Zbyněk Fiala: Tahle země není pro vás (I)

obrazek
3.4.2012 21:49
Možná to měl být jakýsi signál pro obnovu tripartitních jednání. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) přijal pozvání na konferenci o české ekonomice, které se zúčastnili také zástupci odborů i zaměstnavatelů. Konferenci pořádala iniciativa ProAlt společně s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), proto se také konala v hlavním sále naší druhé parlamentní komory. Ale zmrazila to věta, se kterou Drábek mávl rukou nad tím, jak se všechno kromě exportu hroutí: „Domácí poptávka není výrazně určujícím faktorem pro rozvoj české ekonomiky.“ To už mohl říci rovnou – čeští občané, takhle republika tu není pro vás.

Hospodářská situace ČR a její výhled se jmenovala konference, která měla umožnit výměnu názorů levicové i pravicové orientace. Byli tam zástupci iniciativ Ilona Švihlíková z AZ a Jiří Šteg z ProAltu. Jan Mládek vystupoval za Fontes Rerum (ale to nemění nic na jeho pozici stínového ministra financí ČSSD). Centrální bankéř, guvernér ČNB Miroslav Singer měl protějšek v investičním bankéři Ondřeji Jonášovi. Experty reprezentoval také Jaroslav Vostatek, známý svou kritikou české „penzijní anomálie“.

Ale mohli jsme se na tuto příležitost dívat i jinak. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek oslovoval publikum, ve kterém jsme viděli představitele odborů, jak osoby z ČMKOS, tak třeba předsedu ASO Bohumíra Dufka a další. A v panelu vystupoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, tedy zástupce zaměstnavatelů. Po zhrouceném tripartitním jednání v březnu to mohla být neformální příležitost k výměně názorů mezi sociálními partnery.

Na prahu nejistoty

Taková debata o variantách hospodářské politiky a scénářů dalšího vývoje je zvláště důležitá v nejistých dobách, tedy právě teď. Zatímco v Senátu jednala tato pestrá konference, ve stejné době grémium koaličních Věcí veřejných dávalo ultimátum premiéru Petru Nečasovi, že vystoupí z vlády. A Petr Nečas se nemohl veverkám věnovat, protože musel ve Strakovce vysvětlovat německé kancléřce Angele Merkelové, že jí bude i nadále soustavně okopávat kotníky, aby spasil nás, Německo, Evropu i zbytek světa. A nezapomeňme, že lidé, kterým ministr Drábek hleděl v Senátu do očí, byli signatáři výzvy Stop vládě! Dosud největší společná akce všech protestních proudů má vyvrcholit 21. dubna na Václavském náměstí.

Základními východisky potřebné debaty jsou stále divočejší škrty vlády, která chce během tří let snížit schodky o 150 miliard korun. Proti tomu je naléhavé doporučení ČMKOS, aby vláda přibrzdila a zastavila snižování schodku na úrovni 120 miliard korun, protože se hroutí domácí poptávka.

„To je špatná cesta, už kvůli malému významu domácí poptávky,“ řekl na to Drábek. „Domácí poptávka není výrazně určujícím faktorem pro rozvoj české ekonomiky.“ Jako by řekl – čeští občané, takhle republika tu není pro vás.

Máme se dobře

Ministr Jaromír Drábek řekl i spoustu dalších pozoruhodností.

„Česká ekonomika stagnuje, není v tom ojedinělá v evropském prostoru.“ Ale co Německo, které má nejnižší míru nezaměstnanosti od sjednocení??

„Jsme země s téměř nejnižší mírou ohrožení chudobou - zejména se to týká seniorů, kde je ohroženo jen 9 procent, to je nejnižší číslo v Evropě.“ Jenže v pásmu s příjmy jen pět procent nad hladinou chudoby je skoro třetina populace.

„V ČR je vysoce nastavená laťka sociálního systému.“

Drábek nakonec lidi povzbudil, aby důrazněji dupali po těch pod sebou: „Musíme zvýšit cílenost i spravedlnost sociálního systému - nejde jen o fiskální vyjádření, ale o skutečnou solidaritu. V Ústeckém kraji je zneužívání dávek - podle veřejného mínění - druhým největším problémem, po nezaměstnanosti.“

Pobavil, poseděl, odešel.

Problém zůstává – mělo by se snižování rozpočtového schodku přibrzdit?

Proč přibrzdit?

