Zbyněk Fiala: Pančované otazníky

obrazek
12.9.2012 09:40
Bílá smrt z pančovaného alkoholu patří k hrozbám, které míří na každého, pokud nechodí na panáka s laboratorním vybavením. Je symbolem toho, jak je občan vůči určitým rizikům bezbranný, pokud nemá oporu ve státním orgánu, který je na to vybaven, má k dispozici závazná pravidla a je ochoten a schopen je vynutit.

Nyní vznikne ve vládě rušná debata o tom, kdo z ministrů nese hlavní odpovědnost za to, že lidem je nabízen technický alkohol se savem, který za sebou nechal už sedm zmařených životů. A nebylo jich náhodou víc?

Málokterý bezdomovec je schopen utápět zoufalství ve značkovém koňaku. Dá si laciné panáky u stánku, odejde zalehnout do lesa, a pokud ho tam po pár dnech někdo najde bez života, nikdo si s tím hlavu neláme.

Ale copak jsou dnes bez peněz jenom bezdomovci? V pondělí byly ČSÚ zveřejněny upřesněné tabulky o počtech lidí s materiální deprivací. Technický výraz, který označuje lidi s potížemi při obstarávání alespoň tří nebo čtyř životních potřeb z devítimístného seznamu, pomáhá pochopit, jak mizerně jsou na tom třeba dvě pětiny neúplných rodin. Nebo dvě pětiny nezaměstnaných. Pokud člověk žije sám, dostává se do této situace každý čtvrtý.

Osob s příjmem pod hranicí chudoby (mají méně než 60 procent středního národního příjmu) je necelých 10 procent, ale těch, kdo nedosáhnou na 70 procentní hranici tohoto příjmového mediánu, je už 16,6 procenta z celkového počtu obyvatel. Jak je vidět, příliš mnoho lidí tápe krůček od propasti. A vlastně jsou na tom hůř, než ukazatel naznačuje, protože se jedná o podíl „mediánu národního ekvalizovaného disponibilního příjmu“, kde výraz „ekvalizace“ upozorňuje, že se jedná o přepočtený příjem člena domácnosti. Další členové domácnosti musí prostě vystačit s nižším příjmem, protože se počítá s dělením společných nákladů. Statisticky je to jistě správně, ale za střízliva může být takový život k uzoufání.

Premiér Petr Nečas nyní chce požadovat naléhavá opatření od ministrů zdravotnictví (zjištění, co zabíjelo), vnitra (postup vyšetřování) a zemědělství (potravinářská inspekce, kontrola oběhu lihu), ale stejně tak by mohl udeřit na ministra financí (zdaněné by nezabilo) a ministra průmyslu a obchodu (obchodní inspekce) či spravedlnosti (nevyřízené soudní případy, tolerance zločinu). Možná by měl zaúkolovat i zpravodajské služby, protože rozsah vlivu smrtící substance připomíná teroristický útok. A že se to semlelo zrovna kolem 11. září? Vůbec nejlíp by udělal, kdyby zavezl celou vládu někam do ústraní, nechal doma běžnou operativu a otevřel debatu nad tím, že stát je prostě v rozkladu.

I dobrý alkohol dokáže s organismem zatočit, přestože v malých dávkách možná prospívá. Přesněji, v malých dávkách v omezeném množství. V ruce, která se netřese. Osobě, která ví, co dělá, případně má poblíž někoho takového, je-li sama mysli mdlé. Podobně je to i s dalšími medicínami, nejen z apatyky, ze života. Třeba osvědčenou medicínou na ochablou podnikatelskou aktivitu bývá mírné snížení daní, alespoň než se slabingr sebere. Ale nikoliv tak velké, že stát už pak nemá na to, aby dokázal daně vybírat. Také notorické neplacení daní není projevem podnikatelského rozběhu, ale připomíná pančovaný chlast, který dovolí celkem levně zapomenout, že vlastně už nežiju.

