Den, který rozhodl prezidentské volby, aneb jak jsem se k tomu připlantal

Iveta Toušlová
1.2.2013 11:46
8. ledna 2013 8,05 Petr Vaněk vložil na idnes blog „Prezidenští kandidáti – spíše noční můra, než jednoduchá volba“. Ve snaze pomoci nebohému bloggerovi v jeho nelehkém rozvažování jsem přiložil svou cihličku pohotově v 8 hodin, 16 minut téhož dne středoevropského času: „To vážně chcete olizovat Schwarzenberga na známkách? A zezadu? Nejste poněkud zajímavě nakloněn? Já se chci něžně jazýčkem dotýkat Táni, která se bude na známkách vyjímat lépe. A proto heslem této volby musí být: Každý skutečný chlap a pošťák zvláště volí Táňu“. Tento diskusní příspěvek byl vymazán s oddůvodněním: vulgarity, rasismus, urážky.

 

Proč redakce idnes porušila antidiskriminační zákon

 Za dobrotu na žebrotu, neboť redakce mi uzmula sto těžce vydělaných dukátů.  Koho jsem tím urazil, nevím, asi poštovní známku, že bych někoho znevažoval pro barvu pleti, také se mi nezdá, rovněž všechna slova, použitá v diskusním příspěvku, se zcela jistě nachází v každém slovníku spisovného jazyka českého. To vše svědčilo o velmi přepálené reakci redakce.  

Ta přecitlivělost mravnostních dohližetelů na idnes, hájících zuby nehty neposkvrněnou čest Černé hory, které se speciálně nikdo nesměl dotknout ani na známce jazýčkem, nebyla nenáhodná, se tak stala svědectvím o vzedmuté emociální hladině jak v redakci, tak v pražské smetánce vyvolanou probíhající vzrušenou předvolební atmosférou, která vrcholila  toho osmého ledna.

Jiní kandidáti tak chráněni před lízáním známek se svým portrétem nebyli. Třeba v diskusi ke článku Dienstbíer láká na volební revoluci. Lidé budou moci přeorat kandidátky, publikovaném na idnes 20. Srpna 2012 v 11 hodin a doplněném fotem Jiřího Dienstbiera. Toto foto bylo okomentováno  (josef_spejbl esq)  téhož dne v 13,41:  Na té fotce vypadá jak. Mister Trololo. Kdo to chce lízat na známce?  Škoda, že nekandiduje Iveta Toušlová (viz obrázek).  Tento diskusní příspěvek visel na idnes do momentu sepsání tohoto blogu.

11. ledna 2013 byl na idnes zveřejněn blog Andrey Hynkové Koho budeme příštích pět let olizovat???, podle něhož prakticky vybíráme nejhezčího kandidáta, na kterého budeme s kocovinou mžourat na Nový rok po poledni, kdo se bude vyjímat na poštovních známkách a někoho kdo nebude dělat moc velkou ostudu. Soutěžící se nám nějak nepovedli. Chtělo by to někoho originálního. Komunistů na známkách už bylo až až. Nedávno vyšly známky s Fifinkou a Bobíkem, takže další pohádková postavička není nic originálního, i kdyby se na krásno jednalo o Avatara. A ten zbytek - ten bych nechtěla olizovat už vůbec … Pro příští ročníky bychom měli vybrat lepší kandidáty. Jsem pro Jardu Jágra nebo jiného sexy čtyřicátníka. Myslím, že díky jeho podobizně na známkách by si Česká Pošta mohla ekonomicky velmi pomoc. Protože šance olíznout si, alespoň papírového, Jardu by mohlo vést k návratu papírových zpráv. No a pro muže by mohla kandidovat taková Pavlína Němcová či jiná kočka. Tento blog byl ozdoben vesměs poněkud frivolními patnácti diskusními příspěvky, mezi nimiž vynikla otázka Vladimíra Ševečka: Co máte proti lízání `Fifinky`?

Přiznám se, že jsem se teprve nyní díky googlování dozvěděl, čemu se říká fifinka a mohl tak plně dodatečně ocenit závažnost informace, že Fifinka dorazila na české pošty (internetová verze deníku Blesk 29. 4. 2010  9:20): Nové samolepicí známky s Fifinkou z populárního Čtyřlístku jsou od včerejška v prodeji za 10 korun na všech pobočkách České pošty. A nejenže není třeba Fifinku zezadu olizovat, ale místo ceny je na známce jen písmenko A.

