Zdeněk Škromach, ležící, spící, lavírující

25.11.2010 18:56
Zdeněk Škromach řekl v souvislosti s anketou našeho portálu o tom, zda je sociální stát 20. století pasé či ne - jejíž výsledky jsme před několika dny zveřejnili - několik věcí, na které mám potřebu reagovat. Na serveru Parlamentní listy se nechal slyšet, že považuje Vaši věc za neseriózní projekt založený na bázi překrucování faktů a anonymních diskusí. Na to, že před několika dny na otázku časopisu Týden, zda Vaši věc čte, odpověděl: „Ne, vůbec“, to jsou z jeho strany tedy velmi odvážná slova.

Zdeňku Škromachovi evidentně „zvedlo mandle“ naše tvrzení, že svou odpovědí na anketní otázku prakticky popřel svůj podpis pod programový dokument Michala Haška „Desatero ČSSD nové generace“ (článek si můžete přečíst ZDE). Začal proto tvrdit, že jsme překrucovači faktů a že je náš web neseriózní a nesměrodatný.

Jak to tedy bylo?
 
Redakce Vaše věc rozeslala všem zákonodárcům za ČSSD z obou komor parlamentu hromadný e-mail s tímto zněním:
 
Vážená paní senátorko, vážená paní poslankyně, vážený pane senátore, vážený pane poslanče!
 
Jednou ze zásadních otázek nejen české, ale i evropské a světové politiky je otázka budoucnosti sociálního státu. V důsledku hospodářské krize přijala pravice argument, že je to právě sociální stát, který je viníkem hospodářské recese a zadlužování státu. I současná pravicová vláda Petra Nečase sdílí názor, že model sociálního státu 20. století, který je postaven na principu solidarity a sociální spravedlnosti, tedy na principech programu ČSSD, je minulostí.
 
Domníváte se - jako ústavní činitel zvolený na základě programu ČSSD - že sociální stát 20. století je či není minulostí?
 
Můžete odpovědět ano či ne. Vaše odpověď bude zveřejněna a v případě, že neodpovíte do 22. 11. 2010, kdy bude anketa vyhodnocena, bude zveřejněna odpověď "V termínu nedokázal/a na položenou otázku odpovědět".
 
V případě, že budete svoji odpověď chtít zdůvodnit, bude takový počin vítán a Váš text zveřejníme spolu s Vaší anketní odpovědí.
 
redakce názorového webu Vaše věc
 
Zdeněk Škromach na tuto naši anketní otázku odpověděl:
 
Dobrý den,
 
Na anonymy neodpovídám. Byl bych rád, pokud mi někdo chce klást otázky, aby se laskavě podepsal. Tentokráte si výjimečně doplňte za Vaši otázku: Není.
 
Děkuji za pochopení.
 
Zdeněk Škromach
 
Nechápu, jak to Zdeněk Škromach myslel s tou anonymitou, protože jak sami vidíte z našeho e-mailu, ničím jsme se netajili. E-mail navíc odcházel z naší oficiální redakční e-mailové adresy info@vasevec.cz. Ať tak či onak, odpověď Zdeňka Škromacha je jednoznačná. Posuďte sami:
 
Otázka Vaší věci: Domníváte se - jako ústavní činitel zvolený na základě programu ČSSD - že sociální stát 20. století je či není minulostí?
 
Odpověď Zdeňka Škromacha: Není.
 
Opravdu nevím, proč nás místopředseda Škromach obviňuje z překrucování faktů, když jeho jednoslovná odpověď prakticky ani překroutit nejde. A pokud chtěl cokoliv doplnit, měl možnost. Ostatně, ti ze zákonodárců, kteří tak učinili, dostali prostor v samostatném článku, který si můžete přečíst ZDE.
 
Dále bych se chtěl ohradit proti slovům Zdeňka Škromacha, že spuštění našeho serveru má jakoukoliv souvislost s bojem, který probíhá v sociální demokracii ohledně obsazení postu předsedy strany. „Nechci být do této věci vůbec zatahován a ani do osobních invektiv mezi oběma hlavními kandidáty. Tyto věci si mají pánové řešit především mezi sebou,“ říká k této věci Jiří Paroubek, o kterém Zdeněk Škromach na Parlamentních listech řekl: "Jiří Paroubek si jsou s Bohoušem Sobotkou velice blízcí, takže má celkem logicky jeho obrovskou podporu."
 
Stručné shrnutí: Zdeněk Škromach se podepsal pod „Desatero“ Michala Haška, které tvrdí, že „sociální stát 20. století je minulostí“, v naší anketě však odpověděl, že minulostí není. Místopředseda Škromach by si měl tedy příště dávat pozor, a to jak na odpovídání, tak na podepisování.
 
A pokud náš server vůbec nečte, jak sám potvrdil v rozhovoru pro Týden, neměl by jej ani posuzovat.
macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já bych pana Zdeňka nerušil. Jsem přesvědčen, že právě dosáhl nirvány.

Mockrát jsme byli upozorňováni, že Senát je "pojistkou demokracie". OK. Může mi někdo ukázat konkrétní příklad, kdy a v čem se za dobu existejnce tato "Pojistka" použila? Možná jsem sklerotik, ale KONKRÉTNÍ příklad nemám.

Pokud je Seniát jiné barvy než Poslanecká sněmovna pčr, tak může zdržovat. Ale ne "pojišťovat", to ani náhodou. A v tom je ta nirvána. Je to na šest roků, je tam opravdu gentlemantské prostředí (pokud nejsou na Slunci tzv. Drymlovy skrvrny).

