Zelená konečně sociální demokracie?

strom zelený
22.10.2019 12:19
Ministerstvo zemědělství vedené sociálně demokratickým nominantem Tomanem, potažmo jím řízené Lesy ČR přichystali na sobotu o uplynulém víkendu největší zalesňovací akci v historii Česka. Lesníci připravili k osázení celkem 12 lokalit po celé České republice. Přitom byly připraveny desetitisíce sazenic, kterých se ujaly tisíce dobrovolníků. Podle informací organizátorů tak bylo vysazeno 10 tisíc sazenic. Přitom šlo o celou paletu dřevin, které budou použity k obnově lesů tak, aby se změnila jejich druhová struktura.

Byly připraveny a díky dobrovolníkům byly zasazeny skoro tři  desítky nejrůznějších dřevin, listnáčů,  ale také  vybraných jehličnatých stromů, především jedlí a borovic. Více než 80% nově vysazených stromků tvoří listnáče. Akce se zúčastnilo kromě tisíců dobrovolníků také několik zajímavých celebrit, například Jiří Bartoška, Dagmar Pecková, ale také třeba Eva Samková či Kateřina Neumannová. Na televizních záběrech bylo vidět také ministra zemědělství Tomana s rodinou.

Věřím, že při příští podobné zalesňovací akci na jaře už budou vidět i jiní představitelé sociální demokracie, protože obnova lesů je ohromné téma nejen u nás, kdy „díky“ kůrovcové kalamitě je nutné rychle vytěžit významnou část dřevní hmoty z lesů. Přitom ČR se může pochlubit mezi evropskými zeměmi  jedním z nejvyšších podílů lesů z celého území státu. Zalesňování je přitom celosvětový projekt a v řadě zemí světa probíhají podobné akce.

Nedávno se lidé složili na statisíce sazenic nových stromů v Dánsku, které později také vysadili. Nedávno v Etiopii v jednom dni vysadili tamní občané neuvěřitelných 300 milionů sazenic nových stromů. Tento „světový rekord“ byl překonán Indy, kteří v jednom dni vysadili dokonce 500milionů nových stromů. Prostě obnova lesa je velké celosvětové a české téma, kterého by se politici měli ujmout a být příkladem širší veřejnosti při výsadbových akcích podobných té z minulé soboty.

Ministerstvo zemědělství v gesci sociální demokracie v současné době připravuje k projednání ve sněmovně dvě právní normy, které budou rovněž vzbuzovat velký zájem veřejnosti. Jednak je to veterinární zákon, ale zejména je to navrh zákona na ochranu zvířat.  Tento zákon má mj. ambici zabránit excesům různých nekvalifikovaných či hamižných chovatelů, kteří „produkují“ zvířata naprosto nešetrným a bezohledným způsobem, aniž by respektovali jakákoliv pravidla a etické normy.  Zákon proto jistě  přivítají statisíce českých občanů.

Je to dobrá práce ministerstva.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.