Zbyněk Fiala: Zůstanou tam pečení, vaření?

obrazek
9.5.2011 14:11
Petice za odchod vlády a nové volby spolu s mnoha dalšími, to byl doprovodný program demonstrace Vláda proti lidem, lidé proti vládě, kterou uspořádal v sobotu na Palachově náměstí v Praze ProAlt spolu s dalšími občanskými iniciativami. Rozdávaly se také výzvy k pokračování akce Uvaříme vládu.

Jedna z petic, které občané podepisovali u stánků občanských iniciativ během demonstrace na Palachově náměstí v Praze, byla mimořádně stručná - Chceme nové volby, protože demise vlády nic neřeší. Zahlédl jsem dále petici proti penzijní reformě, na podporu rodin, proti vzniku americké vojenské základny v ČR a řadu dalších, které si budeme moci prohlédnout a případně podepisovat i na chystané odborové demonstraci 21. května na Václavském náměstí.

Radikálnější návrh z prostředí Iniciativy za společenskou změnu (IZSZ) nabízí scénář, který se podobá Listopadu 1989:

V dohodnutý čas (např. každý čtvrtek v 17. hodin) se scházejme na  Palackého náměstí v Praze, abychom se společně poradili o vývoji aktuální situace a o dalších praktických akcích občanské sebeobrany. Taková shromáždění pořádejme jako otevřená a pokojná, vyjma nezbytných zákroků proti provokacím. Odboráři, členové politických stran a diskriminovaných menšin jsou vítáni! Rozhodně podpoříme jejich akce odporu, zejména akce odborářů!

Jsme různých názorů a zájmů, ale vytkněme si tato společná hesla, tyto cíle:

  • skoncovat se sociální destrukcí Nečasovy vlády

  • dluhy ať platí ti, kdo je způsobili nezodpovědnou vládou, korupcí a zlodějnami na úkor veřejných rozpočtů

  • moc vládnoucího panstva ztratila politickou i mravní legitimitu, proto vyzýváme – zmizte do propadliště dějin!

Mimo náměstí se pohybuje jiná akce Spojenectví práce a solidarity (SPaS), která chce umožnit symbolickou účast každému, i v těch nejodloučenějších vesničkách:

Uvaříme vládu! Spojenectví práce a solidarity vyzývá všechny občany nespokojené s arogantní a asociální politikou české vlády, která dokáže o boji s korupcí pouze prázdně hovořit, aby se zúčastnili jejího společného vaření. Kdo chce dát této vládě najevo, že si přeje její okamžitý odchod, zapne si ve středu 11. května přesně ve 20:00 na 15 minut nějaký výkonnější spotřebič (konvice, trouba, vysavač, žehlička, mikrovlnka). Zatížení elektrické sítě lze sledovat na stránce www.CEPS.cz . Pokud zapneme spotřebič v danou dobu, projeví se to výkyvem odběru a podle toho poznáme počet účastníků protestu.Ukažme všem ostatním, že nejsou ve svém odmítání vlády sami. Bude-li nás hodně, nebude možné sílu tohoto protestu ututlat, vyzývají Ilona Švihlíková a Milan Neubert, mluvčí Spojenectví práce a solidarity.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.