Apokalyptický případ Adularya konečně v televizi

adularya
29.3.2023 14:01
Ani tu nebudu vzpomínat, kolik mě to stálo úsilí a dopisů dostat případ elektrárny Adularya na televizní obrazovku u nějaké té české televize. Ale stalo se, dne 27. 3.2023 byla na ČT1 ve večerních hodinách odvysílána v pořadu „Reportéři ČT“ historie neslavného případu - výstavby elektrárny Adularya v Turecku. Tento pokus o vyvezení české elektrárny nakonec skončil fiaskem s odhadovanou ztrátou 14 miliard korun. Kauza Adularya se táhla již od roku 2010, kdy Česká státní banka upsala tureckému investorovi – firmě Adularya úvěrovou linku téměř 12 miliard korun. Problém nastal, když se první blok této elektrárny v závěru roku 2015 dokončil a po spuštění tohoto prvního bloku do provozu se ukázalo, že tento je neprovozovatelný po dobu delší než 14 dní. Pomoci mohla jen rozsáhlá rekonstrukce kotlů dodaných rakouskou firmou Andritz, které se ukázaly být špatně navrženy.

    Po tomto zjištění pak nastalo dlouhé přešlapování na místě, kdy české vlády, a to ani ta Sobotkova, a pak ani ta Babišova, nevěděly, co s tímto problémem - špatně navržených kotlů mají dělat. A toto období trvalo prakticky až do února 2022, kdy se pohledávka za dluhem České exportní banky vůči tureckému investorovi - firmě Adularya prodala za údajné 2 miliardy korun jedné zahraniční firmě. 

   Nepochopitelnou věcí je to, že přestože se vědělo, že kotle od rakouské firmy Andritz jsou špatně vyprojektovány, tak nikdo nikdy po rakouské firmě nic nechtěl. Ani aby kotle po sobě opravila, a ani tuto rakouskou firmu nikdo nepožádal o vyplacení nějakých kompenzací českému  státu, anebo českému generálnímu dodavateli, jímž byla firma Vítkovice Power Engineering a.s. To je zajisté zajímavý přístup od českých státních orgánů, kdy tyto nechaly vlastně zaplatit českého daňového poplatníka celou škodu za dva vadné kotle dodané rakouským dodavatelem. 

    Téma to bylo zajisté pro zpracování televizní reportáže velice náročné, když se tato kauza táhne již od roku 2010, a i technicky není elektrárna zajisté téma, kterému by každý dokázal hned porozumět. Navíc, když vyslovíte na státních institucích slovo Adularya, tak jakoby každý ztratil řeč. Tolik by mělo být řečeno ve prospěch České televize na konto zpracování této reportáže. 

   Na druhé straně však snižuje hodnotu tohoto pořadu, že Česká televize našlapovala kolem této pro nás velice drahé kauzy až příliš opatrně, budíce takto dojem, že v žádném případě Česká televize nechce vrhnout ani smítko pochybností ani na současnou vládní koalicí, a ani na tu minulou vládní koalicí. Jen do bývalého prezidenta Zemana, tam je dovoleno si kopnout kdykoliv. Je snad důvodem tohoto přístupu blízká volba ředitele ČT? Vždyť se v celém tom případu ani nezmínilo, kdo je na vině za tento zmařený projekt, a to jméno rakouské firmy tam v celém pořadu ani jednou nepadlo.

    Přitom reportéři z ČT měli tzv. nabito, aby státní orgány pořádně potrápili. Je k zamyšlení, že když například Česká exportní banka (ČEB) a státní pojišťovna EGAP na nepříjemné otázky neodpoví, a zrovna tak i dozorující orgán vyšetřování této kauzy - Vrchní státní zastupitelství, a tito všichni se mohou začít ohánět tím, že nebudou poskytovat žádné informace, a je vůbec možno považovat takovouto odpovědí – neodpovědí věc za vyřízenou? Je snad televize tak bezzubá, že v této situaci dokáže udělat jen to, že obrazně řečeno, zabalí kameru a táhne jinam?

