Zbyněk Fiala: Odbržděné miliardy

obrazek
30.1.2012 22:01
Dohoda o „dluhové brzdě“, kterou vyjednával pondělní summit EU v Bruselu, má zjevně podporu ČSSD, jak vyplynulo z prohlášení Bohuslava Sobotky v nedělní diskusi s Miroslavem Kalouskem na Primě. Proč to dělá? Nemá to být další nájezd na zdroje pro sociální stát? Možná, nevíme, jak se to vyvine. Ale může to být i opačně – mohlo by to zabrzdit rekordní rozpočtové schodky vznikající z nemravného rozkulačování veřejných zdrojů korupcí a předraženými zakázkami do kapes těch, kdo sami odmítají státu spravedlivě přispět.

Proč ČSSD podporuje „dluhovou brzdu“, kterou zakladatel portálu Eurointelligence.com Wolfgang Münchau označuje „za čiré bláznovství“? Münchau poukazuje na situaci extrémně zadlužených států, které vynucené tempo splátek strhává do krize, kdy dluhy naopak rostou. Vidí procyklický charakter takové politiky zejména směrem dolů, zesiluje pokles. Jenže Česká republika má opačný problém, vláda dělá dluhy v době růstu, a nejsou to dluhy z investic, které se časem zaplatí samy. Jsou to dluhy z nejrůznějších dárků privilegovaným skupinám a z neochoty zatížit určitou kategorii daňových subjektů spravedlivým podílem zdanění.

Kdyby platila, „dluhová brzda“, která činí věrohodnost snahy o vyrovnaný rozpočet přezkoumatelnou v Bruselu, v krajním případě u Evropského soudního dvora, tak by si s největší pravděpodobností vynutila nápravu excesů stávajícího systému. Typickým příkladem je neexistence progresívního zdanění, jak to zavedla Topolánkova daňová reforma, hájená s ideologickou zaslepeností vládou Petra Nečase.

Jak konstatoval minulý týden odborářský analytik Martin Fassmann na odborné debatě, která se odehrála v think-tanku Cesta, český daňový systém je teď nastaven tak, že automaticky generuje deficity na úrovni 200 miliard korun. Příklad z loňska nám to ukazuje jako na dlani. Schodek státního rozpočtu za rok 2011 byl podle předběžných odhadů 143 miliard korun, ale detailnější pohled na příjmovou stranu ukazuje, že příjmy byly o 62 miliard korun nižší oproti plánu. Tyhle peníze prostě Kalousek nedokázal vybrat.

Tento vývoj byl přitom patrný dlouhodobě, už v půli roku byl deficit příjmů asi 55 – 60 miliard korun. Nakonec se miliardy podařilo někde vyškrabat, ale tato díra nebyla náhodná, byla systémová. A dá se všude tam, kam se loni drsně sáhlo, sáhnout i příště? Těžko. Nemá smysl opakovat pokusy, jak koně odnaučit žrát…

Deficit 200 miliard korun přitom hrozil při hospodářském růstu o 2 procenta HDP! S tím bychom byli v případě mezinárodního posouzení k smíchu. Nejsme přitom tlačeni žádnými astronomickými splátkami dluhu, ten není nadměrný, byť prudce narůstá. Ale neměl by růst samozřejmě, zatímco hrstka lidí si pakuje kapsy. Kdo šlápne na tuhle dluhovou brzdu, když ne Brusel??

Nerealistická daňová reforma, která se vyhýbá penězům tam, kde jsou, a pak vyškrabuje je od těch, kdo je nemají, není to jediné, co ohrožuje stabilitu veřejných financí. Problémy jsou do poslední chvíle zakrývány čerpáním nejrůznějších rezerv, a když peníze dojdou, problém se odkopne z ministerstva financí jinam.

Příklad: Zvýšení DPH naplní kasu ministerstva financí, ale na účet krajů a zdravotních pojišťoven. Služby, které kraje a zdravotní pojišťovny platí, budou zatíženy touto vyšší daní - účty tedy budou vyšší, ale rozpočty zůstanou stejné. Takhle vzniká nečekaný přírůstek zadlužení.

