Wisenthalovo centrum píše prezidentovi FIFA

ukrajina fotbal svastika
19.3.2021 16:27
Centrum Simona Wiesenthala (SWC), které se zabývá holokaustem a je celosvětově známé odhalováním válečných zločinců, zaslalo dopis prezidentovi Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantinimu ve věci pojmenování stadionu v ukrajinském Tarnopolu jménem válečného zločince, velitele Ukrajinské povstalecké armády a spojence německých nacistů v období II. světové války Romana Šuchevyče. Informoval o tom portál izraelského celosvětově publikovaného listu „The Jerusalem Post“.

V dopise centrum na fotbalovou federaci apeluje, aby přesvědčila orgány Tarnopolu  k opětovnému „zvážení změny názvu stadionu na počest nacistického kolaboranta  Romana Šuchevyče, aktivního účastníka masového vraždění Židů a Poláků v čase II. světové války, mnoha v samotném Tarnopolu“.  Centrum sugeruje, že stadion by měl být nazván jménem „Ukrajinských spravedlivých“, kteří navzdory všem nebezpečím ukrývali a chránili židovské spoluobyvatele a uprchlíky před člověkem, jehož jménem byl stadion pojmenován.

Ředitel Centra Simona Wiesenthala vyzval prezidenta FIFA k tlaku na Ukrajinský fotbalový svaz   (UAF), aby odmítl  soutěžní zápasy\ na tomto stadionu do chvíle, než dojde do změny jeho názvu v souladu s pravidly FIFA.

Čtěte také:  Izrael protestuje proti uctívání ukrajinských zločinců

„FIFA  nemůže být spojována se zneužíváním kopané k šíření nenávisti. Pojmenování stadionu v Tarnopolu jménem spolupracovníka nacismu při masových vraždách škodí této pěkné hře na celém světě,“ uvádí centrum.

Není to jediný případ, kdy na Ukrajině dochází k podobným krokům. V úterý  68 z 84 poslanců  Lvovské obvodní rady odhlasovalo  návrh vládě Ukrajiny na přejmenování stadionu Arena Lvov jménem válečného zločince, neblaze proslulého  Stepana Bandery.

 

Ilustrační foto z Ukrajiny

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.