Zbyněk Fiala: Už je to tady!

obrazek
19.3.2012 20:14
Odbory vyzvaly občany k celonárodnímu odporu, nabídly pro to své zázemí a zprostředkují i koordinaci v regionech.

ČMKOS vyzvala občany k celonárodnímu odporu proti asociální politice této vlády a chce ukázat sílu protestujících občanů na společné demonstraci 21. dubna v Praze.

Zpráva přichází z improvizovaného briefingu předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila po jednání Rady ČMKOS. Je z ní patrné, že spontánní občanské akce, které se ve čtvrtek rozšířily po celé republice, odborům ukázaly, že není na co čekat. Ostatně, Kalouskovy příměry, že podobné nápady měl kdysi v Německu i „jeden malíř pokojů“, ukázaly, že jednat už není o čem.

Zavadil uvedl, že odbory už vedly s vládou řadu nejrůznějších jednání, bohužel bez pozitivního výsledku. Poslední kapkou byly návrhy z porady ekonomických ministrů, které nyní putují na jednání tripartity a ze kterých je patrné, že vláda už si s ekonomickým vývojem v zemi neví rady.

Vláda přehlíží všechna vystoupení odborů, expertů, občanských iniciativ i dalších občanů a bagatelizuje je, konstatoval dále Zavadil. ČMKOS proto vyhodnotila stávající situaci jako dále neúnosnou a vyzývá vládu k okamžitému zastavení reformních zákonů. Pokud tak neučiní, tak ať odstoupí.

To hlavní sdělení následovalo:

Odborová centrála vyzvala občany k celonárodnímu odporu a nabízí k tomu veškeré své zázemí, včetně koordinace v regionech. První opravdu velkou akcí bude demonstrace 21. dubna v Praze. 

Slovy J. Zavadila:

„ČMKOS vyzvala občany k celonárodnímu odporu proti asociální politice této vlády. Největší odborová centrála k tomu nabízí své konzultační, organizační ale i technické zázemí ke koordinaci společného postupu všech občanských iniciativ, a samozřejmě i dalších odborových subjektů.

Rada ČMKOS už založila koordinační výbor, jehož úkolem bude bezodkladně kontaktovat všechny instituce, ať už občanské nebo odborové, to znamená Koalici odborových svazů, ASO a občanské iniciativy, aby se sjednotily ke společnému postupu.

ČMKOS svolá zástupce regionálních rad k zajištění mítinků , které uzavřou tuto fázi protestních akcí na společné demonstraci 21. dubna v Praze.

Podpoří ale také demonstraci 27. března, i protestům školských odborů proti propouštění 17 tisíc pracovníků a podporuje policejní odbory v jejich odmítání propouštění policistů a hasičů.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek

Zdravím po dobrém obědě. Poslední větou jste na to kápl. 4x nižsí mzda ... asi proto mluví Nečas a podnikatelé (sice jen někteří, ale zato rozhodující) o potřebě snížení cena práce. Sakra, proč jim někdo nedá přes papulu za tyhle zločinecké lži?

Jinak PROČ to vše je si můžeme přečíst u některých politicky nekorektních autorů. Nějak už začínám připouštět ... ale ne.

Vladimír Štingl

Pane Racku, příjemný den a děkuji za velice korektní pokračování diskuze nad problémem odborů a návazností k současnému napětí ve společnosti. Nemám k Vámi popsanému podstatné výhrady, protože je to odpovídající realitě. Problémem odborů je jeho účelové rozparcelování, které je základem pro pohrdání ze strany Klause a vládní soldatesky. Předpokládají, že ty "skupinky" odborářů hravě smáznou s téměř absolutní a masivní podporou médií. To vnímám přes 20 let jako zásadní problém pro tuto zemi a vyjádřil jste to velmi jednoznačně a srozumitelně "slabostí" a od doby šéfa odborů na železnici Duška už jen neschopností kordinovat a probudit nejen odboráře.....