    A k tomu ještě akademik prof. Hrdlička na dotaz ČT, co je vlastně na tom projektu špatné, že dobře nepracuje, tak odpoví typicky českým, "já neříkám tak, ani tak, já to mám zakázané". "Allah, Allah", tak takto by situaci komentoval typický Turek. Před téměř pěti a půl rokem tu byla zpracována expertní zpráva, která ty příčiny špatné funkčnosti kotlů jasně identifikovala. V řadě článků se již z této expertní zprávy ty příčiny špatné fukčnosti kotlů citovaly. Tak není už na čase si tu přestat hrát na schovávanou?  

    V této zemi se ztrácí korupcí ročně miliardy korun, to snad zde ví každý. Jediným naším spojencem, nás obyčejných lidí, proti našemu okrádání je investigativní žurnalistika, a jedinou naši obranou, je, aby byl veřejný dohled nad transparentnosti různých těch soutěží na prodej a nákup prováděný českými státními orgány. Jak ale máme věřit v transparentnost pohybu státních peněz, když státní instituce, které mají vysoký podíl na tom, že jsme třeba zde na případu Adularya jako občané této země přišli o 14 miliard korun, mohou jen tak lehce odmítnout odpovědět na dotazy České televize?  

   Vždyť i na dotaz, za kolik se nakonec prodal celý ten úvěr ve výši 14 miliard korun poskytnutý ČEB, tak i tuto částku odmítla Česká exportní banka České televizi potvrdit! Takže nakonec jsme se, kromě neoficiálního čísla, ani nedozvěděli, jaký je ten závěrečný účet, a o kolik jsme na tomto "povedeném" projektu přišli.

   Každý víme, že přece tyto státní instituce, jako je Česká exportní banka a EGAP, mají své nadřízené orgány, a pokud budu konkrétní, tak Česká exportní banka je řízena Ministerstvem financí a k tomu mají vládnoucí strany ještě možnost dosazovat tzv. „své lidi“ do dozorčích rad apod. A můj dotaz zní, díval se na tento pořad současný ministr financí Stanjura? Předpokládám, že díval. Tak jak je tedy možné, že se nebojí vedoucí pracovníci ČEB reakce tohoto ministra financí, že na konto tohoto odmítnutí sdělit veřejnosti částku, o jakou byl český občan doslova okraden, že by ministr mohl provést nějaké to kádrové zemětřesení na České exportní bance a pojišťovně EGAP.

   A měli jsme zde takto možnost vidět na vlastní oči, že se zkrátka nikdo ve státní sféře nikoho nebojí, ani televize a ani ministra, a klidně mlčí tam, kde by měl mluvit a zpovídat se občanům této země.

    A proč se nebojí? No protože v tomto státě k žádnému zemětřesení nedojde, zde jsou přece všichni ti nahoře na jedné lodi a jedna ruka zde myje ruku druhou. Vždyť i tato vládní koalice bude za chvíli určitě sama potřebovat zamlčet nějakou tu svoji „malou domů“, kdy něco někomu z vládních stran již zůstalo anebo zůstane za nehty. Tak proč by si teď měla dělat tato vládnoucí koalice zlou krev, že ano.

   Vždyť mlčenlivost příslušných vedoucích pracovníků na těchto státních bankovních institucích, to jsou ty neprodejnější devizy, jakými tito lidé disponují. Je to takový ten náš zákon omerty, jednou řekneš na veřejnosti pravdu, a jdeš z kola ven.

   Ještě jeden závěr bych si tu dovolil načrtnout. Doba, kdy se státní úřednicí báli, že jim u dveří zazvoní redaktoři ČT, je už dávno pryč. Dnes se zkrátka ČT řekne takovým tím slušnějším způsobem, aby neotravovali, a oni jdou. Až taková je dnes symbióza mezi politiky, státní hospodářskou sférou a Českou televizí. A pak někteří škarohlídi zde tvrdí, jak prý jsme tu rozdělení. Houbelec.

    Doporučuji shlédnout opakování tohoto pořadu Reportéři ČT v pátek dne 31.3.2023 ve 14,25 hod. na ČT1.

  Miroslav Kelnar

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Ten pořad o Adularyi je možno shlédnout zde:  27. březen - Reportéři ČT | Česká televize (ceskatelevize.cz)