Zbyněk Fiala: Stop vládě!

obrazek
19.3.2012 09:13
Po rozbouřeném víkendu následuje protestní pondělí, úterý, nespíš i středa … Pondělní akce nazvaná Stop vládě! (pražský Klárov v 17:00) a připravená iniciativami ProAlt, Ne základnám a Alternativa zdola se teď mimořádně hodí jako příležitost k tomu, abychom se domluvili, jak podpořit hlasování poslanců o nedůvěře Nečasovu kabinetu. Nejvhodnější by bylo přijít v úterý ve stejnou hodinu na Malostranské náměstí a vzít iPod nebo netbook s nějakým bezdrátovým připojením sebou, abychom mohli průběh jednání sledovat online prostřednictvím kamer ve sněmovně.

Po shromážděních rozhořčených občanů, které pomohla dát dohromady Holešovská výzva, ale zřejmě i stále známější datum 15. každého měsíce, kdy se v celém světě setkávají Rozhořčení, přichází další protest hned v pondělí od 17:00 na pražském Klárově. Akce, kterou organizují iniciativa ProAlt, Ne základnám a Alternativy zdola, byla už dříve připravena jako demonstrace za odstoupení koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Jenže mezitím jsme se dozvěděli, den poté ve sněmovně začne jednání z podnětu ČSSD, které by mělo skončit hlasováním o nedůvěře vládě. Pokud by opozice uspěla, mohou být vyhlášeny nové volby, které by nejspíš dopadly drtivou porážkou pravice, možná ještě ve větším nepoměru než na Slovensku.

V úterý na Malostranské, iPod sebou!

Neměl by to být tak marný boj, jak to na první pohled vypadá, pokud se podaří občany přesvědčit, aby dali opozici najevo svoji podporu. Času na to moc není, musíme se dohodnout během pár hodin, jak postupovat. Nadějně vypadá zjištění, že na tuto jednoduchou věc přišli všichni, takže už o víkendu se začala rozebíhat koordinace společných akcí. Doba nám přeje. Nejde jen o to rozhořčení, které bylo patrné v uplynulých dnech na náměstích.

Ale je tu i nová technologie. Mezi lidmi je už hodně iPodů a podobných hraček, které mají připojení všude, další mají modemy pro připojení přes GSM. Jednání sněmovny je standardně přenášeno online na adrese www.psp.cz. Bude to jistě přenášet i ČT, ale tam mohu klíčové projevy zalehnout všeliké rozhovory s experty a plky okoukaných novinářů. Teď však bude obzvlášť důležité, kdo co ve sněmovně říká a hlavně, kdo se jak vysloví, až bude tázán, zda je pro návrh vyslovit nedůvěru vládě, nebo proti návrhu.

Jména těch, kdo budou proti návrhu, by v žádném případě neměla být zapomenuta. Zasloužila by si zaznamenání všemi kanály občanských iniciativ i se všemi údaji, která jsou o nich na sněmovním webu. Jejich hlasování by nemělo uniknout pozornosti občanům v jejich volebních obvodech.

Patnáctého píše

Podle zpravodajství iniciativ se ve čtvrtek konaly demonstrace nejen prakticky ve všech krajských městech (nejvíc v Brně, kde se sešlo 6 tisíc lidí), ale spontánně i v některých městech okresního formátu, kde demonstraci nikdo nepořádal. Zdá se, že zabírá celosvětové datum Rozhořčených každého 15. v měsíci.

Největší propagaci protestů zajistily samotné „reformy“ připomíná úvaha na webu www.antikapitalista.cz. Lidé je pociťují „při placení v obchodech, při návštěvě úřadu práce, při exekuci, při doručení sociálních dávek, při seznamování se s rozpočty veřejných služeb apod. Rozhořčení lidí již není pouhou předtuchou budoucích problémů, ale odrazem přímé materiální zkušenosti s následky reforem.“

Komentář však varuje i před snahou zneužít toho rozhořčení k tomu, aby bylo nasměrováno spíše po hnědé, k dalšímu rozdmychávání proticikánských nálad a podobně.