Určitá kategorie ekonomicky činných dnes u nás daně neplatí principiálně. Nemám teď na mysli zločin bílých límečků a mafiány, kteří se prohánějí v tlustých autech za naše peníze. Mám na mysli masový jev. Určitá kategorie dovozců předstírá, že tenisky stojí korunu a tomu přizpůsobí svoje odvody státu. Určitá kategorie prodejců DPH vybere, ale neodvede na účet ministerstva financí. Stát se chová vůči rozsáhlému okruhu ekonomických aktérů jak po požití cloumáku „bílá hůl“. Nevidí, neslyší, nezajímá, nezasáhne, kašle na to. Jednak jsou to voliči, a pak je to taky práce. Práce, na kterou bychom potřebovali úředníky, a ti by chtěli peníze. Kde je ale máme pořád brát, když nevybíráme daně? A co kdyby se ti úředníci nezaměřili jen na tenisky za korunu a začali by rušit i naše kruhy?

Jedovatá kořalka ukazuje, že nás tento způsob státu ohrožuje na životě. To je důležité zjištění, alespoň pro ty, koho to nenapadlo už dřív. V zemi, kde se vyžadování pravidel odsuzuje jako byrokracie, nemusí přežít ani pijáci koňaku. Jednou jsem v Rusku dostal panáka stejné barvy, ze stejné lahve, jen byl z chlebových kůrek. Jedovatý nebyl. Kůrky byly tenkrát dostupnější. Ale dnes už vstoupila do hry globalizace, poskytující cokoliv. V zemi, kde nikdo nic nekontroluje, aby nenamočil kamarády, může být klidně i koňak jedovatý.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nebudu se zapojovat do hodocení současné "metylové aféry", kdy po bitvě je každý frajtr generálem.

Na jiném příspěvku jsem se dnes vyjádřil k fámě "proč a jak spadla Dvojčata v N.Y." Z Vašeho článku si vyberu problematiku "počet chudých v Česku" se zaměřením na tzv. hranici bídy. Jestli nám někdo připisuje (což nemohu posoudit), že se tady s prominutím chlastá 1. liga EU, tak vězte, že v procentu lidí, žijících POD hranicí chudoby, zaujímá naše republika neustále první místo v EU.  Pořád prostě doznívá socialistické rovnostářství. Což není nic proti ničemu, jak říkal J. Werich.

Kdyby to v tomto parametru bylo horší, potom by to pro levici také nebyl dobrý "útočný granát" v předvolebním podbízení se. Proč? Především proto, že i dítě ze základní školy pochopí, že když tady byla PO VĚTŠINU LET po sametové revoluci v čele právě LEVICE, tak by pád do chudoby byl také její "zásluhou" alespoň z poloviny, ne? Ano, uznávám, že rekordmanem je jistý právník bez jakékoliv praxe, který se stal ministrem financí. A který dokázal při růstu hrubého domácího produktu o více než šest procent, zatnout sekeru do státní kasy zvící více než sto miliard korun. Dluhy z této částky, rozložené na oněch 64 (šedesátčtyři) let si můžete řetězovým indexem spočítat na kalkulačce. I kdyby to bylo "jen" 2,5 % p. a.  Naši potomci se mají na co "těšit".

Zajímavé je, že nikoho nerozčilují tyto "slavné" ekonomické zásahy, hodné Járy Cimrmana: likvidace zemědělské výroby o polovinu, potravinářského a spotřebního průmyslu o 75 procent. Likvidace prověřených zásad školní vzdělanosti, otevření hranic pro nekvalitní dumpingové zboží z Číny i například z bratrského Polska, sluneční kolektory, řepka v pohonných hmotách, poplatky mobilním operátorům, nenapadnutelné bankovní poplatky. Minimální vymahatelnost práva, nemožnost prověřit křičící krádeže při privatizaci, nemožnost prověřit záhadná zbohatnutí některých podnikatelů, možnost volného útěku do daňových rájů. Naprosto žádná aktivní politika proti vzniku skupin tzv. nepřizpůsobivých. Proč NAPŘÍKLAD stojí tzv. tržnice na hranici s Německem Z NAŠÍ STRANY? Proč asi se evropské fondy tady zabývá přes 22 regionálních pracovišť kdekoliv jinde maximálně PĚT?  Na 22 let je to trochu moc kiksů, ne? Ve velmi demokratické Skandinávii by naše zbohatlíky postavili do trenek a pak do tepláků, nepomohl by jim ani strýček Vik. 

