Zbyněk Fiala: Politika z kanálu

12.4.2011 11:21
I když se média zajímají o vládní koalici hlavně na vstupu – co kdo dostal a proč (a aby pak chodila z práce někudy ve skrytu), premiérovi je jasné, že uspět může jen tím, co z něj leze. Pro politika je klíčové, co se řine ze sdělovacího kanálu. Když chce někdo lidi oškubat, nemůže mlčet. Ticho by řvalo.

Mechanismus je zřejmý. Jestliže nějaká místa znesvětí čert, musí se to znovu vykropit. Jestliže politiku zaneřádí nesmysl (korupce, zlodějna, špiclování, lobbyisté), musí se to znovu vysvětlit. Vysvětlení jako vysvěcení, pak už je vůle nejvyšší a nedá se s tím holt nic dělat.

Nemá smysl opakovat chyby Mirka Topolánka, který lidi podceňoval. Vzpomeňme si na jeho slova, která mu pak strana nechala vytesat na náhrobní kámen: Kdybychom vám řekli, co chceme udělat, tak nás nikdy nezvolíte.

Vláda Petra Nečase není stejná, je přesně opačná. Zatímco Topolánek doporučoval, aby se voličům napřed něco nakecalo, Nečas necouvl před odpovědností a slíbil vysvětlení. Pořadí kroků je také důležité - nejprve úder, potom vysvětlení. Napřed slzavé údolí a život plný odříkání, potom v blaženosti život věčný (až do vyčerpání penzijních úspor). Vysvětlení přitom vydrží déle než peníze, protože peníze dojdou, ale to se dá vždycky nějak vysvětlit.

Bylo mi smutno na nedávné demonstraci zdravotně postižených, když hlouček slepců po mé pravé straně neviděl, že ministr Jaromír Drábek jim přišel pomoci. Možná, že je připraví o nějakou tu dávku, ale je to pro jejich dobro, a když se ho nedožijí, tak pro dobro jejich dětí. Zatímco všichni pískali a troubili na vuvuzely, bylo mi jasné, že to jen posílí ministrovo odhodlání – musí jim to lépe vysvětlit.

Napřed činy, potom řeči. Škrt a škrt a škrt, ozývá se přes okna ministerské pracovny Miroslava Kalouska, ale dluh roste a roste. Co je platné, že Kalousek ví, že za to mohou socani, kteří se nezastavili ani před hospodářským růstem, nebo světová krize, která se nezastavila ani před prognózami českého ministerstva financí. Marno škrtat do úpadu, když dluhy způsobují jiní. Kdyby šlo nahlédnout do ministrovy hlavy, jistě to tam najdeme. To samozřejmě nepřipustí, proto je také TOP prosta všech skandálů. Ale proč to pak proboha sám lidem nevysvětlí?

Peníze ušetřené za ozvučení českého předsednictví EU, které Alexander Vondra vyrval ze chřtánu firmy ProMoPro (vzpomeňte si, původní faktury byly přece mnohem vyšší), nikoho nezajímají, koaliční partneři chtějí slyšet jen vysvětlení. Vidíme, že ani politika z kanálu není peříčko, když s tím chce tak silný chlap praštit.

Ministr dopravy, vnitra a místních zdrojů Vít Bárta se těžko může zachránit, když je popleta, který ztrácí obálky s penězi, nepamatuje si, kterého politika kdy špehoval, kde má svoje ministerstvo a které je cizí, jestli je v partaji nebo doma, stejně tak si plete finance firmy a finance vlastní, jezdí po oraništi v maserati bez poznávací značky, a když má tohle všechno jednou větou vysvětlit, skoro se rozpláče.

Vysvětlení je víc než poznání. Prezident Klaus ví všechno, všude byl dvakrát, neošulí ho ani vědci, dovede si představit, jak padá vláda, je to ostatně jeho obor, ale když tak poslouchal zajíkavý výklad Petra Nečase, zápočet mu prostě nedal. Musí přijít znovu a chce slyšet jasné vysvětlení.

