Zbyněk Fiala: Nečas s Kalouskem na mušce?

obrazek
16.7.2012 08:01
Pozoruhodná snaha ministra financí Miroslava Kalouska zasahovat do postupu policie v kauze CASA a jeho údajná série telefonátů policejnímu prezidentovi Petru Lessymu bude mít ve středu další dohru ve Sněmovně, kde se bude znovu projednávat návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

Na internetových stránkách Poslanecké sněmovny je už umístěn návrh pořadu 43. schůze, která by se měla sejít ve středu 18. července ve 14:30 a jednat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k možným snahám ovlivňování policejního vyšetřování v souvislosti s kauzou CASA. Deset minut po skončení této schůze je pak navržena 44. schůze, která by měla jednat z iniciativy ČSSD o vyslovení nedůvěry vládě.

Vláda to má nahnuté a páteční půlnoční úspěch s protlačením církevních restitucí může být její labutí písní. Nad hlavami kabinetu vzniká něco, čemu se říká „perfektní bouře“ – souběh řady negativních vlivů, jejichž působení se vzájemně zesiluje.

To nejmenší je vyhlídka drtivé porážky vládních stran v podzimních volbách, kterou protlačování církevních restitucí jen pomáhá doladit. Arogance katolických prelátů a jejich politických spojenců probudila ze sna nejen opozici, ale také odbornou veřejnost. Ta nyní snáší argumentaci o protiústavnosti zákona, který popírá rovnost občanů a sekulární charakter státu a zavádí sdílení suverenity s Vatikánem. Vedle toho chce vytvořit jednostranným státním kapitálovým darem druhý nejsilnější hospodářský subjekt v zemi a porušit tak všechna pravidla hospodářské soutěže.

Počítal jsem, kolik to církvím vynese. Kdyby restituce nebyly a pokračovalo se stávající formou podpory, bude státní podpora činit za 30 let při tříprocentní inflaci nějakých 80 miliard korun. Místo toho dostanou 75 miliard korun v majetku, 90 miliard ve splátkách finanční náhrady (rovněž při tříprocentní inflaci) plus dvacet miliard za 17 let další státní podpory. Jen v hotovosti je to 107, takže je opravdu záhada, jak se na církevních restitucích podle kardinála Duky ušetří. Když pak počítám roční rozpočet církví, předpokládám, že 30 miliard korun majetku okamžitě prodají a zainvestují na třicetiletou anuitu s výnosem dvě procenta nad inflaci. Takže ročně získají 1,7 miliardy pokračující státní podpory, 3 miliardy splátek finanční náhrady a ke 3 miliardám výnosů hospodaření zbylého majetku a anuity – to je větší rozpočet než má ministerstvo zahraničí. Za 30 let to dělá nějakých 200 miliard korun.

Církevní restituce, které mají i se sedmnáctiletým pokračováním podpory církví hodnotu 200 miliard korun za 30 let, však představují přes všechnu nemravnost jen drobné ve srovnání s běžným hospodařením rozpočtově odpovědné vlády. Pokud si někdo neumí cifru 200 miliard korun představit, tak ji může porovnat s tím, o kolik vzrostlo během jediného pololetí hrubé státní zadlužení ČR – letos o neuvěřitelných 185 miliard korun. Kdoví jaká bude celková letošní hrubá výpůjční potřeba ČR, která byla původně plánována na čtvrt bilionu korun. Když se pravice hrnula k veslu, šermovala výrazem „dluhová povodeň“. Kdyby po něm sáhla dnes, bylo by to přesné vyjádření.

Část z přírůstku hrubého státního dluhu činí finanční rezerva (vypůjčili jsme si dopředu) na výpadek evropských fondů. Když se na sklonku loňského roku předkládala strategie financování státního dluhu, nadhodila se možnost výpadku evropských dotací v rozsahu 10 až 15 miliard korun z plánovaného přílivu 100 miliard korun. Jsme v pololetí, z Bruselu zatím přišly jen dvě miliardy korun a další peníze přijdou nejdřív na podzim. Nebo taky ne. Objevily se zprávy, že pro Brusel je současná česká vláda naprosto nevěrohodná.

