jistý kompromis, ale „pro nás neobsahuje žádné plus“. „Bojíme se vašich reforem, nechceme je!

Zavadil zopakoval, proč odbory odmítají „zákeřné“ reformy, které jsou asociální a nepromyšlené. Důchodová reforma ničí průběžný pilíř, na který spoléhá většina lidí, ti nemají na to, aby si mohli připlatit. Proč se k odmítavému stanovisku odborů přidali i zaměstnavatelé? Protože jim je jasné, že by to pak zaměstnanci chtěli po nich. Chtěli by, aby jim zaměstnavatelé tyto zvýšené náklady zaplatili ve mzdách.

Zdravotnictví chybí 15 miliard korun. My že jsme je prožrali? Ptali jsme se na tripartitě - kde chcete ty peníze vzít? Mají se vytahat z kapes daňových oslíčků, zaměstnanců?

Na posledním jednání tripartity vláda slíbila, že se reformy znovu otevřou, ale Zavadil zdůraznil, že odbory nechtějí jednání bez výsledku. Z tribuny sdělil výzvu vládě, ať uváží, co odbory říkají: „Vládo, začni uvažovat zdravým selským rozumem!“

Odmítáme, odmítáme, odmítáme!

Předseda odborového svazu Kovo Josef Středula nakonec přečetl prohlášení účastníků demonstrace „Proti zákeřným reformám“:

Opět stojíme na Václavském náměstí, kde se náš národ mnohokrát shromáždil v kritických chvílích české historie.

Vláda svým nezodpovědným vládnutím ztratila odbornou a morální důvěru uskutečňovat reformy ve prospěch občanů České republiky.

Korupce v naší zemi dostoupila takového stupně, že začíná ohrožovat základy právního státu a demokracie.

Vláda není schopna zabránit rozkrádání peněz z veřejných rozpočtů.

Reformy zdravotnictví, daňového, důchodového a sociálního systému jsou nedomyšlené, odbyté, ideologicky podbarvené,  bez jakýchkoli analýz dopadů na občany. Mají posloužit k uvržení zdravotnictví, penzí a sociální péče do služeb zisku.

Nesmyslné škrtání výdajů nepomáhá státnímu rozpočtu proto, že vláda před tím zlikvidovala příjmovou stranu státního rozpočtu prostřednictvím hazardního snižování daní.

A proto:

Odmítáme vaši důchodovou loupež – reformu, prospěšnou jen pro soukromé penzijní fondy.

Odmítáme, aby placení tzv. nadstandardu znamenalo, že většina občanů bude odkázána na chudinskou zdravotní péči. 

Odmítáme pohrdání vlády veřejným míněním a sociálním dialogem.

Odmítáme, aby tzv. reformy prohlubovaly další zadlužování země a ze zaměstnanců se stali daňoví soumaři, kteří ponesou hlavní břemeno zvýšení daní.

Odmítáme neustálé osekávání práv zaměstnanců v zákoníku práce.

Odmítáme, aby zaměstnancům byly likvidovány benefity a politici si nadužívali služebních výhod za naše daně.

Odmítáme tuto vládu rozpočtové nezodpovědnosti

Nechceme být občany třetí kategorie ani doma ani v Evropě a svá práva jsme odhodláni důsledně bránit.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: demonstrace, odbory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josef_smolik

Myslím,že normální slušná společnost by se uchýlila k občanské neposlušnosti,což navrhovala dívka z nezávislé iniciativy.Ale tato země je především v morální krizi a řeči o ekonomice pouze odvádějí od této podstaty pozornost.A myslím,že osvícená strana by příště nestrašila Řeckem,Portugalskem,ale nějakou historickou paralelou na zvrácenost mravů a relativizaci hodnot.

oleg-gubin

Demonstrace zcela určitě zvýšila odhodlání každého přímého účastníka. Jsem velmi rád, že ji podpořila sociální demokracie. Dočetl jsem se, že mezi účastníky byli Jiří Paroubek i Jiří Dienstbier, kteří se názorově příliš neshodují. Na Václavském náměstí se shodli v názoru na vládu. Okolo 200 socanů vyrazilo společně od Lidového domu a hodně jednotlivých členů dorazilo na Václavák samostatně.

Zaznamenal jsem však také pár vad na kráse. Obsažný a dokonce inspirující  (nové volby!) projev přednesl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Vadilo mi, že týž Bohumír Dufek se v čase Topolánkovy vlády prezentoval na kongresu ODS. Oportunistům se dá težko věřit. Menší vadou byly vuvuzely. Zjistili to už loni v Jižní Africe. Odboráři by se jich při příštích akcích také raději měli vyvarovat.