Zbyněk Fiala: Všichni na Václavák!

obrazek
20.4.2012 12:36
Je to jako za starých časů, prohnilá moc se hroutí a lidé vyrážejí do ulic, aby zkrátili ten nekonečný příval politické ubohosti a kleptokracie. V sobotu přijdou na pražský Václavák ti, kdo už nechtějí pokračovat po cestě do otroctví, mezi ploty bezmoci a závislosti, kdy stačí pípnout, přijdu o práci a na dveře zaťuká exekutor. Opona pomalu padá v zemi, kde ani premiér neví, kdo vlastně tvoří vládu.

V pátek probíhá po celé republice mobilizace na sobotní demonstraci v Praze, která je dosud nevídanou společnou akcí odborů a občanských iniciativ. Hlavní heslo Stop vládě! říká jasně, o co jde i kde hledat další informace (ww.stopvlade.cz). V Praze u stanic metra působí petiční stánky a informační hlídky občanských iniciativ, které zvou na Václavák a vysvětlují, co všechno je ve hře. Podobné stánky s peticemi a informacemi najdeme i v dalších městech. Na facebooku se svolávají lidé, kteří chtějí jet do Prahy společně a kupují jízdenky se skupinovou slevou. Odboráři vypraví desítky autobusů.

Protestní týden se prolíná s akademickým Týdnem neklidu, který obsahoval také debaty na horké téma spolupráce akademiků a odborů. Byl jsem na jedné z nich a bylo zajímavé sledovat, jak dvě nepolitické skupiny přecházejí do víru politického tance. Nemají na vybranou, útok, kterému čelí, je ryze politický. Přitom sami mohou politiku polidštit a obohatit. Pokoušel jsem se tam argumentovat tím, že by mohly být protiváhou vlivu nepočetných stran bez většího intelektuálního zázemí. Na pomoc odborů dnes spoléhá nejpočetnější a nejpřehlíženější část občanů, nejen zaměstnanci a jejich rodiny, ale i senioři a překvapivě velká část mladé generace. Pryč jsou časy Přemluv bábu. To je hlavní důvod, proč se mezi studenty rozběhly debaty, zda jde o vhodného spojence. Akademici si zase uvědomují, že jejich nezávislost je obecná demokratická hodnota. Obsahuje pohled za hranice vžitých dobových představ, je naplněním povinnosti intelektuála, kterou je kritické myšlení. A taky trocha tvořivé invence, aby proniklo z krabice „tak se to dělalo vždycky“.

Zbrojily i iniciativy. V neděli v Praze proběhlo V. Fórum alternativ, na které se sjely dva tucty iniciativ, aby se dohodly na svém příspěvku pro protestní týden i pro navazující období. Typické spory - s kým ano, a s kým ne. A taky - se stranami, nebo proti stranám? Co s volbami - zrušit pětiprocentní kvórum? Jakou roli referendu - má být nadřazené vždy a všude? A co po skončení demonstrace na Václaváku - rozchod, nebo pochod? Prosazoval jsem pochod, s bubny a chorálem - zní mi vytrvale v hlavě - Ať táhnou!

Otázky z fóra nejsou příliš neobvyklé, naznačují, že prožíváme revoluční situaci. Požadavky sobotní demonstrace sice jsou ještě v mezích dneška - konec asociálních reforem, demise vlády a nové volby. Úvahy o zítřku musí být radikálnější. Musíme vycouvat ze slepé uličky dějin. Není možné, aby pár let skupinové krádeže obralo celé generace o budoucnost. Je třeba říci jasně - pokud si skutečně vynutíme předčasné volby (pravděpodobnější je, že se ve vládě sami navzájem požerou), musí být jasné, že když vyhraje levice, máme vládu levice. Zaznamenal jsem někde poznámku, že v ČSSD není poptávka po změně „Bohumínského usnesení“. Ve společnosti ta poptávka je. Nemůžeme mít v platnosti pravidlo, že kdokoliv z lumpů je lepší než ozvěny dávných hesel. Volby nemohou být jednoduchým výtahem k moci pro obchodníky s „menším zlem“. Občas bychom měli sledovat taky nějaké to dobro.

Pravice v této zemi totálně zkrachovala a její konec je fraška jako z péra Haška. Premiér netuší, s kým to vlastně vládne, když se koaliční partner vtipně rozdělil na koalici i opozici zároveň, aby si zachoval ústupové cesty oběma směry. Dokonce se pohádali, kdo se ujme vládní, a kdo opoziční role. Teď už tedy mohou vládu jenom předstírat. Možná se ještě všichni chtějí podílet na tom, až se církev nekřesťansky napakuje, a pak se o to se svými podporovateli křesťansky rozdělí. Možná ještě doufají, že se jim podaří hrábnout do penzijních fondů, aby si zajistili stáří. Možná. Čím víc lidí na Václavák přijde, tím větší šance, že to nestihnou. I kdyby nepadli hned, na Václaváku se domluvíme jak dál.

V sobotu všichni na Václavák!

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zenka

 Myslím, že ať už na václaváku bylo dnes 120 tisíc nebo 90 tisíc lidí, jak snad uvádí policejní odhad, není mně jasné co pan Šebek svým komentářem chtěl říci. Na každý pád z dnešní účasti už by si vláda mohla  připustit, že občané si přejí její odchod "bez pocty" co nejdříve!!!! 

klokan

  Na Václavském náměstí byla dnes odpoledne docela tlačenice, v některou chvíli snad i ti čtyři lidé na m 2, pocit sardinky v konzervě, docela vyrážel dech. Náměstí praskalo ve švech, odhad 120.000 účastníků této protivládní demonstrace považuji za docela realistický.

antoninsebek
zenka

No pane Vícho, tato vláda již nemá právo vládnout - předčasné volby jsou jediné  možné řešení! Protože myslet si,  že přehodnotí své "reformy" /jak Vy píšete, zdravotnictví, DPH/ je velká naivita. Vždyť názory skutečných ekonomů jaký bude dopad na st. rozpočet např. při zvyšování DPH,  se mohla vláda dávno inspirovat!!!! TUTO VLÁDU NEDOKÁŽE OD KORYT DOBROVOLNĚ ODEHNAT NIC.