Zvýšení DPH mělo vytvořit rezervu na penzijní reformu. Tato rezerva však byla utracena jinde, a to se ještě na reformu nesáhlo. Žádné další peníze na cestě nejsou. Pokud by se dodržel původní plán sjednocení DPH na 17,5 procenta, je to nula od nuly, protože zvýšení dolní sazby o 3,5 procenta vynese zhruba tolik, o kolik rozpočet přijde snížením horní sazby o 2,5 procenta. Pokud penzijní reforma opravdu začne, bude se muset DPH zvyšovat znovu. Na 20 procent? Zvyšování DPH však nelze dělat donekonečna a mělo by se považovat za rezervu, po které se sáhne až úplně naposled.

Zatímco DPH stoupá, krev teče jinde. Rezervy zdravotních pojišťoven už jsou vyčerpány. V letošním roce tam byl naopak schodek 11 miliard korun, a pokud se DPH zvedne na 20 procent, bude roční deficit zdravotnictví 20 miliard korun, vypočítává Fassmann.

Dvacet miliard sem, dvacet miliard tam, zdálo by se, že v rozpočtu za 1,4 bilionu se nějaká ta miliarda ztratí. Jenže náklady péče se přece začaly přesouvat ze státu na nemocné. Je jasné, že se to bude hradit vyšší spoluúčastí, kterou umožnilo zavedení „nadstandardů“. Kolik si tedy připlatíme?

Když vyjdeme ze statistik, že nemocných je asi jeden milion lidí (převážně dětí a starších osob), připlatí každý v průměru 20 tisíc korun ročně!

Tohle by si měli lidé uvědomit, když někdo vykřikuje, že si přece necháme Brusel nahlížet do návrhu našeho státního rozpočtu.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, EU, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dle mého chápání je Vaše vyjádření stavu a očekávaného vývoje téměř dokonalé. Jen se děsím toho, kam až narovnání současného stavu zasáhne do dalšího vývoje finanční a celkové ekonomické situace a stavu této země a jak opět bude "dav" platit (i když mnohému  svojí naivitou a ignorací napomohl....). To, že dojde ke změnám a razantním je nepochybné, protože evidentně roste napětí především v rozhodující části Evropy.  Éra Jiřího Paroubka, byť krátká, byla  pro tuto zemi více než přínosná, snad nejvíce za 20 let, ale fanatický hon na něj a levici jako takovou za 100% účasti médií doslova zblbnul valnou část národa. Obavy vyplývají právě z toho, že ještě neskončila nenažraná bezohledná politika reprezentovaná trojkolkovou soldateskou a finanční a ekonomická situace se tím pádem  minimálně 2 roky nejen nezlepší, ale naopak. Nejhorší dopady vůbec jsou v celé sociální sféře a školství a to nebude při propadu ekonomiky a zcela jistě "ošetřených" brzdách proti návratu alespoň k základům sociálního státu jednoduché narovnat. K tomu šílenost s církevními restitucemi, dekadentní důchodovou reformou a perspektiva je mrazivá....

"Sloužil" jsem 20 let za "totalitního socialismu" a 20 let za "totalitního globalizačního kapitalismu" a zatím je to cesta ze škarpy do propasti. Za vůbec nejhorší považuji, zvláště při čtení Vašich blogů, komentářů a info si to uvědomuji, že se v této společnosti výrazně neprofilují lidé se skutečnou morálkou, kteří o korupci nežvaní, ale likvidují ji, kteří natvrdo označují ekonomgangstery, lidskou spodinu v bílých límečcích, kteří parazitují na tom, že tato země měla nejlepší předpoklady pro kvalitní vývoj a nebyla finančně ani ekonomicky zplundrovaná, jak nám přes 20 let tlučou do hlav modráskové a jejich štítonoši.... Chce to více Paroubků a jemu podobných, i když "středová levice" mi moc nesedí.....

