Zbyněk Fiala: Tahle koalice tam nepatří!

obrazek
23.10.2011 11:42
Jenom člověk, který se brání a bere se za svá práva, si zachovává důstojnost a hrdost, apeluje Václav Krása. Tihle politici jsou ke státní kase přisátí jako klíšťata, žádnej repelent je od těch prachů nedostane, burcuje nejznámější český starosta z brdského Trokavce Jan Neoral. Jestliže 80 procent lidí je proti tomu, tak ať vylezou z pelechu! , hřímá předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Sobotní demonstrace z 22. října proti asociálním reformám, kterou organizoval ProAlt, odbory a občanské iniciativy, měla poprvé otevřenou podporu i politické opozice a skončila jasnou výzvou předáka odborů, aby lidé odmítli tuto koalici ve volbách. Podívejte se na vystoupení.

Jan Májíček, ProAlt

Lékaři a zdravotnický personál, kteří si vybojovali navýšení platů, jsou pro nás příkladem a inspirací. Také musíme být neústupní.

Na Šluknovsku se naši vládci snaží postavit chudé proti ještě chudším. Místo toho, aby se do chudých regionů investovalo a každý mohl najít slušnou práci za slušnou mzdu.

Součástí neoliberálního moralizování je to, že máme být konkurenceschopní. Máme se přizpůsobovat podmínkám v Číně? Máme se zbavit sociálního zabezpečení? Zákoníku práce? Máme se zbavit základních práv, které jsme za sto let vybojovali?

Pouze solidarita a sounáležitost jsou řešením. Tato vláda nás chce dostat do situace, že lidé budou tak zbídačení, až každému nezbude, než starat se sám o sebe. Jenže podívejme se kolem sebe, kolik nás tady je - z Čech, Moravy, ze Slezska, staří, mladí, zaměstnanci i studenti, odboráři i důchodci, zástupci různých hnutí a všichni společně, protože jsme se rozhodli, že nebudeme tolerovat tuto asociální vládu.

Naší zbraní je solidarita a paměť. Budeme si pamatovat, co kdo sliboval a dělal, a budeme podle toho jednat. Až se vrátíte domů, řekněte svým kolegům, kamarádům a známým, že odpor má smysl.

 

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Navážu na slova významného bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga: Mám sen, že tento národ jednoho dnes vstane a udělá pořádek ve své zemi. A že naplníme základní krédo demokratické společnosti, že všichni lidé jsou stvořeni jako sobě rovni.

Já mám sen, že naše děti nebudou přihlížet tomu, jak národní bohatství je rozkrádáno. A jak propojení politiky a finančních skupin vysává nejen naši společnost, ale i celou euroatlantickou civilizaci.

Mám sen, že naše děti budou mít šanci uspět v životě, i když nebudou patřit k nějakému finančně-politickému klanu, který si rozdělil tuto zemi.

Mám sen, že zdravotně postižení se zbaví toho, že takový člověk nemůže sehnat zaměstnání, žije ve věčné bídě a neustále se bojí, jaké další hrůzy na něj politici této země vymyslí.

Ve sněmovně se schvaluje řada zákonů, které sníží životní standard nejen zdravotně postižených, ale i ostatních rodin. Příklad toho, co způsobí časově neomezené poplatky v nemocnici:

Živitel rodiny onemocní a musí na několik měsíců do nemocnice. Má 15 tisíc korun, běžný plat mimo Prahu. Dostane 60 procent na nemocenských dávkách, to je 9 tisíc korun, a z toho musí zaplatit 3 tisíce na poplatcích v nemocnici. Rodině tak zbyde jen 6 tisíc.

Měsíc, dva to taková rodina vydrží, ale potom se dostává do neřešitelné ekonomické situace. Proto také nikde v Evropě neplatí poplatky v nemocnici déle než jeden měsíc.

