Zbyněk Fiala: Vítejte v nevolnictví

obrazek
10.9.2011 12:41
Vláda se rozhodla, že ústavní soud bude trvale třetí komorou parlamentu. Ukazují to legislativní návnady vložené do reformní smršti, jako je třeba obnova nevolnictví v podobě nařízených neplacených prací, které místo drába bude organizovat Drábek a jeho úřady práce. Na to musí Ústavní soud zabrat. Celý systém bude vypadat tak, že sněmovna schválí vládní návrh, senát jej odmítne, sněmovna znovu schválí, prezident podepíše, ústavní soud zruší, a může se začít znovu, dokud lidi nezaženou právní kutily do lesů. A pak už snad nikdo z těch, kdo pro to teď zvedal ruku, nezasedne v žádném zákonodárném sboru.

Ministr práce asociálních věcí Jaromír Drábek má pravdu, když říká, že nový zákoník práce je mnohem jasnější a srozumitelnější. Jeho podstatu pochopí i ten, kdo uvázne hned zkraje jeho houštin. Zaměstnanec musí držet hubu a dál sloužit. Když pípne o odborech, dostane padáka. Pak půjde na pracovní úřad a ten mu nařídí nucené práce zadarmo. Tím se mu otevře možnost čerpat zlomek z toho, co si pro případ nezaměstnanosti platil ze svého sociálního pojištění. Pokud se osvědčí, bude převeden na placené nucené práce, ztratí podporu (vyjde to nastejno) a úřad práce si odškrtne jednoho nezaměstnaného, aby pomohl ostře sledovaným statistikám. Nevolník může v případě rychlých úbytků váhy (potvrzení) požádat o polévkové poukázky (hladovky), které se budou vydávat na hladitní kartu z bankomatu v každém druhém krajském městě. Polévka se vydává v tom prvním. Pokrok spočívá v tom, že na nucené práce zatím mohou nevolníci docházet z domova (dobré boty - potvrzení). Stačí však ceknout, a může to přestat. Pak by musely přijít na řadu střežené ubytovny.

 

Kde je to pojištění?

Obnova nevolnictví je novinka vlády trojkoalice, která se dostala k moci i na slibech přímé demokracie (VV). Povinnost pracovat zdarma nelze nazvat jinak. Je směšné tvrdit, že za to přece dostanou odměnu v podobě dávek v nezaměstnanosti. Dávky v nezaměstnanosti jsou pojištěním, které si každý povinně platí, aby mohl překlenout případ krátkodobé nezaměstnanosti. Platí si je jedním z příspěvků, které dávají dohromady odvod sociálního pojištění. Toto pojištění sice vypadá jako daň a zejména v případě důchodového pojištění, kde je mizivá vazby mezi výší odvodů a výší důchodů, to tak bude. Jenže vláda sama zvolila, že bude trvat na tom, že jde o pojištění. Reagovala tak na rozhodnutí Ústavního soudu, který upozornil na nesoulad odvodů a výplat a požadoval nápravu. Vláda odmítla jít cestou daně, kdy každý odvádí podle předpisu a dostane podle úvahy zákonodárce. Trvala na pojištění, aby mohla chudé obrat a bohatým přidat. Je vidět, že chudé obrat a bohatým přidat je jediný demokratický princip, který je Nečasova vláda ochotna akceptovat.

Případ popírání práv pojištěných v nezaměstnanosti tedy musí k Ústavnímu soudu. Kde je pojištění, musí být i plnění. U podpory v nezaměstnanosti je podmínka předchozí práce. Nyní je zpřísněná, takže nárok má jen ten, kdo pracoval aspoň polovinu předchozího dvouletého období a po dobu zaměstnání pochopitelně platil sociální pojištění. Komu tak vznikl nárok na pojistné plnění, musí je dostat. Pojistná událost je to, co se stalo v minulosti, žádná budoucnost. Jestli má Drábek rád práci zadarmo, ať doma častěji utře nádobí. Vyžadovat po nezaměstnaném práci zadarmo je totéž, jako kdybych si léta platil havarijní pojistku, a pak musel auto sám opravit. Pojišťovna by za mé peníze pouze zkontrolovala, jestli je všechno v pořádku, jinak mi auto zabaví.