Analýza ČMKOS, která na začátku března reagovala na první návrh z porady ekonomických ministrů, vycházela z vládního záměru výrazně snižovat rozpočtový schodek o 30 miliard korun ročně. Přitom vláda původně předpokládala přírůstek HDP o 100 miliard korun ročně, z čehož mělo být zhruba 30 miliard korun výnosu pro stát.

Jenže na růst HDP můžeme zapomenout, v letošním roce bude ekonomika stagnovat. Nižší než předpokládaný ekonomický růst způsobí výpadek příjmů státního rozpočtu o 23 miliard korun – ty vyškrabuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP) tupými škrty už teď.

A vedle toho se někde muselo vyškrtat také na snížení rozpočtového schodku na 105 miliard korun z loňských 142 miliard korun. To máme dalších 37 miliard korun, které už jsou v rozpočtu zakomponovány, ale musí se to ještě provést – lidi se musí vyhodit, školy zrušit, investice zastavit.

Dohromady to tedy má být letos o 60 miliard korun horší než v loňském roce.

A v příštím roce chce vláda ještě přitvrdit. Chce spustit důchodovou reformu, což znamená, že se zříká příjmů dalších desítek miliard korun, které zamíří do soukromých penzijních fondů. Kdyby se důchodové reformy zúčastnila polovina současných pojištěnců v odpovídajícím věkovém pásmu, bude ročně chybět 20 miliard korun. Když se jich zapojí víc, může chybět třeba i 30 miliard, vypočítává analýza ČMKOS.

Rizika!!

Vznikají tak obrovská rizika. Odbory varují, že „úsilí o mimořádně rychlé snížení schodku v kombinaci s důchodovou reformou může vést k podstatné redukci vnitřní poptávkyinvestičního charakteru. Již dnes je tento pokles patrný ve stavebnictví a postupně se přelije i do dalších sektorů ekonomiky.“

Pokles ekonomiky pak znovu prohloubí schodek veřejných financí.

Avšak toto riziko je o to větší, že kroky vlády jsou nekoncepční a bezvýchodné, ukazují, že vláda si prostě neví rady. K existující krizi přidává problémy z vlastní dílny. Typické je zvýšení DPH, jehož výnos částečně spotřebuje zdravotnictví, kterému to zdraží vstupy. Vláda to možná zkusí kompenzovat zvýšením spoluúčasti pacientů – ale ti pak musí omezit spotřebitelskou poptávku, takže problém se opět jen přelije jinam.

Objeví se další deficit – a znovu se zvýší škrty?

Odbory proto navrhly zastavení snižování deficitu na úrovni kolem 120 miliard korun ročně – než se ekonomika vzpamatuje. Argumentuje příkladem americké ekonomiky, ale podobnou cestou se vydávají i vyspělé země EU, protože se chtějí vyhnout daleko hlubší krizi svých ekonomik.

Řeckou cestou?

Opačný přístup ukazuje řecký příklad:

„Úskalí cesty trvalého snižování deficitů a ekonomické stagnaci snad nejlépe dokumentuje vývoj v řecké ekonomice. Nejde o velikost dluhů, ale o způsob, jak se těmito dluhy až dosud tato ekonomika vypořádává – pod tlakem mezinárodních kruhů.

Řecká ekonomika přijala v uplynulých dvou letech řadu tzv. úsporných programů rozsáhlých rozpočtových škrtů. Výsledkem je dlouhodobý hospodářský pokles, který se zatím stále zrychluje. Čím větší úspory jsou provedeny, tím je pokles ekonomiky výraznější. Oproti roku 2008 již řecká ekonomika ztratila minimálně 12 % HDP - a přesto není schopna pokles zastavit. Současně tam prudce narostla nezaměstnanost – až na 20 %. Neexistují žádné známky toho, že by se hospodářská situace začala zlepšovat,“ píše se v analýze ČMKOS ze začátku března, která zároveň připomíná, že nás ke snižování schodků nikdo nenutí – „s výjimkou několika českých politiků“.

Co udělat

Odbory současně doporučují odložit důchodovou reformu na pozdější dobu, zavedení registračních pokladen, zvýšení daně z příjmů organizací o jeden procentní bod, rozšíření daňového základu, důslednější vybírání daní, zrušení možnosti nakupovat auta bez DPH, zavedení majetkových daní, což jsou opatření, která mohou vynést minimálně 50 miliard korun ročně.