Ale velice mě zaujala další část Vašeho vyjádření a to otázka zemí se silnými odbory. Nemohu samozřejmě odhadovat jaké jsou konkrétní výsledky odporu odborů proti "šetřivým" popř. "zlodějskomafiánským" vládám. Nikde není totiž zásadně analyzováno a deklarováno, přesně vyjmenováno jaké jsou jednotlivé výsledky v případech jednotlivých protestů.... To je totiž obestřeno téměř naprostým tichem. V Německu je to výrazně odlišné a to s Vámi bezvýhradně souhlasím. Tam je totiž kultura myšlení a nástrojů k řízení státu v "souladu" s myšlením, ale též i potřebami většiny občanů. Němci totiž ve valné části případů velice dobře vyvažují pro a proti, aby nevyvolávali nesmyslné vlny agresivity a nepřátelství vůči vládním strukturám tím, že dramaticky ožebračují ty nejslabší - ve svém důsledku naprostou většinu občanů. A odbory v tom velice dobře fungují jako lakmusový papírek, ale současně i kvalifikovaný zástupce "odborářů". Je velmi poučné sledovat akce německých odborů.... V minulém roce mi unikly veliké protesty v Anglii. Následně skončily a v podstatě žádná kloudná info "o co šlo", jak to bylo řešeno a "čeho odbory dosáhly...". Opět žádné "poučení z vývoje....". Úmyslně, identické jako s info o Islandu, Irsku, katastrofální nezaměstnanosti ve Španělsku a hlavně - PŘÍČINÁCH....!!!

Vláda odborů v Česku je, myslím, problémem za desetinnou čárkou. Za prvé jsou "slabé" - zatím - za druhé za celou dobu nevystoupila z řad odborářů žádná silná osobnost s tváří "Vůdce" (nejen odborů...). Světlou výjimkou byl p. Dušek, ale kde je mu dnes konec.... Ani není zřejmé proč a jak byl "vyautován".

Základem pro co NEJRYCHLEJŠÍ A NEZBYTNOU likvidaci té party "čekatelů" na "řádnou odměnu za jejich vládu odpovědnosti" je MONOLITNÍ blok všech "rozhořčených". To nelze řešit ve skupinkách podle budoucích "zájmů". Za absolutní prioritu považuji vypráskání a likvidaci, pokud možno i trestněprávní, Nečasů, Hegerů, Šnajdrů, Kalousků, Drobilů, Vondrů, Bendů a abych nezapoměl Drábků a jim podobných. Co dál??? Poučit se a struktury, zákony, státní správu a způsoby vládnutí změnit ve prospěch obyčejných lidí v této zemi. A mnoho si dovolím "domýšlivě" vyspecifikovat i já. Ono řídit rodinu, řídit firmu nebo.... je s "určitými odlišnostmi" stejné.

Přeji příjemný zbytek dne a těším se na další "souboje". Zdravím Vás.

P.S. Pane Racku, hypoteticky: je vysvětlitelné a "normální" (vše cca...) 82.000,-- Kč průměrná mzda v Německu, 24.500,-- Kč  v ČR, a spotřební koš zhruba 1 : 1 ?? Kam nás to ta banda dovedla? Copak je zde 4x nižší "produktivita práce".....??                                

racek

Též Vás s potěšením zdravím. Však myslím si, že nedorozumění možná nastalo a v budoucím opakovat by se nemělo, jak by řekl můj oblébíný Yedi mistr Yoda :-))

Odbory mají velikou a nezastupitenou úlohu ve společnosti. Ano, tvoří jeden s polířů společenského pořádku, Ano, měly by být tou třetinou v tripartitě. To bohužel nejsou. Jsou už slabé, vývoj v posledních letech zejména v legislativě je značně odrbal, tak říkajíc.

A ptáme se proč? Příčin je mnoho. Ale zejména silný pokles jejich aktivity za vlád socanů (zrovna \tehdy tak nějak k tomu spojení poněkud došlo...) a následující téměř bez odporu probíhající okleštění jejich práv za následné vlády pravice.Snadné to bylo, odbory spaly ... a členové rovněž. Spaly. Bylo dobře. Ach jo.

Víte, ta třetina moci, co by měli mít, jim správně patří. Ale pozor, ani o atom ví. A nikomu z nich. Dnešní stav, kdy vládne podnikateská sféra, tedy zejména finanční ústavy a nabubřelé služby (to je na velkou diskusi..) vláda jen papouškuje a odečítá z jistých úst, je skoro neúnosná a vede k těžkým disproporcím. Však to vidíme ... rozpočet, potíže všude.

