Zbyněk Fiala: Provaz do 60 za své

6.4.2011 11:43
Kdo zaplatí Vondrovy stamiliony a další obří balíky peněz rozdávaných nahoře kamarádům, které nám měly názorně ukázat, jak se razí cesta k Řecku? Vláda teď nápady jen prší. Budou to lidé na vozíčcích? Babičky s bolavýma nohama? Penzisti, kteří se bojí jít k doktorovi a zabočí raději do provaznictví? Nápad ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že zdravotnická reforma začne zhoršením toho nejhoršího, je zralý do Guinessovy knihy rekordů, kam se zařadí hned za Kim Ir-senovu ču-čche.

České zdravotnictví se liší od sousedních zemí hlavně vyššími výdaji na léky a téměř neexistující péčí o lidi ve finiši své životní dráhy, pro které v civilizovaných zemích funguje rozsáhlá ošetřovatelská služba. Nyní těmto lidem ještě zdražíme mazání, kterým si doma natírali své oteklé žíly, a zvedneme cenu i na běžné prášky pro snížení krevního tlaku, které berou, aby je neklepla nad zprávami o poryvech rozpočtové odpovědnosti.

Na zdravotnictví míří přímo uragán v podobě zvýšené DPH, kterou si lstivý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP) vymyslel, aby nemocnicím včas sebral peníze, které jeho měkký kolega Leoš Heger málem vydal na zvýšení platů lékařů. A tísněný Heger v koutě pálí všemi směry. Teď ho napadlo zrušit předpis na léky, které člověka nevyléčí, protože z ruiny palác neuděláš. Zruší se také úhrada léků s cenou do 60 korun. Kulháš, hekáš, chrchleš, dobře ti tak, nemáš být starý a nemocný. Kdybys měl v sobě kapku odpovědnosti, byl bys mladý a zdravý.

Z hlediska rozpočtu to dopadne skvěle – chátrající babičky se budou bát jít k doktorovi, aby jim nepředepsal něco, co si nemohou dovolit. Zdravotnictví ušetří. A co by vůbec ti lidé chtěli? Dost se s nimi stát napáral, když z nich celý život dřel pojistné. To by jim mohlo stačit.

Ti statečnější neduživci možná někde vyštrachají tužku a začnou smolit protestní rozklady a výzvy. Budou poukazovat na ústavní právo bezplatné zdravotnické péče a budou se rozčilovat nad oblíbenou odpovědí, že ústava platí, jen pokud zvláštní předpis nerozhodne jinak. Ti slabší se smíří s tím, že přípravek proti stařeckým neduhům v ceně do 60 korun musí zaplatit ze svého a vypraví se pro něj. Třeba do nejbližšího provaznictví. V lékárně by nedopadli jinak, i kdyby byl na předpis.

Jestliže tohle je zdravotnická reforma, pak je opravdu unikátní. Mezinárodní srovnání českých zdravotnických účtů ukazuje, že podíl výdajů na léky v posledních letech prudce narůstal a je už teď daleko vyšší než třeba v sousedním Rakousku. To, že lékaři ztratí možnost určité léky předepisovat z pojistného a bude jen na pacientovi, kde na ně sežene peníze, uvedené statistky ovlivní jen v tom smyslu, že se změní vykázané zdroje financování. Na samotné skutečnosti, že české zdravotnictví se stalo zajatcem farmaceutických firem a představitelé státu jejich bezmocnými loutkami, to nic nezmění.

Vývoj českých zdravotnických účtů v letech 2000 až 2008 byl publikován Českým statistickým úřadem 1. dubna a obsahuje přehledy podle druhu poskytované péče, podle typu poskytovatele a podle zdrojů financování. (http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/p/3306-11)

V poslední kapitole najdeme i potřebná mezinárodní srovnání v rámci OECD, která potvrzují, že české zdravotnictví je podfinancované (v Německu nebo Rakousku na ně poskytují značně vyšší podíl HDP) a z toho mála jde méně než jinde na péči a více než jinde na léky.