Zpátky na konferenci

Jiří Bis (ČSSD) ze senátního hospodářského výboru připomněl, že růst HDP Česka je nejmenší z okolních zemí. Všechny reformy snižují domácí spotřebu. Zvýšit rozpočtové příjmy lze i lepší administrací evropských fondů. Zvýšení hospodářského růstu by zrychlilo odstraňování deficitů, ale na to vláda rezignovala. Snižování mezd představuje primitivní cestu ke konkurenceschopnosti. Když dokáže Německo dosahovat konkurenceschopnosti se svými mzdovými náklady, není důvod, proč bychom o to neměli usilovat také. To, co nám brání, je „fanatická ideologie, která se zdá být o 180 stupňů ideologie komunismu“.

Guvernér ČNB Mirosalv Singer řekl, že Německu se daří historicky velmi dobře (protože se mu dařilo velmi špatně v minulé dekádě). Ukazuje to na nesourodost eurozóny. Rozdíl mezi úrokovými sazbami jádrových zemí a periferie, které by odpovídal jejich situaci, by mohl být až deset procent. „Rozdíl je mimořádně dramatický.“

Náš vývoj je tažen eurozónu. Na začátku jsme dokázali krizi vzdorovat, teď je tu druhá vlna. Jsme jednou z nejotevřenějších zemí Evropy, možná světa, blízko Slovinsku nebo Belgii.

Překvapení: Začala znovu posilovat koruna a české ceny velice ovlivnilo zvýšení daní.

Fiskální konsolidace vlády zpomalila hospodářský růst ČR v loňském o 0,6 % HDP, letos o 0,4 % HDP.

Guvernérovy počty: Vláda má svázané ruce - musí si ujasnit, zda platit úroky, nebo konsolidovat rozpočet. Když dá peníze na podporu růstu o jedno procento, vynese jí to 15 miliard korun příjmů, ale také nárůst úrokových nákladů o 12 miliard korun. (Finančního otroctví je dosaženo?)

(Pokračování ZDE)

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Jiří, ještě jednou zdravím. Tupouni - bylo, je a kéž by nebylo... Ale to  je absurdní idealismus... Volby vyřeší a možná, nejásal bych, že se občané přesvědčí....  Je to velice nebezpečné. Např. díky "jásání" a nedostatku pokory dopadly volby a optimismus Jiřího Paroubka sice vítězstvím, ale díky tupounům de facto drtivou porážkou..... A teď si to "vychutnáváme". A myslíme si, že jsme ti chytří.... (a těch je málo....).

V realitě svého "názorového"života jsem dělil na černé vers. bílé, přítel vers. nepřítel, levice vers. pravice..... Velice radikální rozdělení. Praktickou činnost a skutkovou část existence jsem "optimalizoval" o tu "střední, přechodovou zónu"... Bylo nezbytí a naučili mě to, jako mladého "týdýta" velice zkušení a chytří lidé, spolupracovníci  (v 50. letech někteří odsouzení i k trestu smrti, kterému nakonec naštěstí unikli...). A měli nezvratnou pravdu, protože prozatím nejsme myšlenkově ani fyzicky robotizovaní, ale dočasu "originály" - nakonec to potvrzujete "myšlenkovou mapou"....

Říkám tomu "tolerance", občas mi to leze na nervy, ale nelze jinak, přestože bych "chtěl....". A Dolejš, myslím, že by mu spíš, než  rozdávání "moudra" vyhovoval nějaký "šikovný lobbista" s obálkou v kapse...(třeba z MfD...).

Mějte se a příjemné svátky. Zjevně si dám delší pauzu. Zdravím.

 

schlimbach

Pane Vladimíre, s Tupouny máte pravdu - jsou takříkajíc všudypřítomní a vyskytují se ve všech společenských vrstvách, problém ale je, když získají moc ...

S tím návratem kontrolních a rozhodovacích pravomocí to vidím optimisticky, ale až v dalších předčasných volbách, až se dostatečně jasně občané přesvědčí, že volba toho nejmenšího zla neznamená vůbec, že se zlo neprojeví v plné "kráse" a "nahotě". Jak to může fungovat, ukazuje myšlenková mapa na našem webu - volební systém 2

Dalším problémem je, že dělíme občany na levici a pravici a to i nyní, kdy levice jako taková neexistuje a o pravici si může každý nechat jenom zdát :)

Navíc naše "levice" dělá vše možné proto, aby nás zatáhla do otrokářských tenat Tupounů z EU a to přesně pod dojmem, že globalizaci je možné odporovat pouze realizací globalizace "z leva" - jak se jednou vyjádřil pan Dolejš z KSČM.