 

Tunelování budoucnosti

Třetí čtení zákona o důchodové reformě bylo v lavicích ČSSD překryto plachtou o tunelování penzí. Předseda strany Bohuslav Sobotka tak nazývá masové vyvádění peněz z prvního pilíře. Poprvé vláda sáhla na dosud nedotknutelné peníze státního důchodového systému a chce je převést do fondů, kde není žádná garance. Sociolog Jan Keller pro to dokonce má novou systematiku, když v odborářské revue Sondy rozlišuje tunelování minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Po tunelování minulosti, kterou byla privatizace výsledků práce celých generací do rukou hrstky finančních kejklířů, a po tunelování přítomnosti, kdy se lidé prostřednictvím daní skládají na dluhy vykradených bank, došlo na tunelování budoucnosti, kdy se sáhne i po penězích, které teprve mají být vyplaceny.

Neformální premiér Miroslav Kalousek ve sněmovně zopakoval svá oblíbená tvrzení: Je důsledně oddělen majetek akcionářů od vkladů klientů. V případě krachu penzijní společnosti nestávají se vklady klientů součástí konkurzní podstaty. Nemůže se stát, že při kolapsu jakéhokoliv fondu klient přijde o své prostředky. Zavedení druhého pilíře důrazně prosazovala Evropská komise. Důchodová reforma je jedním z důvodů, proč S&P výrazně zvýšil rating a zlevnil dluhovou službu České republiky.

 

I Kalousek se může mýlit

Poslední tvrzení považujme za vtip. Spojeným státům agentura S&P zlevnila dluhovou službu zase tím, že jim rating snížila (a způsobila takovou globální paniku, že investoři neviděli lepší možnost, než vkládat peníze právě do těch papírů, které mělo snížení ratingu znechutit). Zřejmě nastala doba, kdy je třeba přemítat o ratingu samotné S&P. Znalci vás navíc upozorní, že v případě ČR jde hlavně o důsledek změny metodiky ratingu než o změny v samotné ČR, protože ty jsou pochopitelně k horšímu. Až přijde konec roku a špatná čísla už nebude kam hrnout, dozvíme se o rozpočtu věci, které nás orosí právě tak, jako se Kalousek ve skrytu pracovny rosí už teď.

Evropská komise taky neprosazovala paskvil, kdy máme dva konkurenční státem podporované druhé pilíře, a máme je i poté, co ten dosavadní (připojištění) prokázal nejvyšší náklady a nejnižší výkonnost ve Střední Evropě. Ale soustřeďme se na ony garance. Ano, konečně se dožijeme toho, že i naše penzijní fondy budou muset rozlišovat mezi vlastním kapitálem a penězi pojištěnců, jak je to běžné v celém světě, včetně území pokrytých zbytky deštného pralesa. Také v americkém Enronu byl podnikový penzijní fond důsledně budován na rozlišení majetku správců a majetku pojištěnců, a přesto o své peníze pojištěnci důsledně přišli, protože cenné papíry, které za ně byly nakoupeny, náhle dostaly nulovou hodnotu. V minulých třech letech byly běžné propady hodnoty penzijních fondů (majetku pojištěnců) o třetinu nebo čtvrtinu ročně (!!). Loni se to začalo trochu sbírat, ale letos přišly další rány.