No a když odbory moc zesílí, nastane Ŕecko. No a Franie či Itálie k tomu mají blízko, že. i další. Naproti tomu němci tohle moc dobře umí. Tam rovnováha je. Neb na obou stranách sedí úctyhodní a rozumní lidé. kteří si cení jeden druhého a každý ví, co ten druhý znamená. Ale i oni se umí řádně rozvášnit, to ano. Ale s krizí si poradili moc dobře, jako národ, nemyslíte?

Víte, já se těch závodních rad řídících dění dost bojím.To má vždy sklon sklouznout někam k Výborům Veřejného blaha, že. A že je situace zralá a lidi jen čekají kdo se jejich naštvanosti ujme, to je fakt. A že odbory tohle docela dobře mohou být...

Ale vznika otázka, co dál. Budou nám odbory vládnout, když budou mít moc? Lákavé to je a velmi. A právě toho se bojím.

Zdravím.

 

Vladimír Štingl

Pane Racku, dobrý večer. Proč by to nemohlo dobře dopadnout? Vy znáte příklad "nezávislých" odborů? Vzhledem k tomu, že principem a smyslem  odborů je obrana, ochrana práv zaměstnanců, tak apolitičnost je více než diskutabilní.... A je jedno jestli odbory tíhnou k pravici nebo levici. Fakticky neutrální odbory, no, to je z jiného světa a vytržené z reálného života....  A protože politika není nic jiného než absolutně koncentrovaná ekonomika, čili "prachy a moc", tak jakékoliv činy odborů vždy bude banda vládnoucích gaunerů a grázlů typu současné naší "vlády" používat jako zbraň. Snaha oklešťovat odbory byla vždy a všude, protože je to z valné části, alespoň minimální obrana obyčejných lidí, zaměstnanců i řadových OSVČ apod. proti "aroganci moci"....

Neúčast odborů na současném vývoji mohou kvitovat pouze pravicoví exoti. Pokud o tom nevíte, tak jde o více než demonstrace za "kus žvance"...... Ty teprve přijdou, až se to té nejhorší zběři vládnoucí v prostoru České kotliny a Moravských zemí od dob Bílé hory podaří dokončit - "zprivatizovat i obsah kyslíku ve vzduchu". Na rozdíl od komentáře a perfektního doplnění blogu pana Kosiny o Tibetu se Vám tato "noticka" poněkud vymkla z rukou...., ale samozřejmě plně respektuji Váš názor. Je jediná cesta jak se postavit a změnit současné "umírání za bílého dne" - občanské hnutí, odbory, schopná levice, nebo apolitické instituce v jedné "lajně"..... Já bych před odchodem z tohoto světa chtěl ještě vidět děs a hrůzu v očích různých Nečasů, Hegerů, Kalousků a jim podobných z minulosti, současnosti a doufám, že už žádných z budoucnosti. Život máme kratičký a je jedinečný. A nechci připustit, aby se mnou a mojí rodinou neustále cvičil nějaký "dobytek" . Jsem Člověk - zatím živá Lidská bytost. Můj názor a zkušenost. Zdravím.

racek

Odbory v politice .. to nemůže dobře dopadnout.

Strašná chyba. Je to totiž přebírání spoluzodpovědnosti za politický vývoj a dávají tím navíc zbraň vládě na jejich zákonné okleštění a novinám na jejich dehonestaci. Bože, snad už zblbli úplně. Takhle se likvidovat.

klokan

   Koordinované vystoupení se svou oprávněnou nespokojeností po delší časové období, co největším počtem občanů na veřejných prostranství na více  místech ČR. Pokud lze jednotně a proti nikomu z nespokojených se předem nevymezovat. Také to tak nazírám.

