Zbyněk Fiala: Rozhořčení I

obrazek
14.1.2012 10:18
Jste pachatelem největšího dluhu v dějinách ČR řekla docentka Ilona Švihlíkova, mluvčí občanské iniciativy Alternativa zdola, na adresu ministra financí Miroslava Kalouska. Jeho tvář byla přišpendlena na hrochovi z hnědého kartonu a nahrazovala tak přítomnost ministra, který se omluvil. Nastupovali další řečníci a útočili na další ministry, kteří také dali přednost ústupu. Jen místopředsedkyně vlády Karolina Peake, která to má takříkajíc v referátu, to schytala na živo.

Ve sněmovně probíhalo pokračování přerušeného veřejného slyšení k petici za nové volby a ti, kdo s ní přišli, byli velmi rozhořčení. Dokonce i taková slušná mladá dáma, jako je docentka Ilona Švihlíková, při výkladu o stavu české ekonomiky snadno zvedne hlas.

„Skutečný záměr Vaší politiky skrytý za frázemi o zodpovědnosti je zřejmý: nechat vyhladovět určitou část veřejného sektoru, a hned je tu „argument“ pro to, aby se zavádělo školné, zvyšovaly poplatky u lékaře, privatizoval důchodový systém atd.,“ adresuje směrem k hrochovi, který tu za vládu nastavoval svou hroší kůži.

Petici za nové volby (protože demise vlády nic neřeší) podepsalo 12 tisíc lidí – ale kolik si jich myslí něco podobného? Přišli ti, kdo bývají na špici občanských protestů, ti, kdo petici iniciovali a organizovali. „Jsme výsekem občanské společnosti,“ upozornila docentka a soustředila palbu aspoň na přítomnou místopředsedkyni vlády za Věci veřejné. „Myslíte, že stát je váš majetek, ničíte v lidech víru v demokracii, nevíte, s čím si zahráváte. Jako Věci veřejné – odejděte z vlády, nechte ji padnout pro dobro této země!“

Veřejné slyšení petentů je procedura, která je jakousi obdobou parlamentních interpelací – jednací řád vyžaduje přítomnost členů vlády, aby se dozvěděli, co lidi trápí. Jenže ministři se omluvili, a tak se jednotliví mluvčí jeden po druhém znovu a znovu obraceli k hroší kůži. Karolina Peake aspoň napravila chybu z minula, v říjnu bylo toto veřejné slyšení přerušeno, protože se nedostavila ani ona. Má tuto agendu ve svém referátu, jiní tomu mohou utéct, ale ona přijít musí. Zdvořile naslouchala a dávala si záležet i na tom, aby její odpovědi obsahovaly dost pokory: „Respektuji nespokojenost, která zde zazněla, předám to kolegům ve vládě.“

Jenže to nestačí. Chceme nové volby. Před několika dny byly zveřejněny výsledky průzkumu STEM, podle kterého je spokojeno se stavem naší demokracie jen 26 procent občanů, nejméně v historii ČR. Podle jiného průzkumu STEM, jehož výsledky byly rovněž zveřejněny v posledních dnech, si jen desetina občanů myslí, že situace u nás se vyvíjí správným směrem.

Zpráva z prosincového výzkumu CVVM zní, jako by byla sepisována po válce:

„Zhruba 80 % dotázaných se vyjádřilo negativně k nezaměstnanosti a sociálním jistotám, dále pak také ke korupci, náladě ve společnosti a stavu veřejných financí (součet odpovědí situace se „spíše zhoršila“ a „rozhodně zhoršila“). Kolem dvou třetin dotázaných konstatovalo zhoršení situace v oblasti fungování hospodářství, bezpečnosti občanů, hospodářské kriminality, politické situace, životní úrovně a mezilidských vztahů. Negativní hodnocení výrazně převládá nad pozitivním také v případě zdravotnictví (56 % ku 10 %) a školství (44 % ku 11 %).“

Záměr, nikoliv pouhá chyba

Text paní docentky dám v úplnosti, aby bylo zřejmé, že se tu nemluvilo do větru:

„Vážený pane ministře, sestavování rozpočtu a vůbec úvahy o „odpovědném hospodaření“ českého státu pod Vaším vedením dlouhodobě trpí řadou zásadních chyb – tak zásadních, až se nutně musí vkrádat myšlenka, že jde o záměr, nikoliv o odbornou neznalost.

