Zbyněk Fiala: Vláda míří hlavou do zdi

obrazek
7.2.2012 12:45
Pokud bereme vážně čísla, která lze najít v konsolidačním programu ministerstva financí, máme zaděláno na obrovský dluh, který je srovnatelný s tím řeckým, konstatují výzkumníci z nezávislého think tanku IDEA. Úvahy Petra Nečase, že dál sníží přímé daně, jsou prostě zcestné.

Nezávislý think tank („nádrž myšlenek“, nikoliv obrněnec) IDEA, ve kterém působí na bázi jakési občanské iniciativy převážně výzkumníci z CERGE-EI, vydal studii Petra Janského a Ondřeje Schneidera o udržitelnosti veřejných financí. Výraz udržitelnost je v titulku mírně zpochybněn – tvarem „(ne)udržitelnost“, - ale studie samotná dochází k jasnému závěru, že tak, jak jsou české veřejné finance nastaveny dnes, jsou naprosto neudržitelné.

Je dobře, že nezávislá IDEA existuje a může si takovou studii dovolit, poznamenal k tomu její zakladatel profesor Jan Švejnar. Tím naznačil, co si máme myslet o běžně publikovaných názorech komerčních a dalších „analytiků“.

Jaké hrůzy nás čekají? Autoři studie neudělali nic jiného, než sáhli po číslech, která jsou obsažena v konsolidačním programu ministerstva financí, a spočítali vývoj státního dluhu, na který máme založeno v delší budoucnosti. U dluhu jim vyšlo démonické číslo 160 procent HDP roku 2050, tedy rázný přesun do řeckých hájů. A pokud jde o rozpočtové schodky, ve finále naskakovaly v dvouciferném tempu.

Na první pohled takový pokus vypadá dost šíleně – zvažovat, co bude roku 2050, když ministr financí na podzim s vážnou tváří tvrdil, že na reálný rozpočet je příliš brzy, protože „nikdo neví, co bude“. Jenže ministerstvo, které neví, co bude za pár měsíců, dlouhodobé výhledy samo produkuje. A cvičení výzkumníků IDEA se pokusilo otestovat, zda své bohatýrské plány vláda taky čte. Pokud bychom se totiž měli vyhnout vývoji, který výzkumníkům IDEA z ministerských čísel vychází, museli bychom rychle zvýšit DPH na 23 procent nebo snížit starobní důchody o 30 procent, či udělat něco v podobném rozsahu – pokud vše zůstane tak jako dnes.

Jenže ono to nezůstane jako dnes. Premiér Petr Nečas ve stejnou dobu napsal v obsáhlém článku Právu, že chce dál snižovat přímé daně. Problém chce tedy ještě vyhrotit a debaty o dalším prudkém zvyšování DPH či snižování důchodů nemají zůstat jen u teorie. Zatím však o rizicích své ekonomické politiky zřejmě nemá tušení a pokračuje v prudkém běhu hlavou do zdi.

Tento běh byl odstartován daňovou reformou Topolánkovy vlády, jíž byl Nečas členem, tedy prudkým snižováním daní pro nejvyšší příjmové kategorie a dalším ořezáním daňových příjmů. Když k tomu přidáme nevídanou míru korupce a úprk firem do daňových rájů, přestává být záhadou, proč peníze v rozpočtech chybí. K tomu, abychom zabránili hrozícímu propadu, totiž potřebujeme korekci v rozsahu 2,2 procenta HDP ročně.

Samozřejmě, že očekávání naprosto neměnného vývoje po dlouhou dobu je nerealistické i nezávisle na tom, co zrovna Nečase napadne. Profesor Švejnar říká, že při vyšší míře hospodářského růstu, než s jakým počítá zmíněný program ministerstva financí, je možné obnovit rovnováhu. Problém je v tom, že přehlížení problémů v budoucnu provází prohlubování problémů v současnosti. Podle nejnovější predikce hospodářského vývoje z dílny IDEA, Česku nejspíš hrozí recese, ale česká vláda drasticky sráží i to, na co má přímý vliv, veřejnou poptávku, a to hned o tři procenta.

Je-li očekávaný přírůstek domácí spotřeby nula (podepíše se na tom i vyšší DPH) a fixní investice veskrze žádné, export by musel vzrůst o 3 procenta, abychom HDP v Česku udrželi aspoň na hladině stagnace, konstatuje Švejnar. K růstu exportu ovšem potřebujeme růst zahraniční poptávky od našich největších obchodních partnerů, nikoliv vyhlídku evropské recese. Jenže naši nejbližší obchodní partneři jsou na tom velice špatně, Německo čeká stagnace a průměr eurozóny spadneš do mírného poklesu.

Americká ekonomika roste rychleji, než se očekávalo, a k tomu šéf Fedu Ben Bernanke slíbil, že bude pokračovat s politikou nulových úrokových měr až do roku 2014. Rychle roste také Čína, Brazílie a další státy BRIC. Na tyto trhy však nedokážeme proniknout jinak než nepřímo, prostřednictvím subdodávek německého vývozu. Přímé vývozy by jistě byly efektivnější, a dokonce jsme tam už byli, avšak pravicovým vládám se dlouho zdálo, že tyhle trhy nestojí za pozornost.

Ekonomická predikce IDEA na rok 2012 je vlastně relativně optimistická, protože vychází z předpokladu, že nedojde k rozpadu EMU a že vývoj finančního sektoru nebude příčinou problémů. Česká domácí poptávka však bude v poklesu a veřejná taky. Ekonomika by proto potřebovala nějaký větší stimul, ale něco takového dnes prostě nemá v Nečasově vládě politickou podporu. Místo toho se pokračuje v úvahách o „závodu ke dnu“, to jsou nižší daně firem a vrcholových manažerů, nižší mzdy, nižší důchody, méně veřejných služeb, demontáž všeho, co zbylo ze sociálního státu. Závody se Somálskem? Ano, když místo pirátů dosadíme exekutory.

Je dobře, tu a tam někdo prožene hesla počítačem a ukáže, o co se jedná doopravdy. Těžko to nazvat jinak – běh hlavou do zdi.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

A myslíte, že jiná vláda -asi to bude socialistická- prosadí jinou strategii. Zvedne daně bohatým a firmám-což považuji za správné- ale to je asi tak všechno a korupci stejně podstatně neomezí protože v ní také jede-viz kraje. Existuje v Europě, nebo i někde ve světě strategie o které píšete?

rku

Pane Fialo,

pokud by Švejnar zmíněné studii věřil, nemohl by tvrdit, že zvýšením růstu je možno obnovit rovnováhu. Růst by totiž musel být dvojciferný po delší dobu a to je téměř nemožné.

 

Vladimír Štingl
brick-wall

Pane Fialo, je to krásná představa, že "vláda míří....". Pokud by to byl Nečas, chemický financmajstr, Drábek, Heger, Dobešové atd. - stále dokola ti samí - ti co míří  SVOJÍ hlavou do zdi, šel bych okamžitě  vybírat na "raketové akcelerátory", aby si ty své hlavy rozbili na padrť o nejtvrdší možnou zeď hned zítra.... A dobře by se vstávalo 90% všech lidí v této zemi. Zdravím. Je to na nekonečné rozbory, analýzy a přitom každý soudný člověk ví, že je to tak řízeně dávkováno a naše názory, úvahy, komentáře atd. jsou zatím jen vánkem, kterému se vysmívají.... Když i Švejnar a spol. se vyjadřují téměř jednoznačně je už skutečně alarmující. Dobrou noc.