Odpověď panu Kulíkovi : Názvu tehdejší instituce jsem užil obrazně a tedy dal do úvozovek. Neměl jsem na mysli ani Výbor pro veřejnou bezpečnost, Výbor bdělosti ani jiné podobné instituty období jakobínského Konventu.

pudlikmaxik

Vážení spoludiskutující - nelíbí se mi tady jedno - v podstatě  v základě máme na mysli jedno, ale názory jsou velmi rozporuplné, útočící na druhé, ponižují druhé, urážejí druhé .......Uvědomte si, že síla je v jednotě, a nikoli v roztříšťování. Proto já říkám - cokoli je proti této zkorumpované, zločinecké a arogantně-asociální vládě - je správné. Nemusí se to líbit, ale je to tak. A vůbec se nejedná o anarchii.....Koordinace musí být z nějakého centra, jinak to nepůjde.

Vážení, proto je potřebné, aby lidé šli skutečně do ulic, ale ne jen v Praze pár tisíc lidí, ale musí to probíhat koordinovaně a současně ve všech velkých, větších i menších městech, příp. obcích. V tomto případě totiž státní represívní orgány - které si NB platíme z našich daní a kteří nás potom mlátí - nestihnou absolutně nic a vláda se může rozpadnout jak domeček z karet. Ale chce to doopravdy miliony lidí v ulicích a vzít to do svých rukou.

Martin Konečný

Při vší úctě, nevím co si mám představit pod slovem koordinace v regionech. To, aby se nenadávalo nekoordinovaně, případně někde nezačlo pozdě? Celonárodní odpor koordinovaný odboráři mi při vší úctě k odborářům nejde pod nos a na rozum :-)). Jak by bylo krásné, kdyby k celonárodnímu odporu proti této vládě vyzval konečně někdo celonárodně respektovaný. Bohužel myslím, že představitelé odborů to rozhodně nejsou. Dnešní odbory považuju, za nefunkční, nedůrazné a organizaci, jejichž představitelé hrají mezi sebou hru kdo z nich se víc zviditelní.

rku

Pane Moskalíku,

vite co byl Výbor veřejného blaha ve Francouzské revoluci a jakpracoval?

klokan

    Konečně i v internetových diskusích zaznívá, respektive si lze přečíst ono pověstné heslo, že v jednotě spočívá síla. Pokud se nemýlím sjednocování občanů rozhořčených proti naší kmotrovsko mafiánské vládě,si dáli do vínku, již při zakládání hnutí organizátoři  nyní slavné, dříve však většinou médií  striktně tabuizované Holešovské výzvy. Z logiky věci myslím vyplývá, že v úmyslu organizátorů bylo původně sjednocení všech nespokojených občanů,tedy i členů politických stran, odborů i aktivistů různých občanských iniciativ k naplnění společného cíle zastavení dalšího neoprávněného se obohacování nám vládnoucích údajných elit na úkor ožebračování občanů neprivilegovaných, způsobem legálním i zločinným. Pozitivních výsledků hnutí dosáhlo dne 15. 3. 2012, zejména tím, že k účasti na veřejných shromáždění se mu podařilo aktivizovat široké spektrum občanů z hlediska věkové složení i sociálních struktur. Tam kde z hlediska vnějších vztahů hnutí zabodovalo, z hlediska vnitřních struktur  hnutí ztratilo, když se evidentně z různých příčin rozkládá.  Dále si myslím, že z hlediska stanovení si cílů organizátoři jasně nespecifikovali cíle krátkodobé, střednědobé a strategické. Zde se jedná zejména o onu eliminací politických stran, která měla být stanovena jako určitý strategický cíl, po pečlivém zvážení a případném referendu. V této souvislosti si nutno všimnout okamžité reakce demagoga Kalouska, který této okolnosti využil hned k osočování organizátorů z útoku na demokracii a nasadil k tomu trumf malířského přebreptu. Úhelnou otázkou dalšího sjednocovacího úsilí rozhořčených se stane ona vůdčí úloha. Odbory se jeví sice přirozeným vůdčím elementem , ovšem též jsou velmi atomizované. Zpočátku asi bude efektivní ono kolektivní vedení, nějaký ten ,,výbor pro veřejné blaho", kdy každá sjednocovaná součást vyšle rovnoprávného zástupce, nějaký ten přirozený předseda se snad vygeneruje později. Názory ve smyslu různého kradení revoluce mi připadají  poněkud kontraproduktivní. Samozřejmě bude nutno zohlednit i mnohé pozitivní poznatky z dnešní relace na ČT 24, tyto však hodnotit z hlediska širších souvislostí zejména k tomuto náhle procitnuvšímu veřejnoprávnímu médiu. Zde zbývá k rozlousknutí mnohý oříšek zejména pro rentgenology skrytých manipulací. Zdravotnický rentgenolog zatím bude přemýšlet jak přelstit ústavní zákony ČR.