Stejně tak výkřiky, že politické strany je třeba okamžitě zrušit, leckdy pramení spíše z obav z volebního vítězství levice než z nějaké obzvláštní touhy po demokracii. Příliš se to podobá hlavnímu zadání PR agentur, které na vládní zadání šíří heslo, že „všichni jsou stejní“.

Kradou revoluci?

Budou lidé, kteří demonstrovali ve čtvrtek, demonstrovat i v pondělí?, ptá se pod jedním z komentářů v internetovém deníku www.referendum.cz neratovický chemik Honza Macháček. Taky se v tom moc nevyzná.

Přijdou, nebo Holešovská výzva přitáhla jen lidi, „kteří z nějakého důvodu odmítají ProAlt, Alternativu zdola, Ne základnám i odbory? Byl překvapivě velký rozsah čtvrtečních demonstrací spontánním projevem odporu proti ničivé vládě, nebo šlo o výsledek práce jakýchsi skrytých zákulisních organizátorů? Jak nejlépe spojit síly proti vládě, která jedná proti nám všem? Jak zvítězit, aby to nebylo vítězství ani Holešovské výzvy ani Andreje Babiše ani ProAltu ani Greenpeace, ale nás všech? Jak si nedat ukrást příští revoluci?“

Kalousek a Hitler

Oleje do ohně přilil v neděli ministr financí Miroslav Kalousek (TOP), když se nadšeně chytil této linie a použil srovnání, jako kdyby lidi na náměstí přivedl někdo podobný Hitlerovi. „Nový řád chtěl i Hitler,“ řekl Kalousek v nedělní televizní debatě u Moravců na adresu lidí, kteří jsou znechuceni českou verzí zkorumpovaného kapitalismu a karikatury demokracie. Popravdě řečeno, v tu chvíli však nebylo až tak důležité, co zrovna plácne, ale jak vypadá. Bylo na něm patrné, že je naprosto zděšen nejen ze spontánní reakce občanů, ale hlavně z toho, kam on sám dovedl české finance. Těkavé úvahy o tom, koho zítra osolit a kde přitvrdit, aby se ucpávaly díry v Titaniku, byly vyslovovány tónem, ze kterého bylo zřejmé, že jim sám nevěří. Alespoň do chvíle, zhruba po 40 minutách, než se ujistil, že na něj jeho oponent, první místopředseda ČSSD Michal Hašek opravdu nemá.

Vládní demokrati

Tak Kalousek kritizuje Holešovskou výzvu, že je nedemokratická, všímá si Stanislav Vaculík na Facebooku na stránkách Spojenectví práce a solidarity. A co tato vláda?

Nečasova vláda je nelegitimní a nedemokratická.

1) Dostala se k moci pomocí lží. Lhali nám o Řecku, že se zadlužilo díky štědrému sociálnímu systému, a že pokud vyhraje volby ČSSD, dopadneme stejně. Podle Světové banky jsou příčiny Řecké krize velká korupce, velké daňové úniky a slabá ekonomika.

2) Táto vláda vznikla pomocí podvodu na voličích. VV měly levicový program, ale po volbách zjistily, že jsou pravicovou stranou.

3) Táto vláda odmítá přijmout zákon o obecném referendu, což by demokracii posílilo. Ačkoli to měly TOP i VV v programu, několikrát odmítly zákon, který navrhovala opakovaně ČSSD.

4) Tato vláda ignoruje opozici, 80% občanů, odbornou veřejnost i občanské iniciativy.

5) Táto vláda ignoruje odbory, které jsou jedním z pilířů demokracie, a snaží se omezit jejich vliv(nový zákon o stávce).

6) Tato vláda přijímá zákony, které jsou nevratné, ačkoli s nimi většina obyvatel nesouhlasí.

7) Táto vláda omezuje svobodný projev poslanců, kteří nemohou volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale podle musí volit podle koaliční smlouvy nebo podle toho, jak se domluví 9 předních představitelů trojkoalice na K9.