Souběžně, jak rostou dluhy, hroutí se rozpočtové příjmy. „Letadlová loď“ rozpočetnictví Nečasovy vlády, zvyšování DPH, leží kdesi na boku a nabírá vodu. Letošní zvýšení dolní sazby z 10 na 14 procent vyhnalo spotřebitele za nákupy do zahraničí a přesvědčilo i ty poslední stánkaře, že za těchto okolností už si nelze hrát na hrdiny - výnos daně poklesl. Díra v rozpočtu se bude řešit další vlnou škrtů – a není to vlastně cíl? Napřed se sestaví rozpočet na fiktivních příjmech, koalice jej odmává ve sněmovně, a pak už nastupuje Kalouskova tužka a škrtá a přiděluje podle vlastní úvahy.

Takhle to už bylo čtyřikrát. Poslanci, kteří se kasali, co pro svůj rezort nebo region v rozpočtových bitvách nevymohli, byli nakonec čtyřikrát za šašky. To už by mohlo některé z nich přimět k tomu, aby se v nich probudil pud sebezáchovy před dalším kolem taškařice, do které si Kalousek nechce nechat od sněmovny mluvit.

Dluhy samotné by nemusely vládu potopit, kdoví, jestli nejsou cílem. Proto je takový spěch prosadit i penzijní reformu, která zatne sekeru ještě hlouběji. Kromě toho se začíná hromadit zahraniční složka dluhů, ale upozorní na sebe až masívní splatností ve volebním roce 2014. Dluhy jsou okovy pro příští vládu, která bude muset likvidovat spoušť po předchůdcích a nebude mít na nic z toho, co by lidem ulevilo. Opozice ji bude za sociální dopady úspor přísně kritizovat a vedle toho bude v tichosti tankovat úrokové výnosy v různých bankách a fondech, které nám na ty dluhy laskavě půjčily.

Skutečné nebezpečí pro vládu začíná představovat policie, která vycítila příležitost zhodnotit výsledky letité práce – a když se mohlo do Ratha, může se i do dalších. Kalouskovo chování ukazuje, že jde do tuhého. Nejedná se o jednotlivé případy, na světlo boží leze systém. Do učebnic přijde Kalouskova teze, že je jedno, kolik takové letadlo stojí.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta to řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce nad slunce jasněji: "Rozplétání vedeme výš a výš. V současné době už se dostáváme do systému toho fungování." Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec informoval, že kriminalisté v současné době šetří 16 případů poškozování finančních zájmů Evropské unie v rozsahu 8,5 miliardy korun.

Tady jde o život. Policejní prezident Petr Lessy vydal bezprecedentní prohlášení adresované do řad Police ČR, ve kterém reaguje na nátlak, kterému je vystaven, a žádá kolegy, aby se nenechali zastrašit. Tento nátlak ostatně začíná být kontraproduktivní, jak vyplývá z pozoruhodného prohlášení Roberta Šlachy: „Je vidět nervozita určitých osob... Daří se potom rozkrývat i věci, o kterých jsme neměli před nějakou dobou ani povědomí.“

Premiér Petr Nečas byl spolu s ministrem financí před několika dny na koberečku před Evropskou komisí za zneužívání evropských dotací. Koluje na webu (nelze ověřit) tvrzení, že předseda Komise José Barroso měl nakonec říci, že dotace do ČR budou zastaveny, dokud Nečasova vláda neodstoupí. Je to výsledek kontrolní mise dvou eurokomisařů, kteří zjistili nejen to, že je s penězi nakládáno nehospodárně, ale i to, jak to tu funguje doopravdy.

