Cíl: vystupňování majetkové nerovnosti?

Hlavně u záležitostí národního hospodářství je zřejmé, že se P. Pavel pohybuje pouze v učebnicových frázích − důležité jsou měnová i fiskální politika, centrální banka musí být nezávislá – a podobné floskule ukazují na to, že P. Pavel uvedeným věcem nerozumí (k podstatným aktuálním problémům – řešení inflace, vysokých cen energií atp. se není schopen vyjádřit); znamená to, že v roli prezidenta bude, jsa bez vlastního názoru, ovlivněn libovolnými lobbyistickými skupinami. Jeho nynější, i byť jen opatrné hlášky k ekonomice, jsou neblahé.
Jako příklad lze uvést apel P. Pavla znějící: Reformy penzí a daní jsou nezbytné, je nutné je lidem vysvětlit (kupř. viz, viz. Pokud jde o daně, dopustil se P. Pavel tvrzení, že změny by se měly týkat majetkových daní; změnou se myslí, že by tyto daně měly být zvýšeny. Převzal tím doporučení NERVu (Národní ekonomické rady vlády; viz). NERV se v čase, kdy v něm působila paní Danuše Nerudová (neúspěšná kandidátka v nynějších prezidentských volbách), prezentoval čtvrtletními zprávami, které obsahovaly, bez kvalifikovaného posouzení, pouhou stručnou rešerši z mainstreamových médií na téma hospodářství; nyní je NERV politicky aktivistický.
Jak rozklíčovat návrhy na zvýšení daňového zatížení u majetkových daní? Z jakých zájmů, tedy z jaké politiky úvahy a návrhy na zvýšení takového daňového zatížení plynou?
Majetkovými daněmi jsou daň silniční a zejm. daň z nemovitých věcí – ze staveb a pozemků (daně darovací, dědická, z převodu nemovitostí byly zrušeny); mezi majetkové daně je správné počítat i tzv. rozhlasové a televizní poplatky (nejde o poplatky, nýbrž o přímou majetkovou daň za vlastnictví zařízení schopného reprodukovat uvedená vysílání). V úvahu pro zvýšení inkasa z přímých majetkových daní přichází především daň z nemovitých věcí – je všeobecná (každý občan bydlí v bytě, domku, tedy předmětu zdanění), její inkaso je stabilní (není závislé na hospodářských výkyvech, nemovitosti jsou stálé), její inkaso je jisté, bezpečné (poplatník pod stan neuteče).
Zvýšení majetkových daní, zejména daně z nemovitých věcí, však přispěje k vystupňování majetkové nerovnosti v našem státě. Z disponibilního majetku totiž tato daň odebírá tím větší jeho část, čím nižší takový majetek je; středně a nízkopříjmovým občanům odebere větší část, tedy vyšší procento z jejich disponibilního majetku, než osobám s příjmy vysokými, mimořádně vysokými, a to při stejných daňových sazbách. Progrese daně je tím vyšší, čím nižší jsou reálné příjmy poplatníka. Majetková daně jsou disproporční, silněji postihují domácnosti s nižšími příjmy. Jejich zvýšením se zesílí propast mezi mimořádně bohatými a ekonomicky střední a nižší vrstvou obyvatel.
Takže to je podstata uvedené úvahy, návrhu, to je politické směřování jejich nositelů.
Pavlův dovětek znějící je nutné to lidem vysvětlit mě děsí; tak pokaždé argumentuje ta moc, která pokládá sebe za geniální a občany za přiblblé. Vždyť rozhodování moci je vždy správné, jenom to blbý lid nechápe, že.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2096x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.