Klaus je velkorysý, ale prostý novinář si pomyslí – co když ani Petr Nečas není ten pravý? Kdo nás spasí? Pokus najít nezkaženého čistého muže někde stranou Sodomy velkoměstského prostředí musí pokračovat, a to, že se to ani na Valašsku opakovaně nedaří, neznamená, že se začalo špatně. Kruh se stahuje kolem Bolka Polívky.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaromir100
Díky za reakci pane Racek. Souhlasím s Váma, že předvolební kampaň špatná, poplatky proplácet všem ,jak to udělali na krajích blbost, měli proplácet jen sociálně potřebným a chronicky nemocným,možná důchodcům.Rath je doktor a proplácí všem,kdo jiný mohl nastavit správný systěm než doktor (Paroubek mu bránil to byla chyba).Pokud nějaký podnikatel šel jednou za rok k lékaři, proč mu proplácet 30 Kč.Nesouhlasím, že argumentujete zadlužení pravicových vlád všech od roku 1989, špatná strategie, na mně nepůsobí. Já chci srovnávat rok 2010 popř 2011, vláda pravice versus vláda levice.A obávám se, že by poměr schodku k HDP byl u levicové vlády prostě horší (teď nevím asi vyšší), pokud by tomu bylo opačně pak je potřeba, aby Sobotka to dokázal vymyslet a tak argumentoval.On je dost chytrý, aby to dokázal, jedině tak může porazit argumentaci Kalouska a vlastně už i moji, protože já jsem stejně, jako řada lidí již ovlivněn.
racek
Ano, pane Prokeš, jistě. Myslím však, že byla relevantní čísla už několikrát publikována, bohužel málo a málo důrazně. Vůbec nechápu, proč nebyla dostatečně presentována např. ve volební kampani místo pořád vyčpělých poplatků a pod. Ve zkratce lze říci, že dnesšní dluh je způsoben jednak velkým snížením daní a dále sociálních odvodů, což se projevilo deficity rozpočtu a také důchodového účtu. Návrat k poměrům roku 2007 ( a já bych řekl raději 2006, kdy ještě nebyly rozdávány předvolební dárky, cca 80 mld, pamatujete? a to všemi stranami, však i posranci jsou "dobří lidé") by rozpočty docela slušně vyrovnal. No, ono to ale tak jednoduché není, řada procesů už je nastartována a nejde je zastavit. Ale řada věcí jde.
Bohužel, ukazuje se, že zemi skutečně zadlužuje spíše pravice než levice. Vypadá to dnes tak, že za pravicí je cca 70% státního dluhu. Bohužel, je to tak.
K panu Fialovi. Ten rekordně malý schodek byl způsoben zejména rozpuštěním cca 80 mld rezerv, které sociální demokracie zanechala nové vládě. Další rozpuštění pomohlo vylepšit deficity v dalších letech.
No a k těm škrtům. Ty byly selektivně udělány jen tam, kde vláda věděla, že se ti lidé nemohou bránit. No a také jako impuls pro podnikatelskou sféru, aby měla argument pro snižování mezd. Moc se ale neušetřilo.
jaromir100
Jinak, co se týká těch opatření na získání financí do rozpočtu, které navrhuje pan Fiala to už je přijatelná argumentace, škoda že nejsou zde částky, které by to do rozpočtu přineslo, takto musí Sobotka argumentovat a ne, že pravicová vláda zadlužuje zemi, bez těchto propočtů to vypadá jen jako účelové tvrzení.A že jich ze sebe Sobotka chrlí jedno za druhým. Já nerozumím ekonomii,jako pan Fiala, ale takových nás může být více.
zdobinsky
Pane Prokeš, šetřit je možné mnoha způsoby, nehledě na to, že to "šetření", jež se stalo frází, nemá nic společného s původním významem toho slova.
Vy jste si vybral pravicové šetření a věříte mu. Já jsem také zastáncem šetření, s vaším ale nemá vůbec nic společného. Mne oslovil Zbyněk Fiala v tomto blogu.
jaromir100
Jasně argumentace podílem na HDP, ale nejsem si jist, že by za levicové vlády byl růst vyšší, přece jen ta krize ještě úplně neodezněla. Já to beru tak, že pravice více šetří a levice je solidární. Ano v době krize jsem spíše pro šetření pokud to je modrá bible tak budiž.
jaromir100
Mně se líbí pane Fiala, jak přejímáte fráze ČSSD a to o růstu zadlužování, mně to příjde, jako pokritecké, protože kdyby byla vláda ČSSD tak by doktorům přidala, navyšíla platby za státní pojištěnce, zdravotně postiženým nebrala, nezaměstnaným nebrala,státním zaměstnancům nebrala deset procent, zdanila bohatý 6 miliard (progresivní zdanění),na stavbách by nešetřila, atd. a já se vsadím, že by schodek nebyl 135 miliard, ale vyšší a možná 200 miliard. Když toto tvrdí Sobotka a nepodepře to čísly je to nedostatečná argumentace.Něco jiného, že by byla spravedlivějsí otom žádná, ale levněji by to podle mě rozhodně nepořídila.
josef_smolik
Jak lze vysvětlit nevysvětlitelné? Pak přichází víra....Tak jestli nakonec ta tzv.sekta VV nebude tahounem znovuzrozené koalice? Ale nenechme si my ostatní nepatřící mezi vyvolené zkazit Velikonoce!