Politici říkají, že rodiny mohou požádat o dávky v hmotné nouzi. Co to je za hloupost, aby rodina žebrala u státu, aby doplnila peníze ze zdravotní péče? Stát může dát peníze rovnou do nemocnic a nemusí je přepírat přes občany.

Jenže občan, který žebrá na úřadě, ztrácí sebevědomí a dá se s ním dobře manipulovat. To je možná hlavní důvod, proč tu máme takové reformy. Nesmíme se tomu podat, musíme se bránit. Jenom člověk, který se brání a bere se za svá práva, si zachovává důstojnost a hrdost.

A tak mám sen, že naše země se stane zemí hrdých a svobodných lidí, kteří znají svoje práva a umí si je hájit.

 

Ilona Švihlíková, mluvčí Alternativy Zdola a Spojenectví práce a solidarity

Vláda nám vnucuje reformy a říká, myslete na vaše děti, na příští generace. A má pravdu. Myslete na to, jak nám děti řeknou -: Tohle jste si nechali líbit?

Tohle jste na nás nechali dopadnout? Aby řádná zdravotní péče byla jen pro bohaté, aby zde mohli řádit exekutoři, aby senioři končili na ulici, zavedly se nucené práce, ponížení při nezaměstnanosti, a my jsme zjistili, že důchody už nikdy neuvidíme?

Podobně jako ve světě, i u nás se aktivizuje občanská společnost. 28. září byla schválena Svatováclavská rezoluce, kterou podepsalo již 17 organizací z celé republiky. V rezoluci najdete návrhy k zákonu o majetkovém přiznání, k zákonu o obecném referendu, jak dodržovat skutečnou veřejnoprávnost médií.

Požadujeme audit veřejných financí, aby se konečně ukázalo, kdo tady měl mejdan a žil si nad poměry. Vzkazujeme proto nejen Kalouskovi, ale celé této vládě: Přijde den, zúčtujem spolu!

 

Jan Neoral, zakladatel sdružení Starostové proti radaru v Brdech (který jako první zorganizoval místní referendum proti radaru roku 2007, čili - starosta Trokavce, který porazil strašlivého Bushe)

Přátelé, spolu s vámi jsem bojoval tři roky proti Topolánkově vládě, proti americkému radaru v Brdech. Vyhrálo samozřejmě těch 75 procent občanů. Za to je třeba poděkovat především demonstrantům, starostům a občanským iniciativám.

Je mi 70 let, už by mi to mohlo stačit. Nejde to, nemůžu se na to dívat. Topolánek strašně lhal, ale aspoň se to snažil maskovat a přesvědčoval nás, že špatně slyšíme. Dnešní politici jsou horší. Vyrábějí zákony, které slouží jim a těm, kdo je do těchto funkcí dostali, ale nám, lidem berou budoucnost. Hroutí se nám policie. Ze zdravotnictví se stal jeden obrovský kšeft, kde jenom platíme a platíme a budeme platit ještě mnohem víc. Už se ozývají i lidi na vozíku. Tomu všem dohromady politici říkají reformy.

Jsou to pořád stejné tváře, stejné arogantní úsměvy, stejné lži už léta. Ke státní kase jsou přisátí jako klíšťata, žádnej repelent je od těch prachů nedostane. Vypláceli si na ministerstvech stovky tisíc odměn k platům, a to lidem, kteří tam byli jen dva tři čtyři měsíce. A zatím statisíce rodin žijí na hranici bídy nebo dokonce pod ní.

O právním státě se u nás vůbec nedá mluvit. Zažili jste někdo někdy exekutora, který by se proháněl u Vondry, když zašantročil 146 milionů do Rakouska? Ale u těch lidí, kteří se nemohou bránit, tam se exekutoři vyřádí, protože právní zastání nemá nikdo. Přitom korupce kvete, podle médií je to přes 100 miliard korun každoročně, které jsou takto vyhozeny oknem. To je prakticky skoro celý náš dluh.