 

Garance v kasínu

Hodnotu cenných papírů, stejně jako výhru v loterii nebo čísla rulety v kasínu nemůže garantovat nikdo. Přesněji, kdo je dnes garantuje, může za to zítra sedět. Čemu mám věřit, když nemůžu věřit vlastním fixlům, říká hrdina klasického mafiánského krváku. Jeho slova byla připomenuta v rámci probíhajícího vyšetřování, zda mezinárodně uznávaný index úrokových sazeb LIBOR, který se stanovuje v Londýně, nebyl právě v těch nejvypjatějších momentech finanční krize fixlován, tedy domlouván mezi některými dealery, kteří na to sázeli své futures, a správci treasury největších bank, kteří sazby indexu spoluvytvářejí. Pohyby LIBOR pak ovlivňují hodnotu finančních aktiv za 3,5 bilionu dolarů.

Vaše peníze tedy půjdou do kasína, kde poplašené investiční stádo létá sem a tam jako bez rozmyslu a kde navíc hrají s cinknutými kartami a občas šlápnou roztočené ruletě na brzdu. A naši reformátoři tomu budou říkat projev větší odpovědnosti za vlastní budoucnost. Jejich slova by se lépe vyjímala pod obrázkem zoufalce, který uvázal jeden konec provazu na krk, druhý na velký kámen, a ten teď háže se vší odpovědností do vody.

V ústavě na první pohled nenajdeme pro takovou manipulaci se státními penězi oporu a rýsuje se tak další studijní úkol pro Ústavní soud. Štos podání zřejmě naroste.

Je toho hodně, co na nás během týdne navalilo. Uklidnit nás může jen to, že se to zas zruší, jen co si toho lidi všimnou. Sociální reforma přináší značná omezení sociálních dávek. Zdravotní reforma zavádí chudinskou péči a můžete také lékaři písemně navrhnout, ať už to s vámi skončí (v každém případě se pak musí někde najít nějaký takový papír). Novela zákoníku práce mění podporu v nezaměstnanosti a systém odstupného, rozšiřuje výpovědní důvody, oslabuje odměňování přesčasů. Kdo podá sám výpověď, dostane nižší podporu. K podpoře si nelze přivydělávat. Zaměstnavatelé už nemusí hlásit volná místa na úřad práce. Nezaměstnaní musí jako nevolníci pracovat zadarmo, obíhat Czech Point a dělat soustu dalších nesmyslů, aby práci nenašli, přišli i o úspory a o byt a byl od nich pokoj.

 

Souhrn hlavních novinek zákoníku práce:

  • Nezaměstnaný musí po dvou měsících podpory nastoupit do veřejné služby bez odměny, až 20 hodin týdně. Veřejnou službu vyhlašuje úřad práce. Nezaměstnaný, který to odmítne, ztratí nárok na podporu i dávky v hmotné nouzi

  • Za vhodné zaměstnání se považuje placená veřejně prospěšná práce, kterou nezaměstnaný musí přijmout, pokud mu nebrání zdravotní stav. Tím ztratí podporu v nezaměstnanosti. Může požádat o dávky v hmotné nouzi. Při odmítnutí práce ztratí podporu také, ale ztratí i nárok na dávky hmotné nouze.

  • Podporu dostane jen nezaměstnaný, který pracoval v součtu alespoň 12 měsíců během posledních dvou let (dříve se mohla sčítat zaměstnání za poslední tři roky).

  • Úřad práce může nezaměstnaným nařídit hlásit se v předem určených termínech na Czech Pointu v běžné pracovní době. Kdo se nedostaví, musí doložit důvod. Jinak bude vyřazen z evidence úřadu práce, přijde o podporu a bude muset platit sociální pojištění.

  • Nárok na podporu v nezaměstnanosti či na úhradu rekvalifikace budou mít také studenti, kteřív předchozí době pracovali a přispívali na sociální pojištění.

  • Uchazeč o zaměstnání může úřadu práce navrhnout vlastní výběr rekvalifikace z akreditovaných vzdělávacích programů. Úřad na to může poskytnout až 50 tisíc korun během tří let.