Vaším hlavním cílem v bývalé vládě bylo ukázat, jak báječně fungují reformy. Stačí vzpomenout na vskutku rekordní rok 2008, kdy se Vaše Ministerstvo financí „spletlo“ v odhadu ekonomického růstu o devět (!) procentních bodů, což nemá obdoby nikde na světě. Již tehdy bylo jasné, že k vyrovnanému rozpočtu se v českých podmínkách NELZE proškrtat. A tak se uměle nadhodnocoval růst, „aby to tak nějak vyšlo.“

Stejně účelově postupovalo Vaše ministerstvo u rozpočtu na rok 2012, kdy vláda počítala nominálně s růstem 5,2% (!), reálně 2,5%. Vzhledem k drastické škrtací politice vlády a odpovídajícímu vývoji na trhu práce a mezd je naprosto udivující, že v návrhu vláda počítá s růstem domácí poptávky o 2%. Neméně fascinující je sledovat, jak se má stát deflátor HDP po měsících poklesu „nějak sám od sebe“ kladným, a to dokonce ve výši 2,6%. Zkrátka se nelze zbavit dojmu, že zadání znělo: schodek musí být tolik a tolik, a zbylé údaje HDP a ostatního doplňte tak, aby nám to vyšlo. Na papíře.

Navzdory tomu, že Vaše přímo působení v letech 2008-2010 se „přičinilo“ o třetinu veřejného dluhu – tedy o půl bilionu korun, – stále hovoříte o nutnosti „nezadlužovat budoucí generace.“ Vy sám jste pachatelem největšího dluhu v dějinách samostatné ČR.

Nyní situaci pro změnu dramatizujete a chcete používat „ostré škrty“ namísto škrtů tupých. Skutečný záměr Vaší politiky skrytý za frázemi o zodpovědnosti je zřejmý: nechat vyhladovět určitou část veřejného sektoru a hned je tu „argument“ pro to, aby se zavádělo školné, zvyšovaly poplatky u lékaře, privatizoval důchodový systém atd.

Vaše politika, kdy na straně jedné zvyšujete degresivní daně, které dopadají nejvíc na ty nejchudší, a na straně druhé rušíte daň z dividend, jasně vypovídá o tom, v čí prospěch jsou tyto reformy prováděny a komu se za ně chodíte zodpovídat. Opakovaně jste prokázal svou neschopnost řídit finanční hospodaření českého státu.

Vyzýváme Vás proto: Odstupte!“

Špatně, špatně, špatně

A následovali další s podobným vysvědčením.

Jan Kavan, mluvčí Spojenectví práce a solidarity (SPaS) poslal vzkaz nepřítomnému ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi: „Až tato vláda odejde, bude nutné co nejrychleji vrátit republiku do hlavního proudu evropských zemí.“

Eva Novotná z hnutí Ne základnám adresovala hroší kůži, do míst, kde byl připíchnut obrázek s ministrem obrany Alexandrem Vondrou: „Stojíte v čele rezortu, kde je korupce systémovou záležitostí.“

František Vlásek z Hnutí za přímou demokracii sdělil přítomné předsedkyni legislativní rady vlády Karolině Peake, že návrh zákona o celostátním referendu je paskvil.

Ivan David, SPaS, o ministru zdravotnictví o Leoši Hegerovi: „Je to dobrý ministr, ale pro soukromé firmy a proti občanům.“

Pavel Vachtl z Iniciativy za demisi vlády ohlásil hrošímu ministru školství Josefu Dobešovi, že hrozí stávka na vysokých školách.