Sousední Německo vydává na léčebnou a rehabilitační péči, na dlouhodobou ošetřovatelskou péči, na prevenci a na zdravotní správu a zdravotní pojištění 71,2 procenta z celkových prostředků na zdravotnictví, zatímco Česko jen 58,3 procenta. Proč tak málo? Protože u nás je mnohem větší podíl výdajů na léky a na podpůrné služby zdravotní péče. Vyšší je také tvorba kapitálu u poskytovatelů zdravotní péče (dražší zařízení).

O podílu výdajů na léky hovoří položka Výdeje zdravotnického zboží ambulantním pacientům. V Německu spotřebují na tyto účely necelou pětinu zdravotnických nákladů - 19,7 procenta, zatímco u nás více než čtvrtinu – 26,7 procenta. Jedná se o léky volně prodejné i na předpis nebo zboží dlouhodobé spotřeby, jako třeba brýle nebo pomůcky pro nedoslýchavé (zanedbatelně). Jde hlavně o léky, přesněji – o léky za branou nemocnice. Stejný nepoměr může být i uvnitř nemocničního areálu, ale ten je rozpuštěn v položce léčebné péče. Kdybychom i tam udělali stejné rozdělení, bylo by české péče ve srovnání s tu německou ještě o něco méně.

V rozdělení podle poskytovatelů péče je Německu je čtyřikrát větší podíl zařízení ošetřovatelské a ústavní sociální péče než u nás, kde tuto službu častěji suplují nemocnice. Proto také u nás nemocnice spotřebují přes polovinu zdravotnických výdajů (51,6 procenta), zatímco v Německu necelou třetinu (31,3 procenta).

Uvedené statistiky také zachycují první kolo dopadu zdravotnické reformy, jak ji spáchal ještě ministr Julínek. Z tabulky výdajů na osobu, která zachycuje roční sumy poplatků za návštěvu lékaře, za předpis, za pobyt v nemocnici a za lékařskou pohotovost, je na první pohled zřejmé, jak narůstají s věkem. Člověk, který se dožil penze, rázem pocítí, co ho stojí zbytky jeho zdraví. Jen uvedené poplatky ho stojí pětkrát až osmkrát více než mladého junáka a dvakrát více než v posledních letech, kdy to ještě hradil z plného platu. A to nemluvíme o doplatcích na léky.

Zdražení léků a zrušení úhrady celých skupin léčivých přípravků z pojistného znamená zhoršení nejslabší části českého zdravotnického systému a další pokus o poškození nejslabší části obyvatelstva. Je to jasný signál, že když protestují jen lékaři, je to špatně. Protestovat musí všichni!

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Inu ale, pro to fše je jednoduché vysvětlení ... léky stojí nominálně všude stejně, nemoci jsou taky stejné, jen důchody a výdaje na léčbu jsou u nás mnohem nižší. Nominálně, dokonce i procentuálně. Nic víc.
Ovšem, jistě. likvidovat důchodce odmítnutím platit jim léky na zmirňování úpotíží se současným snížením (ach ano, procentuálním) snížením důchodů je hyenismus nejhoršího zrna. Ono cukrovka či vysoký tlak je nemoc snad poloviny důchodců a většina z nich vydá i tak obrovské peníze na doplatky na léky na ně.A že cukrovka je neléčitelná, snad ví i Šnajdr s Hegerem. Navíc, důchodci berou spousty léků na bolest, taky žádná láce. Znám to, bohužel. Asi tím opatřením ty staré simulanty vyléčíma. Nebo umřou pokorně hlady . Nebo od bolesti.
Hnus, přátelé. Odporný hnus.
josef_smolik
Nejen slabším,ale všem slušným občanům.
josef_smolik
Ale,jak mají protestovat nechodící důchodci,lidé v LDN,a jiní?Já myslím,že je to na nás co ještě na náměstí dojdeme po svých,abysme se postavili za ty bezmocné,uražené a ponížené!!! A je ostudou nás všech,že jsme Marka Šnajdra ještě nenakopali do .....,ale ne zase moc,aby nám neubíral peníze pro slušné občany,tzn.,aby si mastičku koupil za hotové v lékárně a nezatěžoval zdravotní systém.