Zelení podrželi vládu Sebastiana Kurze

austria puzle
18.2.2021 09:54
Rakouský spolkový ministr zdravotnictví Rudolf Anschober za Zelené a lidovecký ministr financí Gernot Blümel se po včerejším zasedání Rady ministrů ve foyer určeném pro tisk ukázali jako zvláště smířliví a mírumilovní.

Když byli dotázáni na interkoaliční otřesy posledních dnů, oba odpověděli, že tyrkysově – zelená koalice funguje dobře, což ukázalo i vládní usnesení o prodloužení zkrácení pracovní doby. Falešná obvinění nejsou pro mě a mou rodinu příjemná, ale koalice funguje dobře, řekl Blümel a Anchober také znovu potvrdil postoj své strany, že odmítá plošnou kritiku proti svému spolupracovníku. Zasedání vlády ukazuje, že pracujeme dobře a konstruktivně a navzdory konfliktům vydržíme ještě čtyři roky.

Jejich vystoupení reagovalo na pokus o vyslovení nedůvěry Blümelovi, který byl v parlamentu v úterý zamítnut díky hlasům Zelených, kteří spolu se svým koaličním partnerem neschválili návrh opozice. Před hlasováním proběhla na mimořádném zasedání Národní rady bouřlivá debata, kterou inicioval zejména předseda klubu pravicově populistických Svobodných Herbert Kickl. Týkala se příčin domovních prohlídek u ministra financí Blümela a jeho vyšetřování Úřadem pro hospodářskou korupci pro nelegální získávání stranických prostředků. Blümel je průkopníkem systému Kurz prohlásil Kickl a FPÖ se nezastavila jen na nedůvěře proti Blümelovi, ale i proti lidoveckému ministrovi vnitra Karlovi Nehammerovi, že údajně má klíčovou roli ve vyšetřování proti Blümelovi, kterého kryje. Přitom je známé, že musel Kickl opustit tuto funkci po propuknutí skandálu kolem „videa z Ibizy“ kde byl spolu zapleten s tehdejším vicekancléřem Hanzrm-Christianem Strachem.

 Po Kicklovi se Blümel proti závažným obviněním ohradil: Obvinění jsou nepravdivá a lze je snadno vyjasnit a snadno vyvrátit, prohlásil. Lidová strana neobdržel žádné dary od herní společnosti Novomatic a jediná věc, která je skutečně pravdivá na celém tomto obvinění je, že jako ministr financí měl kontakt s podnikateli řekl Blümel, který odpověděl na 89 otázek, které mu FPÖ položila.

Předsedkyně parlamentního klubu Zelených Sigrid Maurerová odmítla útoky na Blümela a na svou partnerskou lidovou stranu. Skutečnost, že Blümel je uveden jako podezřelý není verdikt, který by stačil vyjádřit nedůvěru, řekla. Pokud budou následovat pravdivá obvinění nebo dokonce obžaloba, byla by podle ní samozřejmě nutná jeho rezignace, ale jinak platí presumpce neviny a vyjádřila naději, že v příštích několika týdnech se bude celá záležitost posuzovat v klidnějších vodách.

Největší opoziční strana SPÖ prohlásila, že podpoří návrh na vyslovení nedůvěry proti Blümelovi, protože Rakousko potřebuje v této době mít politika schopného jednat a být uznáván a nikoliv být zaměstnáván svou obranou. Rovněž liberální NEOS vyzvala k jeho odstoupení z úcty k úřadu, úcty k demokratickým institucím a k Rakušanům. Otázka schopnosti jednat také vzniká pro „nemocného ministra hospodářství“ a „nemocného ministra vnitra“ ale i pro ministra zdravotnictví.

 Sdělovací prostředky poukazují, že vzhledem k mladému spolkovému kancléři bez životních zkušeností svých předchůdců jako byl Bruno Kreisky nebo Franz Vranitzký dostávají vlekoucí se aféry do popředí v době, kdy se vláda musí soustředit na pandemii, která v plné síle nyní propukla v Tyrolsku.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.