Renata Hanušová, Akční spolek nezaměstnaných, k fotce ministra práce Jaromíru Drábkovi napřed citovala z předvolebních prohlášení, a pak to shrnula: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí současné vlády.“

Karel Procházka, ACORN, poznamenal na adresu nepřítomného ministra zemědělství Petra Bendla: „Premiér udělal dobře, že si na zemědělství vybral zkušeného požárníka – v Česku už „shořelo“ 48 procent živočišné produkce.“

A tak to jelo dál a dál, dvě drsné hodiny. Záznamy vystoupení jsou na YouTobe na stránkách SPaS na Facebooku. Elektronika je tu dalším spojencem občanské nespokojenosti. Řečníci pak odkládali své příspěvky do narůstajícího štosu papíru, který bude prostřednictvím petičního výboru předán premiérovi s žádosti o distribuci mezi ministry a odpověď. Texty budou dány k dispozici také poslancům, aby je bylo možné využít pro interpelace. Co víc?

Víc rozhořčení.

(Pokračování ZDE)

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Fialo,

k propagandě "všichni jsou stejní" na tomto portále značně přispěl pan Dimun. Škromach ztučněl a nikdy nic nedělal, Sobotka je slabý a nehlásí se k zodpovědnosti, Hašek se otočil leze do zadku ODS a presidentovi, Palas staví pension buch ví za co, v ústeckém kraji jsou ve vedení gauneři, Tvrdik nějak divně financoval volební kampaň, a všichni poslanci nevidí nic špatného na tom když si za náhrady stavějí baráky a nájem z poslaneckých kanceláří posílají kamarádům nebo rodině. David by přece nemohl prohrát s farmaceutickými společnostmi kdyby ho podpořila vláda a Ráth který byl tenkrát předsedou lékařské komory. Kavan měl bordel nejen v soukromých financích ale i na ministerstvu-např. Český dům, lítat si mohl kdo chtěl a kdo chtěl. A ještě si mazal záda Francovkou. Pokud jde o EU mám dojem, že většina levicových blogeru zde má k ní velké výhrady-rozhodně nechce půjčovat peníze a přenecháva kontrolu rozpočtu.

Takže ač nejsem pravičák opravdu si myslím, že jsou všichni stejní.

 

rku

Vláda by odstoupila možná jedině pod tlakem demonstrací, které by měly rozsah roku 1989. Ale doufat, že někdo dostane v Praze, v jednom z nejbohatších regionu v Europě, víc jak několik tisíc lidí do ulic je nerozumné. Protestních iniciativ je mnoho, ale každá má jiné představy. Mohou se snad chvilkově shodnout, brzy však skončí jako OF. Není žádná skutečně vedoucí osobnost a po zkušenosti s VV jsou lidé k novým tvářím nedůvěřiví. A staré? Jistě si pamatujete na bordel který měl ve financích na ministerstvu Kavan. A najednou mluvčí SPaSu. Totéž David.

Připusťme tedy že budou nové volby. Vyhraje ČSSD a s tichou podporou komunistu vytvoří menšinovou vládu. Co se změní. Zavede se progresivní daň z příjmu, trochu se zvednou korporátní daně, zruší se zastropování  odvodů na sociální a zdravotní pojištění, zruší se druhý důchodový pilíř. Příjmy rozpočtu se tím zvýší, ale ne tolik aby nebyl deficitní. Zvýšená DPH tedy zůstane a ostatní omezení také. Zákon o prokazování příjmu se nepříjme-byl by nepříjemný pro mnoho vysoce postavených straníků. Zákon o státní správě také ne- je potřeba odměnit trfikami věrné straníky.Na snížení nezaměstnanosti vláda příliš velký vliv nemá. Myslet si, že se podstatně zlepší správa státu je iluze, vidíme přeci jak se vládne v krajích kde vládne ČSSD nebo koalice ČSSD a ODS. Takže beznaděj.