Ztratila ODS definitivně politický rozum?

obrazek
9.4.2013 09:22
ODS, která nese největší tíži vládnutí od vzniku pravicové koalice v roce 2010, je v těžké krizi. V současné době koncipuje hlavní teze volebního programu, které by oslovily podle ní širší vrstvy obyvatel. Jeden z těchto bodů chce inkorporovat do nové koaliční smlouvy s TOP 09 a odštěpkem Věcí veřejných ,,stranou" LIDEM. Jedná se o to, že by životní minimum, které v současné době činí necelých 3 500 Kč, mohlo být exekvovatelné, a člověku by tak zbylo pouhé existenční minimum ve výši 2 200 Kč (platné od 1.1. 2012), jež má dle litery příslušného zákona pokrýt či uspokojit nejzákladnější potřeby.

ODS, která nese největší tíži vládnutí od vzniku pravicové koalice v roce 2010, je v těžké krizi. V současné době koncipuje hlavní teze volebního programu, které by oslovily podle ní širší vrstvy obyvatel. Jeden z těchto bodů chce inkorporovat do nové koaliční smlouvy s TOP 09 a odštěpkem Věcí veřejných ,,stranou" LIDEM. Jedná se o to, že by životní minimum, které v současné době činí necelých 3 500 Kč, mohlo být exekvovatelné, a člověku by tak zbylo pouhé existenční minimum ve výši 2 200 Kč (platné od 1.1. 2012), jež má dle litery příslušného zákona pokrýt či uspokojit nejzákladnější potřeby. S tímto kuriózním, ale současně velmi nebezpečným návrhem překvapivě nesouhlasí ,,konzervativní" TOP 09 ani LIDEM. Pro ODS a její neoliberální jestřáby, kteří nepochopili, že v hospodářské krizi se mají dělat nejen restriktivní, ale i pozitivní opatření, znamená snaha prosadit svůj záměr další pomyslný kolík do politické rakve za rok ve volbách.

Určitě si vzpomenete, když ODS halasně před nějakou dobu brojila ústy exministra spravedlnosti Pospíšila za nový exekuční zákon, který by byl shovívavější k povinnému (dlužníkovi). V České republice totiž proběhne ročně neuvěřitelných až milión exekucí (!), což z exekucí činí doslova zlatý důl. Současně je to stav zcela neúnosný vzhledem k poměru obyvatel naší země. Tehdy byl Pospíšil kritizován za to, že nebyl za několik let ve funkci předložit návrh zákona do parlamentu. Svého času probleskla též na toto téma debata i za časů Topolánkovy vlády, která posléze vyšuměla a vrátila se velkým obloukem do veřejného prostoru až v roce 2012.

ODS jde tvrdohlavě proti proudu - kromě možnosti exekvovat dávky životního minima je také proti zvýšení minimální mzdy, která nebyla šest let navýšena ani o korunu. Zde zase představitelé ODS tvrdí, že by se zvýšila nezaměstnanost. Naopak si myslím, že minimální mzda by měla být navýšena proto, aby se i tato práce alespoň trochu ,,vyplatila" a člověk pracující za minimální mzdu nezvolil cestu pobírání sociálních dávek od státu.

ODS si nicméně v návrhu možnosti exekvovat dávky životního minima protiřečí. Jak jsme říkali, byla to právě ona, kdo prostřednictvím exministra spravedlnosti Pospíšila začala hovořit o exekutorech a jejich pravomocích jako o nadměrných zásazích do práv povinných, a proto se snažila pro dlužníky vytvořit právně příznivější podmínky. Na druhé straně nyní horuje pro tento svůj nejnovější návrh, který rozhodně dlužníkovi nepomůže, ba naopak jej může dostat do neřešitelné sociální situace.