Je to symbolické. Pokud se nepletu, tak Senát sídí v bývalé konírně. Žvýkají oves a prázdnou slámu valaši a pár dam. Abych neurazil národnost: ve slově "valaši" je malé "vé". Je to moc hezky uděláno. Každé dva roky se obmění třetina, zbývající dvě třetiny si v tom krátkém období nejistoty rybník nevypustí. Až se tato galaxie zbortí do země za 4 miliardy let, tak poslední takové malé prasknutí předtím bude v našem milovaném Senátu. Pan senátor je velmi podoben jednomu herci z němé éry. Oliver Hardy a pan senátor mají ten samý bublinkový úsměv.

catumbelan1
Pokud už zde něco napsat, tak mírně podpořit názor předpřispěvatele. Tento portál se očividně snaží o odrazování k příspěvkům. Reakce K.Nižbora je toho ukázkou. Nakonec ani původní článek pana O.Macury není úplně objektivní. On totiž mail podepsaný jako redakce názorového webu není příliš neanonymní! Proč pod to někdo nepřipojil své jméno? Je skutečně signifikantní, jak se postoje některých politiků změní s výsledkem voleb na který měli podstatný vliv. Na jednu stranu bylo sympatické, že předseda vzal na sebe zodpovědnost za výsledek který neodpovídal očekávání. Ovšem další prohlášení a postoje až příliš připomínají ješitu M.Zemana, který se rozhodl své straně která ho vynesla až na nejvyšší post škodit. O totéž se jak se zdá nyní snaží J.Paroubek s vydatnou pomocí pana Drymla a některých dalších vyhospodařených politiků ČSSD. Je asi opravdu těžké unést to, že stav věcí se změnil a že prostě je čas přepřahat. To, že politici mění názory vzhledem k novému stavu politiky je dobře. Zmíněné postoje M.Zemana a nebo J.Paroubka jsou však kontraproduktivní. Bohužel se s tím musí umět žít, a to je někdy dost těžké!
ondarza
Asi by omyl požádat o registraci na tomto portále, nicméně když už tady jsem... Myslím si, že pan Paroubek, který to tady nade vší pochybnost ovládá, by se měl sthnout do ústraní, pracovat 4 roky jako řadový poslanec a v dalších volbách nekandidovat, protože už má politicky po sezoně. Myslím si že hlavně na jeho bedra padá volební výsledek (Pyrrhovo vítěztví) v letošních volbách do PS. To také dokázal tím, že odstoupil z čela ČSSD, za což si jej vážím. Bohužel je to asi taé jediná věc za kterou jsem schopen si jej vážit, protože jeho předvolební rétorika byla mírně řečeno nestandartní a mě osobně odradila osoba Jiřío Paroubka v tom volit ČSSD. Podotýkám že jsem ČSSD nevolil poprvé v životě. Dále mi vadí, jak se Jiří Paroubek strefuje do lidí, kteří ještě pro ČSSD mohou udělat něco pozitivního, jako např. p. Škromach. \r\nTak asi tolik.
karel-nizbor
Pane Dubo, pokud pan Škromach na podobnou věc přichází po X letech aktivní politiky strany (je místopředsedou, byl ministrem práce a sociálních věcí), pak by měl spíše uznat, že někde udělal chybu a z politiky odejít. Na umění se přihlásit, o kterém píšete, mohl přeci přijít už mnohem dříve, ne?
karel-nizbor
Pane Dubo, jistě s Vámi souhlasím. Ale nechápu, proč tedy byl Zdeněk Škromach proti modernizaci ČSSD. Cituji z článku ze srpna 2007, ve kterém se psalo o modernizaci dle Jiřího Paroubka: Například jeho největší kritik ve vedení, místopředseda Zdeněk Škromach, pochybuje o orientaci na mladé či intelektuály. To nejsou skupiny, se kterými se vyhrávají volby, řekl Škromach. Teď je najednou pro? Navíc s materiálem, který se tomu tehdejšímu modernizačnímu v tomto ohledu podobá?
miluna
modernizace ala Škromach podle přání lidí jako Duba a Šimoník ... věřím že nic víc si pravice nepřeje ....ale skutečná levice?
karel-nizbor
Pane Dubo, nevím, o jaké dehonestaci píšete. Spíše bych použil slovo autodehonestace. Jediný, kdo se totiž dehonestoval, je Zdeněk Škromach. A jestli je jednou z nejvýraznějších osobností, tak jak je možné, že po X letech ve vedení ČSSD má proti jejímu dlouhodobému programu výhrady? Co tam tedy celé ty roky dělal?
miluna
klasický technolog moci ... v hlavě vlastního nic jako Hašek, jen v minulosti dostali fleky za loajalitu, pak jejich fýrer odešel a oni se v TOM ztratili, sami nejsou nic a tak chtějí podvědomně k někomu a něčemu cizímu tíhnout .... Třeba Hašek chce tíhnout k tomu co vyhrálo pravici volby, což je u soc demokrata tupost na ntou .... Škromach se svou podporou Zemana když už bylo jasné že chce ČSSD jen škodit ukázal že je velmi velmi hloupý ...
pavelneduna
U pana Škromacha nejde o lavírování, ale o neschopnost. A pokud ČSSD nechává na kandidátce takovéto lidi není o nic lepší.
petr-meduna
Prostě politický popleta. Něco řekne a pak se vzteká jako malý kluk. Divím se, že anketu Vaší věci jako signatář toho Haškova pamfletu neprokoukl:-) Je až s podivem, kam to v této branži dotáhl. Ministr, místopředseda strany, teď i senátu.