Podle hlavní zprávy idnes (Schwarzenberga, radí umělci) 28. prosince 2012 ve volebním spotu Karla Schwarzenberga  speciální představu o hlavě státu projevil umělec David Černý. Měl by mít dobrej vkus na ženský a měl být mít slušnej sexuální apetit". Ve stejném spotu se Marie Rottrová svěřila, že by chtěla mít na Hradě prezidenta, z něhož bychom si mohli vzít příklad.  Že by v tom sexuálním apetitu?

Co se dělo 8. ledna 2013 v redakci

Vedení MF DNES si již dříve ověřilo, že si zprávami o otevřené podpoře kandidáta Schwarzenberga si nemůže u čtenářů příliš pohoršit. Už 18. listopadu 2012 zveřejnil list zprávu, že pokud by prezidenta České republiky volili jen čtenáři iDNES.cz, stal by se hlavou státu umělec Vladimír Franz. Ve druhém kole, kam jste ho svými hlasy vyslali spolu s Karlem Schwarzenbergem, získal 55,7 % hlasů. Do druhého kola naší internetové ankety postoupil Franz s poměrně výrazným náskokem, v prvním kole měl 26,1 % všech hlasů. Druhý Schwarzenberg postupoval se 16,3 % hlasů. Finálový střet byl nicméně výrazně vyrovnanější. Na Franzovu stranu se přiklonilo 18 895 hlasujících (tedy 55,7 %), za Schwarzenbergem stálo 15 055 čtenářů (44,3 %).

22. prosince 2012 byla publikována ještě zpráva, že prosincové průzkumy společností CVVM a STEM zatím připisují vítězství v prvním kole Fischerovi před druhým Zemanem, ačkoli i podle CVVM Fischerova oblíbenost klesla, zatímco Zeman zůstává stabilní. Na to, že se Zeman dotahuje na Fischera, poukázal i STEM. S výrazným odstupem za Fischerem a Zemanem by v průzkumu Mediánu skončili ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Podle volebního modelu Mediánu by Schwarzenberga rádo vidělo v čele státu 9,5 procenta občanů a Dienstbiera osm procent. Na pokles Fischerovy oblíbenosti zareagoval široce reklamovaným videem Tomáš Hanak, v němž vyzval tohoto prezidentského uchazeče, aby se vzdal své kandidatury.

Hledání nového šerifa

Šest dnů před výmazem mého diskusního příspěvku 2. ledna 2013 pod titulkem (Tříkrálová výzva osobností veřejného života chce na Hrad Schwarzenberga) následovala zpráva o tom, že herci, bývalí politici, spolupracovníci exprezidenta Václava Havla a další osobnosti veřejného života sepsali Výzvu tříkrálovou podporující zvolení Karla Schwarzenberga na Hrad. "Zakládáme i výbor pro jeho zvolení prezidentem republiky," řekl exministr vnitra Jan Ruml. Výzvu podepsali i třeba Michael Kocáb, Ladislav Špaček či Havlův tajemník Vladimír Hanzel. Všem, kteří to podpořili, srdečný dík. Cítím se zavázán odkazu Václava Havla," řekl ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg na tiskové konferenci v pražské Lucerně, tedy paláci, který je spojený s Havlovou rodinou. Pod výzvou jsou podepsáni například režisér Miloš Forman, biskup Václav Malý, rektor AMU Ivo Mathé, manželé Ivan a Dáša Havlovi, sociolog Ivan Gabal, socioložka Jana Šiklová, sociolog a šéf agentury STEM Jan Hartl, písničkář Jaroslav Hutka, výtvarník David Černý, olympionička Věra Čáslavská, herec Jan Tříska či spisovatel Ivan Klíma. Prezidentem musí být podle signatářů osobnost, která nebude ovládána vůlí zájmových skupin. "Chceme, aby stát sloužil občanům a podřídil se právu, nikoli privilegiím. Proto by prezidentem měl být ten, kdo ctí právo, dokáže se podřídit ústavě a důsledně svým vlivem i rozhodnutími podporovat spravedlnost," citoval z Výzvy tříkrálové bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Cítím se jako přítel Karla Schwarzenberga. Po celou dobu, co ho znám, nezištně pomáhá lidem, kteří to podporují. Stejně jako po Václavu Havlovi i po Karlu Schwarzenbergovi zůstane hluboká brázda ve veřejném životě," řekl jeden ze signatářů, občanský aktivista John Bok. "Chceme prezidenta, který bude v Evropě ctěn, který obnoví důvěru v naše schopnosti spolupracovat a pracovat na společných problémech celého evropského kontinentu," uvádí se ve výzvě. "Potřebujeme prezidenta, který bude kráčet ve šlépějích T. G. Masaryka a Václava Havla, mužů vysokých morálních zásad a nekompromitovaných svou minulostí," je uvedeno v textu Výzvy tříkrálové, kterou chtějí její signatáři šířit po internetu až do prezidentské volby, která je naplánována na 11. a 12. ledna, pokud datum nezmění rozhodnutí Ústavního soudu. "Hodně lidí se bude rozhodovat právě v této době. Ta volba je nadále otevřená," řekl sociolog Gabal. Nemyslí si, že je na podobnou výzvu pozdě a že lidé už mají jasno, koho v prezidentské volbě podpoří.