Myslím, že nastal čas této vládě se konečně vzepřít a postavit se její asociální politice. A když se to nepovede jednou nebo dvakrát, musíme se o to pokoušet znovu. Jednou se to povede. Nesmíme být jako stádo a nechat si to líbit.

Vzpomeňte na radar. Když se kníže probudil, tak nám řekl, že Trokavec a 22 dalších obcí neměly dělat referendum, že jsme neměli informace. Pak se ukázalo, že ty informace neměli oni. A dneska nás zase chtějí poučovat. Jestliže vláda vůbec není ochotna nás poslouchat, jak nás ožebračují, tak samozřejmě nastal čas vyházet ji z oken na hnojiště.

 

Eva Novotná, Ne základnám připomněla, že řecký dluh vznikl hlavně ze zbrojení – Řecko dávalo na vojenské výdaje skoro nejvíc na světě, 4,4 procenta HDP. Neprojedli to důchodci a nezaměstnaní.

 

Pracovnice Úřadu práce Litoměřice upozornila na Výzvu 2011, kterou podepsalo více než 2500 pracovníků úřadů práce v celé republice. Jejich práce se začíná přelévat do soukromých rukou za mnohem větší peníze. Ministr Drábek slíbil reformu úřadů práce za 180 milionů, ale jenom do září letošního roku bylo utraceno přes miliardu korun na veřejných zakázkách. Ty zakázky jsou nesmyslné, zbytečné a zcela zjevně připravované pro konkrétní firmy.

(Podrobnosti na Facebooku – Občané proti reformám. )

 

Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Není tady málo lidí, ale musí jich být aspoň sto tisíc, abychom s tou vládou něco udělali. Kde jsou ty lidi?

Už vím, co je zkratka TOP – Trvale Okradli Penzisty, Trvale Okradli Pacienty…

Dostávám hodně otázek, co budeme dělat? Jestli si to necháme líbit? Nemůžeme si to nechat líbit, ale nemůže vás tu být takhle málo. Pokud lidé nebudou v ulicích, nic s tím neuděláme. Jestliže 80 procent lidí je proti tomu, tak ať vylezou z pelechu!

Vím, co se děje v regionech. Lidé se bojí, bojí se o práci. Ale není možné, abychom nadále připouštěli, že bude stále hůř pro obyčejné lidi. Kdo z toho bohatne? Dvě procenta lidí ovládají celý kapitál. Celý svět se začíná probouzet a bouřit proti té chamtivosti. My si to necháme líbit? Zahoďte tu pasívní rezistenci, aby se začali bát! Jako před dvaceti lety. Aby jim nezbylo nic jiného, než udělat to, co měli udělat už dávno - sebrat se a odejít.

Tolik se rozkradlo, a nic se neděje. Nikdo nešel do tepláků. Jak je to možné, že ministr Vondra nadále zůstal ministrem? Jediný Drobil odstoupil.

Budou další volby, napřed senátní, pak všeobecné – je potřeba, abyste dali najevo, že tahle koalice tam nepatří. K tomu vás všechny vyzývám!

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

Dvě věci:

1. Nevím proč tam stále taháte lidi ze zdravotnictví - mám tím na mysli zejména doktory, kteří se považují přes své platy za nadlidi. Podotýkám, že nikdo dosud nepředložil žádnou analýzu platů ve zdravotnictví - a přesto se felčarům cpou peníze horem dolem, zatímco dalším veřejným zaměstnancům se snižují. Mohu jen opakovat, že ve zdravotnickém systému je peněz dost, jen je pořádně zanalyzovat.

2. Poliše apod. prosím nezahrnovat, neboť oni dostanou své a dostávají své. Již před jarní demonstrací se vše u polišů změnilo a byli vyjmuti z těch veřejných zaměstnanců, kterým bude snížena mzda. Vše již proběhlo dávno vládou.............

 

 Takže tady máme minimálně dvě skupiny nadlidí (samozřejmě kromě politiků apod. individuí), kterým takovéto demonstrace jsou docela jedno a jedna skupina dokonce demonstranty bude mlátit.