BYL JSTE DNES NA VÁCLAVÁKU? SNAD 120 TISÍC LIDÍ JE JIŽ DOSTI VELKÝM VZORKEM NESPOKOJENOSTI OBČANŮ S TOUTO VLÁDOU!!!!!!

PS: LEVICE BY SE MĚLA SJEDNOTIT, PŘEVZÍT PO PŘEDČASNÝCH VOLBÁCH VLÁDU A UDĚLAT ZDE POŘÁDEK! NEVĚŘÍM, ŽE VLÁDA LEVICE /NS-LEV21, KSČM,ČSSD/ BY BYLA HORŠÍ NEŽ SOUČASNÁ ZLODĚJSKÁ A ASOCIÁLNÍ SEBRANKA, KTERÁ SE NÁS STÁLE SNAŽÍ "OBLBOVAT", ŽE ZA PRÁZDNOU ST. KASU MŮŽE CELOEVROPSKÁ, CELOSVĚTOVÁ KRIZE, PROSTĚ VŠECHNO MOŽNÉ JEN NE JEJICH TURECKÉ HOSPODAŘENÍ!!! PROČ NAPŘÍKLAD NEDOLEHLA V TAKOVÉ MÍŘE NA POLÁKY, NĚMCE.....?

PRAVDA JE TAKOVÁ, ŽE U NÁS ZA  DLUHY MOHOU ZEJMÉNA POLITICI "PRAVICE", KTEŘÍ KRADLI A UMOŽNILI ROZKRÁST!!!!!   

Kvido

Ukázat nesouhlas s postupujicími reformami na úkor nejchudších je nutné! Každopádně. Avšak řešení předčasnými volbami není nikterak šťastné, jelikož by toto řešila ČSSD. Takže se mnohé nezmění, jsou to jen populistické sliby z jejího pohledu (Sobotka).

Souhrn: Vládu umoudřit, trvat na revokaci vydaných reforem (zdravotnictví a DPH). A jet až do řádných podzimních voleb. Ty pak definitivně rozhodnou.

stvan

Základním motivem reakce vládních politiků bude sypání popela na hlavu, že nám reformy nedokázali lépe vysvětlit. Jinými slovy, že bychom je pochopili také, neboť občané jsou moudří, stačí jen lépe napovídat. Dovětkem může být, že 100 000 protestujících na Václaváků je kvalifikovaný odhad, že zhruba tento počet občanů moudrých není a sebelepší napovídání je proto zbytečné.

Martin Konečný

Současná trojkolka si bohužel bude určitě tento protest vysvětlovat jako něco nesmyslného, co organizuje opozice v čele s odbory. Tato absolutně nesebekritická vláda, která nechápe, že z našich daní budou lidi  živit jen představitele, kteří zajistí základní funkce státu, jako včasné vyplácení důchodů a sociálních dávek. Spoléhat, že Kalousek nastartuje svými chemickotechnologickými postupy hospodářství může jen blázen. Zvyšováním DPH ještě nikdo ekonomiku nenastartoval. 

Pane Kulíku, kdyby jste si malinko zagoogloval tak máte ihned stanoviska LEV 21 k některým událostem, ať už připravovaných tak i proběhlých, kdyby jste si s tím nevěděl rady rád pomůžu.

karel-nizbor

Kulíku, Vaše snahy o očernění Jiřího Paroubka jsou stále průhlednější. Pokud byste uměl číst a byl v obraze, věděl byste, že Jiří Paroubek na demonstraci bude. Stejně jako vždy, když se takové demonstrace pořádaly. A víte, co je zajímavé? Když byl předsedou ČSSD, všichni dnešní představitelé se předháněli, aby s ním byli v záběru kamer...

rku

To jsem zvědav jak se 100000 lidí na Václaváku domluví jak dál. Nikde jsem nezaznamenal co na to LEV. Půjde Paroubek demonstrovat spolu s bývalými přáteli z ČSSD ?

klokan

   Jedině zaplněná magistrála a Václavské náměstí, dají zítra jednoznačné vale obskurním trojkoaličním aritmetikům a jejich přitakávačům. Budem volat ,, demisi, demisi a ještě jednou demisi ". Po odhození této ztrapněné vládní garnitury do kontejneru, směřujícího na smetiště dějin, snad budou systémové změny ve společnosti nasnadě. V opačném případě budou občané požadovat slevy příslušných poplatků ohledně odvozu komunálního odpadu.

schlimbach

A to stihnou nebo nestihnou - po změně je třeba schválit zákon "O období zločinného spolčení - 1989 až 2012". Na základě tohoto zákona, pěkně zpětně sebrat majetky i imunitu všem tupounům, kteří zvedali pracky pro zákony zotročující občany a tuto zemi - bez ohledu na barvu stranického trika - jeli v tom téměř všichni.

Volání po předčasných volbách je podle mne velice krítkozraké, protože v tom případě sice ČSSD může volby vyhrát, otázkou ale je, zda v tom případě vyhraje občan. Silně pochybuji.

oleg-gubin

Zbyňku, parádní mobilizace, blahopřeju! Jen bych dodal, že vyhaslost Bohumínského usnesení se v ČSSD připomíná velmi hlasitě. Jiří Dienstbier to například prohlašuje pravidelně.