Podařilo se prý zjistit, že zájmové skupiny propojené s určitými politickými stranami mají stovky uměle vytvořených firem, přes které se organizovaně rozkrádají dotace z Evropské unie a slouží i k praní korupčních peněz. Vládní úředníci vybírají tyto firmy jakoby ve výběrovém řízení, ale skutečnou práci odvádí subdodavatel, zaběhlá firma s dobrou historií. Vítězné firmy si účtují násobně vyšší ceny, než jaké si účtují například v Německu. Dokonce i samotní Němci prý zjistili tuto nehoráznost a německé tajné služby to potvrdily vládě Angely Merkelové. Proto i Němci s okamžitou platností odmítli další posílání evropských peněz do ČR, než se odpovědní lidé i celý systém změní (praví zdroj, který neznám).

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Mílovými kroky se blížíme k nutnosti alternativního řešení,pokud nechceme, aby nás tupouni stáhli s sebou do rokle - www.ekonomickareforma.cz

Dušan Čermák

Pýesně tak to je. Nejhorší ovšem je stálé zaměňování hodnoty a ceny. Daň je z přidané hodnoty, ale platí ji konečný spotřebitel z prodejní ceny. Blbostí lze nazvat jenom to, že penězům zatím nelze přidat směnnou hodnotu!

zenka

Také jsem se k informaci o tom, že byl náš premier na koberci v Bruselu dostala na adrese "http://www.facebook.com/jan.sinagl.9?sk=wall" pod názvem - Bajka: Reportáž o zamlčené návštěvě Nečase v Bruselu

Velmi "výživný" je hlavně závěr této "bajky":

Dokud u moci budou lidé Petra Nečase a Miroslava Kalouska, kteří mají na svědomí několik desítek miliard korun, uvízlých na soukromých účtech politiků ODS a dalších stran a představitelů těchto firem. EK tedy vysílá do ČR dva komisaře, aby vyzvala Nečase k odstoupení vlády a zajištění všech dotčených firem. Premiér toto arogantně odmítá, proto byl pozván na kobereček přímo k šéfovi Barrosovi s tím, že dotace jsou pro Česko tímto ukončeny až do odstoupení vlády." Na tiskové konferenci s Barrosem byl Nečas celý pobledlý a blekotal něco ve smyslu, že „když EU zastaví dotace, tak jeho "vláda rozpočtové odpovědnosti" (jenom za prvních 5 měsíců je deficit 79 mld., když na celý rok se počítá s 105 mld.) udělá více jak 6% deficit státního rozpočtu a že to jim přece EU nemůže udělat.“

Z. M.

klokan

  Příznačným meteorologickým jevem se, v panujícím létě stávají bouřky, jejichž nedílnou součást představují mraky. K typickým bouřkovým mrakům cumulonimbům, se poslední dobou přiřazují mraky druhu asperatus, které při pohledu ze země připominají rozbouřenou mořskou hladinu. Asperatus v přibližném překladu z latiny znamená - drný, surový. Tato sorta mraků se dříve vyskytovala především u mořských ostrovů a pobřeží. Celkem nedávno měly být pozorovány i nad územím ČR. V přeneseném slova smyslu pak jsme je měli možnost minulý týden pozorovat v ČR na nebi politickém, když se zde přehnala fronta těchto drsně, surových oblaků, představovaných zejména nepříčetným policejně fobickým chováním páně Kalouska a učiněním dalšího kroku, k velkorysému darování části našeho národního majetku církvím ze strany naší ortodoxní pravice. S jistotou lze usuzovat, že používané metody vládnutí ze strany zdejší krajní pravice, budou čím dále násilnější a hrubší. Jedině na nás občanech zůstává, abychom na tyto hrubé pytle přiložili  zavčas hrubé záplaty. Pan Fiala správně občanům ve svém aktuální článku připomíná, že v hledáčku parlamentní opozice se tito, mafiány vygenerování tak zvaní pravicově elitní zástupci octnou již 18. července.