28 hodin před výmazem mého diskusního příspěvku 7. ledna 2013  1:12 (aktualizováno  6:35) zveřejnila MF DNES po dlouhém váhání výsledky posledního předvolebního průzkumu  agentury ppm factum z 6. ledna v článku Poslední předvolební průzkum ovládl Zeman, volil by ho každý čtvrtý. Rostoucí Zemanovy šance si ovšem všimly už i sázkové kanceláře, které na někdejšího premiéra a předsedu ČSSD vypsaly dosud nejnižší kurz. Podle tohoto průzkumu Miloš Zeman během měsíce získal na Jana Fischera celých pět procent. Podle výzkumu měl získat 25,1 procenta hlasů. Jan Fischer měl dostat 20,1 %, Vladimír Franz  11,4%), Karel Schwarzenberg 11 % a Jiří Dienstbier 10,6 procenta), Přemysl Sobotka  7%, Jana Bobošíková 5,6%, Táňa Fischerová a Zuzana Roithová shodně 4,6%. Prezidenta chtělo volit 69 % lidí.

Podporujte svého šerifa

17 hodin před výmazem mého diskusního příspěvku podle informace ze 7. ledna 2013 15:13 čtyři dny před prezidentskou volbou se rozmnožily výzvy, aby ten či onen kandidát odstoupil. Přidala k nim také olympionička Věra Čáslavská, jedna ze signatářek Tříkrálové výzvy, povzbuzená zřejmě sexuálním apetitem knížete, která bez uvedení konkrétního jména vystoupila proti Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi. Prvního z nich z volby "vyháněl" i zpěvák Support Lesbiens Kryštof Michal. Čáslavská připomněla, že se dosud o politiku nezajímala, pouze podepsala 2000 slov a na olympiádě v Mexiku odvrátila na vítězném stupínku hlavu při sovětské hymně.

O dvě minuty později komentátor Luboš Palata kritizoval skutečnost, že průzkumy veřejného mínění neřeší otázku, jaký kandidát proti kterému má šanci uspět i v kole druhém, zda proti Miloši Zemanovi by měl třeba výrazně vyšší šance Karel Schwarzenberg nebo Jiří Dienstbier než Jan Fischer. V redakci MF Dnes si začali klást otázku, kdo by měl šanci uspět v souboji se Zemanem. Toho dne tedy redakce zlomila hůl nad Janem Fischerem a přinejmenším spontánně začala koordinovat svou činnost s volebním štábem Schwarzenberga. A jejího favorita se pak nikdo nesměl dotknout ani jazýčkem ani na známce.

7 hodin po výmazu mého diskusního příspěvku: 8. ledna 2013 15:39 idnes publikovala zprávu, že neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý podpořil ve volbách ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, protože je vtipný (!) a umí komunikovat s lidmi (!). Ano, nejlepšími kandidátem na prezidenta je klaun, jemuž sice není moc rozumět, ale může přispět k nastartování změny, umí  naslouchat jiným názorům a politiku považuje za službu, nikoliv za zdroj obživy. Ví o domácí i zahraniční politice hodně. Má solidní jméno ve světě. Dlouhému ani nevadilo, že se s Karlem se liší v názorech na řadu věcí: na evropskou integraci, na Rusko a asi i na politiku TOP 09. Přesto byl však přesvědčen, že v tomto okamžiku je Karel Schwarzenberg ta nejlepší volba.