  • Pokuta za práci na černo vzroste desetkrát - od 100 tisíc do 5 milionů korun. Firmy, které nelegálně zaměstnávají cizince, přijdou o veřejné zakázky a státní dotace.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: reformy, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

To co provádí soc. demokracie ve sněmovně je bezbarvé a nic neřešící. To, že p. Hamáček mluví plynule anglicky nic nepomůže při řešení problémů ve vyloučených lokalitách, tam také tito lidé ovládají plynule 2 jazyky...k čemu je jim to...problém vznikl za spolupráce místních politiků, kdy umožnili vytvoření  a soustředění vyloučených občanů...no a ti se chovají jako vodník u tůně (Klásková z Lucerny), to množství jim dodává sílu. Mají na tom podíl všechny vlády od revoluce, které se bály tento problém řešit...vždyť jsou to voliči. Všechny ty vládní a podvládní instituce, ať v jejich čele stál Kocáb či Uhl byly k ničemu...vlastně byly pro  ně zdrojem příjmů, domnívám se, že dobrých. Dokud romská komunita nebude mít dostatečnou kvalifikaci, dokud nebude pracovat...tak se problém nevyřeší. To tvrdím se znalostí věci...po absolvování VŠ jsem pracoval jako vedoucí kotelny, byli tam zaměstnáni Romové, byli bezproblémoví, nebyli integrováni v getech, které jsou výdobytkem současné doby.

Několik slov k dnešní situaci v soc. dem.... naprostá roztříštěnost vedení... i když vedení tvrdí opak, jestli si vedoucí představitelé myslí , že roztáhnutím hesla "STOP vládě.." splnila své hisorické poslání a rychle domů, či někam jinam na víkend...a to stačí ( v pátek při hlasování jich chybělo 20). K jednotě soc. dem nepomáhá ani případný, já si však myslím, že jistý odchod ze strany p.Paroubka k jinému subjektu. Pan Paroubek měl jistě zvážit svou loňskou abdikaci na post předsedy...zřejmě by byl lepším předsedou, žež nemastné neslané současné vedení.

Ještě poznámka k vládě, včera v rozhovoru pro MFD prohlásil veřejně předseda TOP, že si nepřejí nové volby, neb při současných preferencích by současná koalice skončila, takže je jen otázkou jak s tím současná levice naloží. Pochopitelně, že ani ODS, či VV neměly v programu zvyšování daní, navíc privatizaci důchodového systému, kdy zajistí nejméně 15 let krásného života majitelům těchto privátních fondů...pak až budou muset vyplácet...no po nás potopa. Totéž zdravotní dvourychlostní služba...to jsem zvědav, co si odborné komise do nadstandardů najmenují. Už teď se domnívají, že příplatek za operaci o víkendu, navíc, když operátor bude pan profesor ...bude nutný. Proč se bojí ministr zdravotnictví převést "regulační" poplatek do příjmů pojišťoven, asi znám odpověď...nechce dráždit lékaře , kteří jsou většinou privátní..

Ještě poznámka k Radě ČT, p. Uhde naříká, že jeho zákulisní hry, aby do 2. kola postoupil p. Fenič byly neúčinné...předně p. Uhde kdysi prodával Knižní velkoobchod, tam lobboval ve prospěch p. Macka...úspěšně. Největší drzost však má p. Schvarzenberg, když chce být prezidentem ( zřejmě na Hradě se lépe spí)...k tomu jsem psal včera v Lidovkách, že když běžný zaměstnanec dosáhne věku 55 let, už ve společnostech běhají oběžníky, které na to upozoprňují. Jejich smyslem je vytvořit tlak na toho zaměstnance, aby nepřesluhoval ani den...což se úspěšně daří, když se to náhodou nezdaří...provede se restruktualizace a na tu konkrétní pozici nějak nevyšel rámeček. Při nevynutitelnosti práva v současé situaci je to dobrý fenomén pro vlastníky...ať státní, či privátnií. No a prezidentem by také chtěl být p. Zeman, p. Klaus založí novou stranu...a máme tady vedení jako v SSSR před Gorbačovem. Zvítězí ten, kdo rychleji obejde Hrad.