Je možné, jak ODS zoufale kope kolem sebe, že bude chtít exekvovat kdejakou sociálně citlivou položku, aby na sebe alespoň mediálně upozornila. Na druhou stranu nás tyto návrhy z dílny ODS nemohou překvapit, protože jsou jen asociálnějším a propracovanějším rozvedením propozic z doby Topolánkovy vlády, které se nedostaly do parlamentu. Současně musíme dodat, že jsou však velmi nebezpečné a narušují už tak vratkou sociální soudržnost společnosti.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Pánové já s Vámi samozřejmě v názorech na ODS naprosto souhlasím. Čím dříve by tato strana, která už se jednoznačně dá nazvat stranou zločiněckých struktur,  zmizela z politické scény, tím lépe.

Nicméně mám obavy, zda velký optimismus je na místě, ani si nejsem jist, zda lze říci že neví co činí. Čím dál více si získávám dojem, že to dobře ví. Že jí nezbývá nic jiného než se opřít o tu nejničemnější část pravicového voličského spektra a podnikatelského prostředí. Odtud bude mít jisté velké peníze, jisté hlasy, mediální prostor. Ty ostatní potřebné hlasy na svých 15%, které pravici jako celku opět zaručí vládu si už zmanipuluje a získá. Proto tam musí neustále přihrávat nové a nové dárečky a možnosti olupovat občany.

Doufám, že jsem zbytečný pesimista :-).

schlimbach

Souhlasím s příspěvkem pana Šebka i Moskalíka. Dodávám jen, že něco tak stupidně blbého, jako exekuce, které navrhuje ODS může vymyslet a navrhnout jen zcela totální idiot + ještě celá řada dalších přívlastků, které se nedají ani reprodukovat ... ti idioti musí nahoře vědět něco hodně zlého, když ze všech sil se snaží vyhnat lidi do ulic a vzít do rukou vidle, aby měli ten krach na koho shodit.

klokan

   ODS sice právě drží tryznu za zesnulou Margaret Thatcherovou, když zejména poslankyně Mgr. Ing. Řápková ( sic  ) pronesla k  její světlé pro ODS památce jímavý projev, ale přesto lze snad napsat sžíravou kritiku k jejich snůšce populistických lží, kterou chtějí zbídačované občany uchlácholit do poloviny příštího roku, kdy snad doufejme, že se tato zprofanovaná strana kmotrů odebere nadobro do spodní části metiště dějin, přestože v bláhové naději koncipuji program k předvolebnímu ohlupování občanů. Výsledky jejich vládnutí však hovoří jasně. Lze to dokladovat na  bodu  ad 3 ) jejich vychvalované  Agendy 2013 2014. Jejich deregulační balíčky, job sharingy a práce na zavolanou,dle aktuálních sdělení sice snížila nezaměstnanost prý o nějakou desetinku procenta ( však známe ty jejich zmanipulované statistiky, jejichž zádání si s flexibilní jistou stále upravují jak se jim právě hodí ). Ovšem stále trvající hrozivou nezaměstnanost 14 % například na okresech Bruntál a Jeseník, mainstreamová média nechávají poněkud upozaděnu. Podobných vyslovených lží se můžeme nadít u bodu ad 5 ) vstřícného (snad pro mafiány ) státu, konkrétně mám na mysli odesek třetí tohoto podbodíku sKarty. V zájmu udržení si koryt sklapnou před Kalouskovými TOP se starosty a připustí, aby obyvatelé byli dále šikanování sledováním, jestli nepřekročili limit, například spotřebování přidělených chlebových kůrek. O vodovodních přípojkách již se výstižně vyjádřil diskutující pan Šebek.

antoninsebek

Drtivému vítězství levice v příštím roce může stát v cestě pouze LEVICE. To není překlep.

Neboť ODS dělá vše proto, aby skončila v propadlišti dějin. Například ten nápad s opravami přípojek vody a odvodu splaškové vody (poznámka: to druhé trochu v diskusích zaniklo), perfektně rozdělí národ na řádově 90 procent nesouhlasících a řádově 10 procent těch, kteří netuší o co jde a nebo je to nezajímá.

Příslušníci levice by se měli povinně podívat alespoň na konec známého českého filmu, kdy pekař odmítá převzít moc od císaře Rudolfa II. s tím, že: "Vy se musíte nejdřív historicky znemožnit".