Zbyněk Fiala: Pravda s hořčicí

20.10.2010 09:37
Proroci se s oblibou kamenují, hrdinové ochutnávají slávy až posmrtně. Podobně i lidovecký europoslanec Jan Březina, jehož strana je bita, kudy chodí, poskytuje to nejcennější, co máme, zárodky valu proti nepravdě a podvodům, aniž by tomu někdo přiznal skutečný význam. A přitom jde o všechno! Například jeho poslední úspěch unijní diplomacie, tradiční špekáčky s razítkem EU, jejichž recepturu dokázal uhájit - byť kolem zuřila světová krize - nejsou pouhou připomínkou dávno zapomenuté pochoutky. Nejsou jen marným ohlédnutím, které by Karel Hynek Mácha zařadil do kategorie „zborcený harfy tón“. Je to právě naopak! Přesouvají národ na opačný konec naší historické cesty, znovu k prvním krokům v pravdě!
Jen čtěte návod: Pravý špekáček podle původní receptury by se měl skládat z 50 % hovězího zadního masa z mladých kusů, z 20 % vepřového výřezu bez kůže a 30 % na kostičky nakrájeného špeku a měl by být kořeněn česnekem, pepřem, případně i trochou muškátového ořechu. Obsah je narážen do hovězích střev s průměrem 3-4 cm a šňůrkován na délku 5-7 centimetrů.
 
Tak praví Wikipedie.
 
Že jste nikdy nic podobného neokusili? Netřeba. Evropská unie chrání to, co by mělo být, abychom věděli, co není.
"Špekáček opatřený logem EU bude muset obsahovat minimálně 56 procent hovězího a vepřového masa,“ trochu ustoupil podle agentur Březina, ale hned jedním dechem dodal, že „naopak se bude muset obejít bez rozemletých kostí se zbytky masa, mouky, masokostní moučky nebo sóji." (Zneklidňuje - nejspíš zbytečně - že se nezmínil také o procesovaném peří.)
Když na to nemyslíte, máte hlad a nic jiného není, spolknete lehce ohořelou druhou část jeho věty v tenkém novodurovém obalu jako malinu. Brusel však na to myslí, hlad nemá a lpí na hojnosti druhů. Hledáme razítko - nikde žádné. Jsme v klidu – špekáček to nebyl. Žijeme v pravdě.
 
Pravý český unijní špekáček je pravda zjevená, neboť říká, jak to má být. Předběžné konzultace Bruselu nad návrhy státních rozpočtů národních států, ke kterým se letos poprvé schyluje, patří do podobného soudku, budou však pravdou skrytou. Představme si – ve zcela vymyšleném případu – jak se ministr financí zastydí za zavřenými dveřmi unijního výboru Ecofin, že postavil příjmy na divokém snu o hospodářském růstu, zatímco nepoučená ekonomika tupě letí stejnou rychlostí dolů. Zabrebtá něco omluvného, ale bude to jen mezi svými, a domů se vrátí s papíry, kde už bude všechno v pořádku. A my budeme nábožně poslouchat jeho výklad ve Sněmovně a vědět – ano, tohle je státní rozpočet, tak to má být! Není to ten nesmysl, jako posledně, když do Bruselu nejel.
 
Pravda může dokonce oplodnit i tak zvláštní český vynález, jakým je „řecká lež“. Museli bychom ovšem napřed v Bruselu obhájit její tradiční recepturu. Zaručovala by nám, že jen česká vláda smí tvrdit, jak blízko je bankrot státních financí, když máme poloviční státní dluh, než je unijní průměr, a české státní dluhopisy patří podle klíčových mezinárodních bank k nejbezpečnějším investicím světa. Každý, kdo by chtěl podobného triku použít, aby vyhladověl veřejné služby a prosadil tak jejich privatizaci, musí veřejně prohlásit, že to je česká finta. Klamej, šal a podváděj, ale otevřeně! Transparentně! Žij v pravdě!
Chybí-li mravní imperativ ve mně, budiž aspoň Brusel nade mnou. Amen.
 
Mimochodem, určitě by se to dalo licencovat, každá koruna dobrá. Mezinárodní spor nehrozí, Řekové se k tomu hlásit nebudou.
zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

M. Víšková
On i ten rohlík s hořčicí nebude to pravé ořechové,ale pokud jim to bude procházet,bude se šidit na všem,ona napíchaná kuřata vodou, také stojí na zamyšlení, a nejen kuřata, že?