Zbyněk Fiala: Uvařený telecum

obrazek
10.5.2011 16:20
Vynalézavý průzkum veřejného mínění v podobě synchronizovaného zapnutí výkonných elektrických spotřebičů může být i drsným průzkumem nepřipravenosti nejrůznějších nervových center. Idea „zapni pračku, vypneš vládu“ počítá s výkyvem spotřeby, podle kterého pak na www.ceps.cz odhadneme počet účastníku akce. Se sítí však divno hrát. Uvědomujeme si to v diskusi na www.lupa.cz o náhlém blackoutu významné české datové farmy. Malý výpadek proudu, velký kiks, nikdo neví, co se stalo a kdo kdy jak co křísil. V diskusi jsou některá označení úmyslně změněná, aby unikla pozornosti nastavených vyhledávačů.

Jako vzrušující detektivka se čte diskuse pod článkem Proč zhavarovalo datacentrum O2 v Naganu, což je událost, která se neodehrála v Japonsku v důsledku havárie jaderné elektrárny Fukušima, ale poblíž nákladového nádraží Praha – Žižkov a popravdě řečeno, bůhví proč (http://www.lupa.cz/clanky/proc-zhavarovalo-datacentrum-o2-v-naganu/nazory/?show=Zobrazit+vybran%C3%A9).

Jistá je jediná věc – vypadl proud a nastal blackout, tma prostá, kolaps úložišť dat, na která zívl chřtán entropie. Naše virtuální životy spatřily pravoúhlý výsek nebe výhledem z hrobu. A protože ne všichni používáme internet a telefony jen na plytké tlachání či digitální lelkování a vraždění volného času, bylo to nebezpečné. Kdyby se něco podobného stalo osobě ležící v nemocnici za pomoci železných plic a pestré sestavy budíků, přestane pomoc potřebovat.

V čiré technické próze to možná nevyznívá tak dramaticky, ale situace se liší jen popisem. Jak Lupa uvádí, v úterý večer byl několik hodin nedostupný portál Centrum.cz a příliv nových informací se zastavil také na zpravodajském webu Aktuálně.cz.  Ten se sice čtenářům načetl, ale nezobrazoval aktuální zprávy, nefungoval totiž redakční systém. Problémy měly i další weby a služby, například redakční systém zpravodajského webu Deník.cz. Situace se stabilizovala až po několika hodinách. 

Pod článkem se rozproudila mohutná diskuse odborníků, kteří se na tomto specializovaném webu www.lupa.cz scházejí a čím podrobněji událost rozebírali, tím méně bylo jasné, co se stalo, jak dlouho to trvalo a co si kleklo. Čím dál důrazněji se vynořovala otázka, zda se mohou výpadky mohutných datových center, na které jsme dnes stále více odkázáni, opakovat. Názory, že ne, popisují dokonalé systémy jištění a automatismů, jejichž úkolem je podobným situacím bezpečně zabránit (byť nezabránily). Názory, že ano, vycházejí z toho, že obsluha se fláká, zařízení je zanedbané, leckde i zastaralé a poddimenzované, údržba chaotická a protisměrná, a tak se není co divit.

Za starých časů by se obezřetný komentátor přiklonil k názoru sovětských soudruhů, že pravda je někde uprostřed. Za nových časů na to může přijít i bez nich. Je docela možné, že povinnost vydělávat je tak svatá, že není boha, aby ustoupila nutné údržbě a investicím, zvlášť když nás vyčerpala ta kríze.

„Telefónica O2 tak buď opravdu nemá ve svém datacentru dostatečnou ochranu proti přepětí, nebo tato ochrana v úterý nefungovala správně. Je ovšem též možné, že za několikahodinovým výpadkem se skrývá úplně jiná příčina, kterou Telefónica O2 nemá zájem oficiálně zveřejnit,“ shrnuje i Lupa.

Ale ponechme tohle téma odborníkům, nás by se mohl týkat leda výsledek – kolik to bude stát a kdo to zaplatí. Přesto každému doporučuji, aby si diskusi pod článkem pozorně pročetl ze zcela jiných důvodů. Nejde jen o to, komu věřit, ale taky, zda sami sobě nevěříme až příliš. Každý jednotlivý hlas, který v diskusi vystoupí, působí zasvěceně, aby byl krátce na to označen za pohádkáře. Všichni diskutující mají nějakou zkušenost s extrémně komplexními zařízeními, ale z debaty vyplývá, že nejde jen o komplexitu technologií a funkcí, ale také lidských přístupů a nejrůznějších ekonomických a manažerských souvislostí. Nejsou tu jen záhady technologických schémat a fyzikálních procesů, jsou tu i lidé, a ti jsou různí. Různé jsou i motivace.

Teď se na chvíli vzdalme od konkrétní situace na obecnější úroveň. Snadná je úvaha, že kdyby bylo všechno, jak má být, tak by to buď bezpečně fungovalo, nebo neneslo. Není to hra s nulovým součtem, náklady a zisky jsou na opačných stranách rovnice. Všecky zálohy nejsou pořád potřeba, všecko se nemusí dělat vždycky naplno, škoda velkých peněz na rizika s malou pravděpodobností. Proč cpát manažerský plat Pepovi, když může místo obsadit  Franta. A co bychom problém hlásili, stejně nevíme, co se stalo.

U telefonů je jedno, když je potká krátká mdloba, ticho léčí. Ale existují komplexnější zařízení, kde už to jedno není, třeba jaderné elektrárny. Ani tam se nemůže nic stát. Ledaže by se stalo. Kdyby tak člověk mohl číst japonskou debatu v Nagoji o tom, co se stalo ve Fukušimě…

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.