8) Omezuje práva občanů viz nový zákoník práce.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

    Plně souhlasím s panem Vladimírem Štinglem, kterého rovněž pozdravuji. Za velmi výstižný považuji, již obrazový doprovod k tomuto aktuálnímu a aktivizačnímu článku. Okamžitý STOP dalšímu uskutečňování dalších brutálních asociálních opatření ze strany současné trojkoaliční vládní garnitury. Nesouhlasí s nimi asi 80 % občanů ČR a vláda, která tyto nadále hodlá prosazovat tedy ztratila jakékoliv oprávnění k uplatňování státní moci vůči nim, tedy absolutní většině. Blíže a přehledně do zdůvodňuje posledních osm bodů článku. V opačném případě existují  další pádné důvody k vyhlášení nedůvěry této ze lží a podvodů na voličích  evidentně povstalé vlády. Občané si jistě velmi dobře zapamatují kdo této vládě nevysloví nedůvěru a záhy mu předloží voličský účet. Rovněž tuto hlavní myšlenku článku zaslouží vytesat do kamene.

    Jako hlavní pozitivum dnešního dne kromě tohoto článku vidím první výsledky konečného probuzení se odborů ze zimního spánku. Hlavním koordinátorem akcí pádně již rozhořčených občanů, by se měli stát asi právě odboráři mají přeci především nejpočetnější základny organizovaných členů a zastupují zájmy dost velkého procenta rozhořčených. Většina levicových aktivistů se ze zimního spánku po opadnutí lednových a únorových mrazů již probudila a nějací mystifikátoři, demagogové, lháři, podvodníci  a žvanilové z ODSTOPVV je již nezmrazí !!!  Chtějí zřejmě nějaký nejen názorový střet, mají jej tedy mít. I mimopražští aktivisté v matičce měst osobně dle možností vypomohou, zejména asi 21. 4. 2012 kdy se zřejmě bude lámat chleba. Ledy se již dávno prolomily.  

Vladimír Štingl

Dobré poledne, pane Fialo, Vy na to máte plné právo, už pouze z toho důvodu, že jste toho naprosto "dalek", jste velmi zkušeným "nositelem negativních zpráv" (v nadsázce...) a často i názorovou a "faktologickou" oporou, s fantastickým nadhledem, tolerancí, rozvahou, přehledem, klidem a to v každém směru svých blogů, info a zpráv. Vždy jsem bez váhání složil poklonu a poděkoval tam, kde jsem to považoval za vhodné ocenění toho, čeho nejsem "občas" sám schopen..... Samozřejmě, je to můj  názor a pohled, ale časem již dokonale ověřený. A ve Vašem případu se sluší říci "každému, co jeho jest"... Bohužel, na rozdíl od Vás nemám dostatek trpělivosti a tak dokáži  též velice rychle a agresivně  reagovat, když.... Byl jsem k tomu při rozhodování  téměř vždy donucen a nakonec jsem se to "naučil"....

Ne vždy se ztotožňuji, ale ono je někdy problémem přenést verbální projev na "papír" obrazovky a chce to toleranci ..... Globál jsem ale vyjádřil. Díky.

A hned připomínka k 6. bodu - neexistuje "nevratné" v zákonech, to je "obezlička".... Bohužel, otázkou je co stojí následný "obrat". Ale to jen tak "zlehka klepu prázdnou slámu" - pro případ, že se nám vrátil pan J. Duba.......

Jinak, ještě jednou, je to "počteníčko", jen kdyby byl člověk mladší a měl šanci a měl také na to do toho ještě jít a fyzicky nebo i jinak pomoci. Uvidíme. Přeji trvalou myšlenkovou invenci a osobní pohodu, aby se jeden z Vašich komentátorů na stáří mohl zamyslet a poučtit. Zdravím Vás.

P.S. Poděkování je od obyčejného "nosiče vody".

Vladimír Štingl

Vážený pane Fialo, Váš blog je vynikající předloženými informacemi, úrovní  a obsahem. SMEKÁM.

pudlikmaxik

Předpokládám, že máte na mysli spíše iPad než iPod.....