 12 hodin po výmazu mého diskusního příspěvku si komentátor Josef Mlejnek jr. (8. ledna 2013  20:03) všiml, že v diskusi prezidentských kandidátů byly průzkumy veřejného mínění jaksi nevyřčeně přítomny, protože všichni vědí, že největšími favority na postup do finále jsou zatím Jan Fischer a Miloš Zeman a že zprava se snaží Fischera předběhnout Karel Schwarzenberg - i proto mu položil obligátní otázku na jeho členství v KSČ a jinak se snažil vyzdvihnout své profesionální zkušenosti (tedy to samé, s čím se chlubí Jan Fischer). Fascinující byla však následující poznámka Mlejnka, která naznačila, co se dělo v zákulisí: V podstatě neexistuje způsob, jak přimět některé kandidáty k odstoupení (nebo jejich voliče ke koordinovanému hlasování), a prosadit tak do druhého kola někoho jiného, narušit dosavadní hegemonii dua Fischer - Zeman.

16 hodin po výmazu mého diskusního příspěvku  9. ledna 2013 0:15 aktualizovala idnes profil Schwarzenberg budí voliče. Uvěří, že neprospal šarm a nadhled?, který původně spatřil světlo světa již 3. prosince 2012  7:15, v němž se jeho čtenáři dočetli následující perličky, že se nechal fotit s připínací plackou "Putine, ke mně! Mazej na místo!" a že "Když se kecá o blbostech, spím" dostalo křídla. Schwarzenberg tvrdil, že vnímá - ale při jednom hlasování o nedůvěře vládě ho premiér Petr Nečas musel probudit a napovědět mu.

Umělci života měli jasno, ale co s voliči.

Dva dny po výmazu mého diskusního příspěvku 10. ledna 2013  21:52  přinesla idnes zprávu o poslední debatě kandidátů a o několik hodin později Závěrečná debata neměla vítěze, soudí experti. V defenzivě byl Zeman, naopak Karel Schwarzenberg či Vladimír Franz využili mediální prostor dobře. Ve finiši volby má velkou šanci Schwarzenberg, který jde do ofenzivy a působí živěji než kdy předtím, míní politolog Michal Klíma.

 O dva dny později (11. ledna 2013 13:02)  se čtenáři mohli dozvědět, že šlechtici budou volit Schwarzenberga a žertují o konstituční monarchii. Modrá krev v žilách potomků někdejších slavných šlechtických rodů s prezidentskými volbami ožívá. Jejich modrým koněm voleb je Karel Schwarzenberg, v němčině podle rodinné tradice celým jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg. Jeho dědičný šlechtický titul kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a lantkrabě kleggavský. Nemyslím si, že bude mít dostatek hlasů od všech kvůli tomu, kdo je. Ale naopak lidí šlechtického původu ho podle mne volit budou," řekl Anthony David Parish ze Žamberka. Jeho otec Jan Parish jeho slova potvrzuje. "Volit ho budu. Samozřejmě to nemohu vědět, ale myslím si, že většina šlechty bude volit Karla Schwarzenberga. Pro mě je hodnověrný tím, že nikdy neměl co dělat s komunisty. Jasno má i Eleonora Dujková, majitelka zámku Doudleby, jejíž bratr Adam Bubna z Litic vlastní zámek v Horním Jelení na Holicku. Volit budu a dám hlas Karlu Schwarzenbergovi. Takzvaná společná modrá krev ani tak roli nehraje, ale na rozdíl od ostatních o něm vím zcela určitě, že to je slušný člověk, který nebude krást, řekla Eleonora Dujková. Když jsem se dozvěděl, že bude Karel Schwarzenberg kandidovat, tak mě napadla zábavná myšlenka, že by mohl zůstat ve funkci prezidenta pokud možno dvě volební období, během té doby bych nastoupil politickou kariéru já a kandidoval na prezidenta. A poté bych vyhlásil konstituční monarchii, řekl majitel zámku v Kostelci nad Orlicí František Kinský. Není přece možné, abych nedal hlas svému bratranci. Je jedním z nejvhodnějších a ve světě nejrespektovanějších politiků, odhlédneme-li od mimořádné osobnosti Václava Havla. Spolu velmi dlouho spolupracovali, tak si myslím, že hodně z Havla přešlo do myšlení Karla Schwarzenberga.

