Zbyněk Fiala: Něco zázraky, zbytek ručně

obrazek
17.7.2012 12:09
Ministr financí Miroslav Kalousek spoléhá na zázraky jen ve svém rezortu, kde ani není jiného úniku před vršícími se dluhy. Jinak však dává přednost poctivé ruční práci. Zázrakem bude, pokud zvýšení obou sazeb DPH po jednom procentním bodu, které se ministru financí Miroslavu Kalouskovi podařilo proválcovat Sněmovnou, zvýší i výběr této daně. Předchozí zvýšení sazby dokonce o čtyři procentní body, které platí od začátku letošního roku u potravin, léků, tepla a dalších základních potřeb, zatím působilo opačným směrem. Zpráva o pokladním plnění státního rozpočtu za prvních šest měsíců letošního roku smutně konstatuje, že inkaso této daně meziročně kleslo o 2,6 %, zatímco rozpočet počítá s růstem o 15,5 % proti skutečnosti roku 2011. Rozdíl činí 18 procentní bodů, a to může být rekord, který bude čekat na překonání celé generace.

Poctivá ruční práce ministra financí Miroslava Kalouska je věnována úkolu, kterého se ujal téměř jako občanský aktivista. Rozhodl se totiž udělat pořádek v policii.

Jak toho dosáhnout? Je to docela snadné, stačí nelenit, zavolat a poučit policisty o správném postupu po telefonu. Například, aby dali ruce pryč od letounů CASA. Je to účinné. Policista je vlastně bezbranný, když přiletí taková elektrická puma.

Když si policista telefonát od Kalouska nahraje, jsou to estébácké metody a policista se zlikvidoval sám.

Když si policista telefonát od Kalouska nenahraje, nemůže nic dokázat a měl by odstoupit kvůli nedoloženému osočení.

Vedle toho do hry vstupuje i to, zda ministrův telefonát, který se pokoušel ovlivnit vyšetřování, policista oznámil nadřízeným.

Policista Jiří Mazánek o Kalouskově telefonátu nadřízené informoval, a jen zvětšil svůj problém, protože musí čelit Kalouskovu nátlaku a ještě musí tento nátlak prokázat před policejní inspekcí.

Jistě má nahrávku. Pak je ale estébák a měl by odstoupit i s policejním prezidentem. Nemá nahrávku? Jedná se tedy o osočení a měl by odstoupit, i s policejním prezidentem, a pokud možno do tepláků.

Policejní prezident Petr Lessy byl u telefonu opatrnější a o Kalouskově opakovaném volání ze 4. července se zmínil až na bezpečnostním výboru Sněmovny o týden později.

Možná se opřel i o zkušenost někdejšího policisty Jana Kubice z roku 2006, že bezpečnostní výbor je místem, kde se poslanci pravice přetrhnou pro ochranu policie před výkonnou mocí, která je schopná zneužít i policejní inspekce. A udělají to, i když jde jen o dojmy, které nelze dokázat.

Kubice, teď už ministr, však prohlašuje, že ho postup pana policejního prezidenta překvapil. „On je policista a měl tedy sepsat úřední záznam a informovat svého nadřízeného, což jsem já. On to neudělal a já jsem se vše dozvěděl až na bezpečnostním výboru. Jeho krok je zvláštní a podivný," řekl a slíbil, že také Lessyho nechá prověřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů.

Předtím poslanci pravice opustili jednání bezpečnostního výboru, který měl být zneužit k politickému boji pod záminkou, že chce vystoupit proti tlaku výkonné moci na policii.

Pak je tu otázka zdržení.

Lessy mluvil o Kalouskově telefonátu až po projednání případu Vlasty Parkanové ve sněmovně. Činil tak z opatrnosti, aby nevznikl dojem, že se policie snaží ovlivnit politické rozhodnutí. Navíc promluvil až výslovný dotaz poslanců. Tím si zavařil, protože to sdělil pozdě.

Nyní je tedy v situaci, kdy musí Kalouskův nátlak dokázat, jinak by měl odstoupit.

Lessy se celkem vtipně brání tvrzením, že hovor byl, ale nátlak ne - policejní prezident nemá na konkrétní vyšetřování žádný vliv, tlačit tedy není co.

Sám Kalousek je z ohlasu své pedagogické práce v řadách policie zděšen a říká, že on sám byl v posledních čtrnácti dnech obětí „brutálních policejních provokací“. Jistě se jen tak nevzdá.

Ukázat veřejnosti pravou tvář policie a použít k tomu všechny prostředky považuje Kalousek za svou povinnost, a má v tom nepochybně podporu i ministra vnitra.

Lze si představit teoretické pokračování.

Až Kalousek Lessyho znovu zavolá a znovu ho vytočí, Lessy bude připraven a hovor si nahraje. Tím si však znovu naběhne. Těžko by to mohl někde ukázat, protože by předložil důkaz, že používá estébácké metody. Kalousek ho navíc osočí, že zatajil, že mu Kalousek volal.

Policejní prezidenti i obyčejní policisté to holt mají těžké. Měli by to jistě snazší, kdyby byli těmi, kdo vědí předem, co mají dělat, a není jim třeba volat.

Ale také občané ČR to mají čím dál těžší. Možná by pro začátek mohli dostat ministra financí, který se věnuje své práci a nemusí přitom spoléhat na zázraky.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dušan Čermák

Ano, je to přesně tak!