Že v obou případech je výsledkem zotročený občan netřeba dodávat. proto - Tupounům ZMAR ! :)

Vladimír Štingl

Pane Jiří, dobré poledne. Dal jste mi nezodpověditelnou otázku. Nerad to ventiluji, protože je škoda každého hlasu a vím, že si to netřeba říkat o našich názorových pozicích zde na VaVě, ale je to "nejlepší volba z těch nejhorších"... Neříkám samozřejmě přímo ČSSD, myslím  "levici". Bohužel, nevidím způsob jak jinak k volbám přistupovat. A to všem minulým po 93. roce - rozbití Československa.... Neexistuje věc, kterou rozhodují lidé a která by měla být pojmenována "strana, politika, ekonomika atd...". Jsou to konkrétní lidé se jmény a názory jako my. Proto, doufám, že se bude kroužkovat a maximum zmetků, alespoň takto vyfičí z "kola ven".... Co jiného se nyní dá dělat jinak....? Mnoho věcí z Vaší ER je bezchybných, ale jak je rea.... Vždy se směji Vašim "tupounům" jako typickému znaku Vaší komunikace a protože existují, hlavně ale mezi námi dole, tak je to jaké je a nedokáži ani to slůvko dokončit, protože.... .

Rozhodovací pravomoci se v době globálního totálního pojetí světa - resp. světských záležitostí, nemůže do našich rukou vrátit. O tom si vůbec, jako o zásadní podmínce změny života v České kotlině a na Moravě nedělám absolutně žádnou iluzi. Tento stát vznikl pouze z cizí vůle a téměř sto let jsou zde lidé "vláčeni  událostmi, rozhodnutími" vznikajícími mimo vygenerované hranice této země z r. 1918 - a anii to místní svoloč nedokázala ustát. Takže díky za kontakt a přeji stále pohodu při komentování. Je to inspirativní a člověk neupadá do deprese a letargie, netečnosti. Jinak volit jdu a nic již 20 let neměním, protože "dobráků" je na obou stranách výběr, ale na té naší, naštěstí, mnohem méně. Příjemný den. Zdravím Vás.

klokan

Pan Fiala bude  jistě iniciativu s blogem www.stopvlade.cz avizovat v dalších článcích. Úvodní seznam účastníků této iniciativy se jeví impozantní, včetně seznamů akcí. Tak vzhůru od internetu do přírody, tedy spíše do ulic.

schlimbach

Pane Vladimíre,  myslím si, že naše postoje nejsou v rozporu. Navíc Reforma společnosti, o.s. není jen o ekonomické reformě, ale také o navrácení rozhodovacích a kontrolních pravomocí lidu této země, které může vykonávat průběžně a ne jen jednou za 4 roky ...

Nyní je spěch, aby volby byly co nejdříve - myslíte si, že ČSSD bude ta správná volba?

klokan

  Včera bylo lze zaslat pomyslně a po internetu, naším vládním současným trojkoaličníkům vhozenou ,,poslední " růži. Vnitrokoaliční tření se tehdy jevilo 50 na 50. Zda a kam však vhozená květinka doletí, závisí však na individuálním chování konkrétních veverek. Tyto mají totiž :

1.) Reflexy sací a některé zůstanou přisáty u cecíku jejich rodné matky bílé lvice.

2.) Hlodací, přičemž některé veverky zůstanou na místě a budou hlodat oříšky.

3.) Rozbíhací, kdy ty vyspělejší veverky se porozhlédnou po okolí a někam přeběhnou.

  O variantách možností dalšího vývoje pojednává i série výborných článků nana Fialy, orámovaných dopravními značkami. Rázným vystoupením nespokojení občané musí skutečně dát této 3K vládě STOP. V přechodném období připravovat a průběžně realizovat systémové změny oné poslední fáze zahnívajícího kapitalismu. V prvníé fázi tohoto přechodného období asi nutno především :

1. ) Zamezit dalšímu rozkrádání národního majetku. Ten rozkradený a zpronevěřený majetek dohledávat.

2. ) Řádně revidovat legislativní systém. Jest špatný ten stát, který potřebuje mnoho zákonů, pravil již Tacitus. Dát důraz na ty zákony, které budou eliminovat zdejší hrůzné korupční prostředí. Dále odstranit legislativní trojkoaliční chaos, aby za označením úřadu se skutečně občanům dostalo avizovaných služeb, viz. zejména úřady práce.