Tři dny po výmazu mého diskusního příspěvku 11. ledna 2013 11:56  v článku Tři hlavní pro a tři proti, podrobné profily. Vyberte si, koho zvolit se vložil do celé záležitosti big boss Robert Čásenský, který seznámil čtenáře, podle jakých kritérií a otázek se bude před volbou rozhodovat sám, tedy například takto:  Chtěl bych prezidenta, který bude vždy a všude vidět? Takového, který si myslí, že je chytřejší než 99,99 procenta jeho spoluobčanů (na to jsem si ostatně za poslední dvě období zvykl)? Nevadí mi, že si často vymýšlí a že není vůbec jasné, kdo financuje jeho politické aktivity? Chci se příštích pět let bavit vtipnými a zemitými bonmoty? Ale také si občas nechat dát najevo, že jsem úplný hlupák? Pak mám jasno, volím Miloše Zemana. Chtěl bych prezidenta, který slibuje změnu politiky? Nevadí mi, že však bohužel neříká, jak by to dokázal? Neznejistilo mne to, že byl v kampani nejprve za politika pravicového, ale nakonec si vzpomněl, že vlastně vůbec, ale vůbec pravicový není? Věřím, že je jediný, který může porazit Zemana? A nevadí mi ta prapodivná parta lidí, kteří jej jako kandidáta financují a obklopují? Pak volím Jana Fischera. Chtěl bych prezidenta, který v sobě nese jistou starostavovskou noblesu? Nevadí mi, že se občas zastává různých politických gaunerů, což mne zrovna u něj opakovaně překvapuje a zklamává? Oceňuji, že si nikdy nezadal s komunisty? Myslím, že má šanci porazit někoho z favoritů? Snesu to, že mu občas nebudu rozumět - a to nejen kvůli výslovnosti? Pak budu volit Karla Schwarzenberga.

Tento objektivismus šéfredaktora Čásenského byl přebit ihned následující informací Kateřiny Macholdové 11. ledna 2013 14:44 Volby podle bookmakerů: Fischer za poslední týden výrazně ztratil. Už v průběhu ledna Miloš Zeman sesadil z pomyslného sázkařského trůnu Jana Fischera, který ale v posledních dnech podle bookmakerů začal v boji o Hrad výrazně ztrácet a do pozice dalšího favorita se dostal Karel Schwarzenberg. Společnost Fortuna za poslední týden změnila kurz u Jana Fischera z původních  1,75 ku 1 na 6,5 ku 1.   Schwarzenberg si u stejné společnosti polepšil z 15 ku 1 na 5,5 ku 1. A podobně si kandidáti vedli i u ostatních sázkových kanceláří. Společnost Sazka věří, že se novým prezidentem stane Miloš Zemana s kurzem 1,31 ku 1, další dva kandidáti - Fischer s Schwarzenbergem u ní měli stejný kurz 6 ku 1. "Za poslední dny získal Schwarzenberg srovnatelnou pozici s Fischerem," potvrzuje i mluvčí společnosti Tipsport Lubomír Ježek. Podle sázkařských společností měly na změnu kurzů hlavní vliv předvolební debaty, v nichž Jan Fischer příliš nepřesvědčil.

Mimochodem, zpětně vzato, jak se ukázalo později, nebylo divu, že Jan Fischer v debatách příliš nepřesvědčil, jeho volební tým plul na jiné (schwarzenbergovské) vlnce, než samotný kandidát.

Epilog

Do druhého kola prezidentského klání postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg,  Lze-li vzít jako relevantní výše uvedenou prognózu agentury ppm factum, tak Miloš Zeman zůstal na svém (prognoza 25,1%; skutečnost 24, 21%). Ke Karlu Schwarzenbergovi (11; 23,40) přeběhli voliči Jana Fischera (20,1; 16,35), Přemysla Sobotky (7, 1; 2,46); Vladimíra Franze (11,4;  6,84), Jany Bobošíkové (5,6; 2,39) a Táni Fischerové (4,6; 3,23). Ti voliči ale také prchli k Zuzaně Roithové (4,6; 4,95), ale především k Jiřímu Dienstbierovi (10,6; 16,2).  Dle výsledků prvního kola pak relevantní význam mělo přeběhnutí voličů J. Fischera a J. Dienstbiera v druhém kole k Zemanovi. J. Fischerovi zůstali nakonec věrni pouze ti voliči, kteří nepřeběhli předtím k Schwarzenbergovi, takže potenciál černohorských přistěhovalců byl vyčerpán. Takže v druhém kole z tohoto fischerovského zdroje čerpal Zeman.

Druhé kolo nejenom prozradilo, proč pan Schwarzenberg se chtěl stát českým prezidentem, tedy aby prosadil staronové hledisko vidění tzv. Benešových dekretů jako zločinů proti lidskosti, ale také jak málo k tomu chybělo. Možná jenom to, že ODS nemobilizovala své voličské jádro (OSVČ) nějakou podvrženou zprávou, že vítězství Zemana ohrozí jejich poněkud příznivější postavení ve vztahu ke státu, než mají zaměstnanci, co se týče výše daňového zatížení.  