 

 

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dobrý večer. Další příznivá informace a Vaše vyjádření k názorům pana Šebka dnešní den uzavírá bezchybně. Přesně vyjádřeno a především to podstatné, iniciativa je jedna věc, ale praktické řešení a dotažení nelze, bohužel, realizovat bez širokého pléna lidí odborně fundovaných a znalých problematiky, ať už se to líbí nebo ne..... Vyhrocení díky iniciativám je nedocenitelné, protože věřím, že se probereme a "roztlačený vagón chytí švung" a rozjede se za pomoci odborů a levice....", alespoň k brzkému pádu vládnoucí soldatesky. Vaše odpověď je vyčerpávající a v základních rysech úplná.

S ohledem na čas zpracování Vašeho blogu a následného komentáře nevím, zda jste náhodou nesledoval Hyde Park s A. Mitrofanovem. Jakože ho léta nemusím, ale tímto se mu omlouvám za své občasné útoky, protože dnes, dle mého názoru, exeloval přehledem,  bleskurychlou reakcí a logikou myšlení a hlavně naprostou otevřeností vyslovovanou s přímočarou jednoduchostí. Zabodoval u mne. Je škoda neshody a zjevné antipatie s..........

Takže, pokud to takto bude pokračovat, připravím si poníženou supliku s poděkováním za Vaše výhradně pozitivní zprávy.  Ale nebude to jednoduché a idealismus je třeba hodně rychle připoutat na nedosažitelném místě.... Dobrou noc.

antoninsebek

Osobně tuto akci tipuji tak, že se chce kdosi "přišupačit" k nedávným protestům "PP" (Popelkova Povstání). Pan Popelka dokázal to, co nedokázalo mohutné hejno placených funkcionářů nejrůznějších odborových skupin a skupinek: shromáždit hodně lidí, hlavně v Praze. Aniž by jim platil byť jen cestovné.

Pokud jsem však pana Popelku dobře poslouchal při jeho vystoupení v Hyde-Parku, potom se nechce spojovat S ŽÁDNOU POLITICKOU STRANOU. A dokonce ani s odbory ne. Můžete si to znovu přehrát, je to tak. Zřejmě dobře ví, že když se spojí s odbory, tak se současně spojí minimálně s jednou politickou stranou. Spíše se dvěmi...

A jak uvedl, dobře ví, že velkým  problémem naší republiky je to, že nám 22 let vládnou politické strany nejrůznějších barev, PŘIČEMŽ  jejich členská základna se počítá spíše na tisíce než desetitisíce. Ano je to tak. Jestli vezmeme, že členem partaje se může stát občan starší 18-ti let, potom je to obrazně tak, jako kdyby tady celé České republice vládli občané Kolína. U těch menších stran, jako jsou např. VeVerky, potom občané Kotěhůlek. Při vší úctě k občanům Kolína a Kotěhůlek: ani náhodou nemohou být všichni ministři, jejich náměstci, šéfové a náměstci státních firem a institucí POUZE z Kolína a Kotěhůlek.  A TO CHCE PAN POPELKA ZMĚNIT. Měli by tam být praxí a speciálními školami prověření a nekradoucí odborníci. "Jeho" hnutí však nemá vyjasněno "co dál". Aby například právník bez jakékoliv praxe nedělal ministra financí a nebo diplomat ministra zemědělství.

Takže možnou černou variantu dalšího vývoje tipuji takto: Odbory využijí schopnosti pana Popelky k naplnění náměstí. A protože odbory vědí "co dál" a víme to všichni moc dobře (prosadit ty své milované partaje), tak už pana Popelku potřebovat nebudou. Je to stokrát ohraná klasika: Mouřenín udělal svoji práci, mouřenín může jít.  Nečekám za svůj příspěvek potlesk, to věru ne. Myslím, že pro pravdu se lidi opravdu nejvíc zlobí.