 

1rytir

Přiznám se. Občas mne chytne silná beznaděj. Ptám se k čemu všechny tyto diskuse, ba i skvělé články, třeba jako tento páně Fialův? Pravdu má pan Machek. Média posledních dnů jasně zneužila leteckou tragedii a zoufalstvína Šluknovsku a obé zcela snadno přebilo to, co vyplodila poslanecké vládní většina ve sněmovně.

Také se mi dostal internetovou poštou do počítače text Borise Filana o současných médiích. Zřejmě jste ho rovněž četli. Kéž b se jeho vize, že přijde čas, kdy se my všichni budeme stydět na co jsme se dívali, co , že to poslouchali a co četli, vyplnila co nejdříve! Souhlasím s ním, když píše, že pak budeme argumentovat, že to oni a ne my ochotn ěkonzumovali témata servírovaná českými médii, ukájeli se pseudohvězdami a parazitovali na lidských neštěstích, bolestech a nemocech, zatímco byl nastolován modernizovaný otrokářský řád! Jenže jsme to my. my všichni, komu ještě zůstal alespoň kousek zdravého rozumu, kdo za to můžeme! Co proti tomu děláme? Že o tom píšeme? Hloupost! To nestačí. Pokud nás zbylo málo, musíme se snažit, aby nás bylo víc, musíme s lidmi mluvit a to hned! Musíme je dostat od počítačů, televizí, různých Blesků a Aha.

Politici se dnes učí, že válku s médii nelze vyhrát. Platí to i pro obyčejné lidi? Myslím si, že ne. Politik je v tom boji sám, zatímco nás pěšáků mohou být tisíce. A možná to není až tak zatraceněhíodný námět - vyvlat demonstraci proti současným médiím, způsobu jejich informování, výběru témat, programových skladeb. Minimálně to je jedna zu cest, jak tomu, co dnes a denně zažíváme říci Ne! Třeba nás to probudí a snáze a hlavně rychleji smeteme všechny ty Nečase, kalousky, Drábky a Dobeše!

stvan

Z toho co se tu děje jde doslova mráz po zádech. To je otevřená nenávist vůči lidem, které  společnost neviditelné ruky trhu nepotřebuje(nezaměstná).

miramachek

Po dlouhé době jsem se skutečně a poctivě nas.ral.  Samozřejmě jde o Drábka a vůbec celou tu megakokotí politiku korunovanou zlepšením ratingu. V S&P musí být hodně zle. Jde i o roli VV, kteří k tomuto musí sloužit...co se to vůbec za poslední rok a půl událo.(?)

Dnes Češi opět skáčou hop po tisících na Staromáku a stačí jim k tomu pád zkorodovaného letadla, neohroženě vytvářejí davy v cikánských čtvrtích pod vedením naprosto pochybných jedinců a to vše je vyloženě "trénováno" neboli za ruku vedeno při ovlivňování taktiky boje televizními stanicemi Nova a ČT24. Vůbec ČT24 pod vedením kandidáta na šéfa celé ČT neustále strká po toto období do českých obýváků individua z VV, viz takový HP. Účast VV absolutně nejvyšší a naposledy K.Kočí vytroubila neboli jak sama sdělila "propálila" jasně a srozumitelně divákům, jak se má poslanec VV v období před směnkou a po ní.  Pak se vůbec nelze divit, co z Parlamentu vypadne. Bártovo zadání je jasné - prostě vybrat peníze. Témata, o němž píše Zb. Fiala, nikoho moc celkem nevzrušila, starší veřejně neprotestují a mladí mají v sobě již dostatečnou míru cynismu, aby toto neřešili.  

 

klokan

Přicházelo pomaloučku,  potichoučku a nyní se zde usídluje. Co bude následovat po něm ? Lze si domyslet otrokářství. Novodobí drábové k němu nakročují. Spartakové houfujte se  !