Ani jeden z případů rozhodně není z troškařovy dílny. Kapitalistická pažravost (nyní v oblasti zabíjení lidí metylalkoholem), ten termín uvedl už Uljanov před 100 lety. Правда, што-ли?  Mám to chápat tak, že tyto faktory zavinila použe jedna část politického spektra a provedla to tak důkladně, že se druhá část politického spektra ANI NEPOKUSILA s tím něco udělat?

klokan

    Naprostý rozvrat kapitalismu popsal dokonale ve svém díle též francouzský naturalistický spisovatel Émile Zola. Celé jeho dílo bylo snad do roku 1929 nedílnou součástí seznamu  knih  zakázaných svatým inkvizičním oficiem církve římskokatolické. Dne 29. 9. letošního roku uplyne 110 let od jeho smrti v důsledku otravy oxidem uhelnatým, když mu kdosi ucpal komín do jeho bytu. Z vědeckého hlediska ( příropisného a sociálního)  popsal většinu negativ vývoje kapitalismu v období druhé císařství, tedy zhruba období druhé poloviny 19. století.  Většinou neblahé osudy  členů společensky průřezové pojednávané tímto autorem rodiny Rougon Macquartů, najdou zajisté obdobu s osudy mnoho občanů zdejšího rozvíjejícího se mafiánského kapitalismu. Aktuálně lze zmínit  autorův román Zabiják, popisující neblahé důsledky alkoholismu  především z hlediska sociologického, se zohledněním podmínek dědičnosti. V předpokládaném zdejším horkém podzimu, vyplynou snad analogie s obsahem dalšího jeho vynikajícího románu Germinal, viz. stávkové hnutí. Jest  všobecné známo, že období kalendářního měsíce Germinalu, představuje období klíčení, tudíž se jedná o období jarní. V ČR jsou však již po dobu několika let zaznamenávány různí přírodní anomálie, například, že nyní kvetou jírovce. Lze tedy předpokládat, že vzklíčí semena dračí setby trojkoaličních asociálních roszévačů. Snad se podaří do 29. září tuto vzešlou dračí setbu, občanům požat i s neblahými rozsévači. Tento čin by bylo lze vztáhnout též k uctění nehynoucí památky tohoto světově proslulého spisovatele. Konec této nepodařené vlády mi bylo lze tipovat již opakovaně, ale marně. Snad tip nyní výjde, kdyby vyšel až v roce 2014, znamenalo by to pro ČR naprostou katastrofu.

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dobrý večer. Váš text zvoní a jiskří. Co kdyby se ozval se svým heslem velikého myslitele hradní pán - "....TRH TO VYŘEŠÍ...". Dodávám: ať to stojí co to stojí. Makaků je dostatek....  Kam až nás ty gaunerelity zaženou? Když "asistent-pohrobek" Mengeleho ve funkci ministra zdravotnictví - Heger - blábolil o nákladnosti zdravotní péče, protože lidé mají špatné návyky - tak jsem si říkal jestli ten demagog někdy četl co nám "svobodný a demokratický trh" předkládá v potravinách - dokonce existuje chléb 1 kg za 45,-- Kč na kterém je uvedeno "NOVINKA - BEZ OBSAHU ÉČEK". A to jsem netušil, že přijde šílenost s metylalkoholem - a to není konec...... Není žalobce, není soudce...   Na MUDr. D. Ratha nasadil Kubice 100 lidí. Doufám, že nyní to bude alespoň 50 na metylovou kauzu a vědomou vraždu x desítek lidí...... Zdravím Vás.