3. ) V návaznosti na bod ad 2). legislativa by neměla privilegovat toliko soukromé vlastnictví, zrovnoprávnit další formy vlastnictví družstevní a státní.

4. ) Zohledňovat naše národní specifika i mezinárodní začlenění naší republiky.

 

     Tímto pochopitelně neobjevuji nic nového. O jaký společensko politicko ekonomický systém, se bude jednat ukáže budoucnost. Vize jsou různé.

    

 

 

Vladimír Štingl

Pane Schlimbachu, dobrý den. Zcela jistě nejde o zakonzervování. Vše co probíhá má nejen svůj cíl, ale i rytmus... Zde popsáno nesčetněkrát, ale podstata je v absolutní eliminaci funkčnosti, funkce státu. To totiž v budoucnu naprosto omezí jakékoliv "iniciativy, odbory, Vaše vize, prostě naději pro existenci našich potomků". V poslední době to i pan Fiala často připomíná a zdůrazňuje.

Jde o jediné: Zprivatizovat obsah kyslíku ve vzduchu!  S plnou vážností! Co budete Vy, pan Fiala, já, kdokoliv "rozporovat", když včetně sociální sféry bude vše v soukromém vlastnictví? Dejte mi, prosím, příklad. A tahle sebranka je skutečně schopná zprivatizovat i finanční úřady, protože svoje koryta už mají zajištěná a "sypat jim tam budeme my". To, že je třeba systémové  změny, chápe každý, kdo uvažuje v souvislostech. Ale to znamená jedno, zastavit rozehranou hru a nastavovat nová pravidla a zákony směrem třeba i k Vaší vizi. Někdo chce revoluci, já se domnívám, že to ještě lze (nejen u nás...??) "zachránit" evolucí.... Věc názoru. Pokud se to neudělá, tak si všichni můžeme nabouchat svá moudra leda do uší. Jakmile rozkradou a zašantročí zbytky "společnosti", tak je to konečná, která znamená buď následné "dobrovolné" zestátnění (komický výraz...), neboli "znárodnění" a když "neboudou chtít", tak to znamená střet, ale krvavý, žádný samet. Je možná i "donáška nového?? společenského řádu" zvenčí....

Stačí se podívat "vedle" - Němci spokojení určitě nejsou, ale např. ve státní správě (oni vědí, že na tom stát, jakýkoliv, stojí) zvýší mzdy. Mezi řádky je tím řečeno vše. A to nejsem žádný Einstein.... A že by si "etnická skupina" v rámci EU a NATO "vyskočila" tak, že provedeme "převrat"? Jaký a v jakém smyslu slova, kompilát feudalismu, socialismu, kapitalismu, tržního hospodářství, občanské společnosti? Jaký? "Nový Marx" zde ještě není... Takže mi opět vychází "evoluce" a zastavení absurdního "růstu růstu"... (s dovolením pana Bělohradského - jeho slova).

Za slova, která interpretoval pan Fiala, vyslovená před plénem lidí myslitelem Drábkem to je na jediné - podat Drábkovi (a nejen jemu...) ruku do obličeje... Zde je jakákoliv diskuze zcestná. S takovými lidmi je prohřešek i dýchat zbytek "nezprivatizovaného" kyslíku....  Máte, z mého pohledu, absolutní pravdu, všichni, kdo s ním seděli v jedné místnosti jsou "ušmudlaní" - vinní.... (ale je to reálné to vyhrotit a nemít kompletní analýzu a následně SCÉNÁŘ - bohužel, to není pouze o ekonomické reformě.). Názor... Zdravím.

P.S. Pane Fialo, Vás se můj "závěr" netýká, i kdybyste byl přímým účastníkem... Zdravím.

 

schlimbach

Pokud si někdo myslí, že stávající stav má řešení bez systémových změn, potom je to ale velmi veliký omyl. Co znamená snižovat schodek o 30 miliard ročně? To vážení znamená, že se budeme stejně zadlužovat dál a dál, že budeme "prosit" o cizí peníze, které bychom si změnou nastavení systému mohli vytvořit sami - je to naše věc, je to jen o nás, jak budeme postupovat.

Toto trapné divadlo, které se před námi odehrává nemá za cíl nic jiného, než zakonzervovat stávající stav, kdy Tupouni budou i nadále privatizovat náš stát, naši přítomnost i budoucnost našich dětí.

Že se na tom podílí i odbory a některé iniciativy?

To je prostě fakt.