Ale to jsem odbočil. Doufám, že se objeví nejen vizionáři, ale i realizátoří, kteří dokáží současnost a budoucnost odborně  "zmáknout", aniž by se z tohoto národa stali žebráci.... A chci věřit, že tentokrát ti, co se podepsali pod současný stav za to ponesou odpovědnost. Nikoliv "politickou", ale přinejmenším trestní, protože jde skutečně o zločinné spiknutí.... Díky za reakce a další rozšíření Vašich zpráv. Doufám, že se Vám bude i nadále dařit a budu nejen já moci reagovat na Vaše náměty, témata, postřehy a zprávy. Příjemný den a zase někdy "u strojů"......

Vladimír Štingl

Pane Fialo, Váš názor nezpochybňuji. Nečas se vyjádřil jasně, Sobotka de facto též. Ale ani z jednoho postoje nevyplývá jasné řešení a dopady realizace na  "menšinu". Že Nečas udělá vše (i s ohledem na Klause), abychom se nezapojili, nepřipojili ke smlouvě o fiskální brzdě (resp. disciplině) je zřejmé, ale co ČSSD a jak si představuje realizaci pravidel vyplývajících ze smlouvy? Bude to "jen pouhá brzda" nebo konečně zjednávání  postupné nápravy všech zvěrstev způsobených trojkolkolkou  - Vašimi slovy. To není totiž slyšet ani možné přečíst....  Je mi jasné, že Evropa v rozvalu namísto spolupráce a hledání vyvážených řešení pro všechny je cestou do pekel, ale Evropa současná není o mnoho lepší. Vše se začíná silně vyhrocovat a bohužel máte pravdu, člověk je z valné části schopen "vylít" si znechucení na i-netu  i když perspektiva se tím nevyjasní a už vůbec ne, že by se zlepšila. Naštěstí jsou zde k dispozici mnohostranné pohledy a názory, které mají i reálná řešení a to je jedna z mála potěšujících věcí. Navíc diskuze je vcelku slušná a většinou se týká nejen aktuálních témat, ale i těch, která jsou jakoby mimo zorný úhel většiny veřejnosti....

Právě jsem slyšel vyjádření Nečase - "Česko se zatím nepřipojí.....". A začíná další tragikomedie a divadlo.... Takže příjemný den a očekávám Vaše vyjádření a názory na východiska. Díky.

Vladimír Štingl

Dobrý večer. Pokud bych nebyl v obraze z hlediska sledování Vašich blogů, tak bych jednoznačně konstatoval, že jste "nositelem katastrofických zpráv". Bohužel komentujete a glosujete tvrdou realitu, která se na nás těžce podepisuje a ještě podepíše. Naprosto nechápu to co jsem též včera na Primě zaregistroval a jak sám říkáte, co vlastně sleduje ČSSD - konkrétně Sobotka - podporou "dluhové brzdy"? Ve všech vazbách a souvislostech je  podstatné, že jde o kolosální podvod a podraz na 9,9 miliónů lidí této země, snad i s účastí soc. dem., a v rozsahu, kdy se to vymyká i sci-fi a hororům..... Není snad ani možné, že se opět historie opakuje - znovu totální demagogie a oblbování davů, aby "parta" supergrázlů samozvané gangsterelity  dotáhla do konce  největší zlodějnu a podvod v historii našeho národa...... 

V souběhu s Vaším blogem je  i dnešní večer na ČT 1..... Bohužel, hlavnímu viditelnému aktérovi, chemickému ekonomovi z dnešního večerního "představení a exhibice" na ČT 1 není reálné podat ruku do obličeje, aby se normálnímu člověku  na okamžik ulevilo.....  Kdyby alespoň zavřel tu křivou tlamu a neprovokoval... Navíc aranžmá ČT 1 bylo opět neuvěřitelné......jak dobře to s námi myslí....... Promiňte, za expresivní vyjádření.  A ČSSD mlží, mlčí nebo kličkuje.....   Blog je více než srozumitelný a závěrečný "příklad" více než vypovídající.... Myslím, že i pro troglodyty. Zdravím Vás.

Ještě doplním, poslední věta Vašeho bogu bude pro "některé" komentující asi problematická, zavádějící - je trochu "dvojsmyslná"....