Ve skutečnosti tyto volby jsou prohrou nejenom českého, ale i slovenského národa, neboť pouze rozdílem 400 000 hlasů se rozhodlo prozatím o tom, že snad do budoucna nebudou Benešovy dekrety považovány za zločin. A to je zatraceně malá většina, která se kdykoliv v budoucnu může změnit v menšinu. Nejde o to, o kolik zvítězil Zeman. Jde o to, že Černa hora,  startující do voleb s programem (zjednodušeně vzato), že Benešovy dekrety jsou zločinem, dostal 2, 1 milionů hlasů, tedy pouze o 400 000 hlasů méně. Máme nějaké šibnuté preference a zřejmě ztrácíme politický instinkt. A přinejmenším třetině mladé generace je budoucnost českého národa úplně lhostejná.

Dovolím si odbočku, žádný princip kolektivní viny v případě odsunu německých občanů z území ČSR nebyl uplatněn, pouze byli odsunuti občané cizího státu jako jednotlivci, a to po dohodě s vládou tohoto státu (představovanou po kapitulaci Spojeneckou radou), kteří se neúčastnili aktivně  na zachování demokratického Československa. Je právem každého státu vypovědět cizí občany, kteří pro tento stát představovali, představují a mohli představovat bezpečností riziko pro jeho svrchovanost, územní integritu a nezávislost. Je jasné, že za dvacet, padesát let mohla německá iredenta by opět slavit úspěch.  Co se jejich (německého)majetku týče, tak již nejvyšší představitelé Spojenců v Jaltě prohlásili, že německý majetek je možné použít na reparace.

Zde je ale nutné poznamenat, že tzv. sudetská karta by zafungovala i v případě, i kdyby nedošlo k oné diskusi v TV, a nebo kdyby pan Schwarzenberg odpověděl poněkud diplomatičtěji, respektive kulantněji, zkrátka méně upřímně. Ta otázzka zkrátka ležela na stole, jak sdělil moderátor Václav Moravec idnes 5.2. 2013, tak to bylo jedno z velmi často opakujících se témat od televizních diváků.


Proč jste do diskuse vnesl otázku Benešových dekretů?
Protože to bylo jedno z velmi často opakujících se témat od televizních diváků. Přímá demokracie, pravomoci prezidenta dané ústavou, Benešovy dekrety, financování kampaně... Škála otázek byla široká.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-vaclavem-moravcem-o-deni-kolem-prezidentskych-voleb-psv-/domaci.aspx?c=A130131_095135_domaci_hv


Proč jste do diskuse vnesl otázku Benešových dekretů?
Protože to bylo jedno z velmi často opakujících se témat od televizních diváků. Přímá demokracie, pravomoci prezidenta dané ústavou, Benešovy dekrety, financování kampaně... Škála otázek byla široká.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-vaclavem-moravcem-o-deni-kolem-prezidentskych-voleb-psv-/domaci.aspx?c=A130131_095135_domaci_hv


Proč jste do diskuse vnesl otázku Benešových dekretů?
Protože to bylo jedno z velmi často opakujících se témat od televizních diváků. Přímá demokracie, pravomoci prezidenta dané ústavou, Benešovy dekrety, financování kampaně... Škála otázek byla široká.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-vaclavem-moravcem-o-deni-kolem-prezidentskych-voleb-psv-/domaci.aspx?c=A130131_095135_domaci_hv

Dlouhodobě jsou postoje pana Schwarzenberga k Benešovým dekretům známé.Jinak řečeno, kdybyste se českého voliče zeptali, kdo z obou kandidátů by byl schopen se vyjádřit v tom smyslu, že Benešovy dekrety jsou zločinem, tak by odpovědi byly asi jednoznačné.V tom druhém kole se tato otázka vynořila právě proto, že se proti sobě vystoupily právě tyto dvě osobnosti. V případě kombinace Fischer - Zeman by bylo zřejmé, že jejich odpovědi, respektive jejich postoje jsou totožné. Je jasné, že každý volič - nejen v Sudetech - řešil a musel řešit otázku, kdo z těch dvou bude v případě problémů s Benešovými dekrety a jejich uplatňováním - lépe ho zastupovat - obrazně řečeno - u toho mezinárodního soudu v Haagu.

A tuto při pan Schwarzenberg v mysli českého voliče prozatím nevyhrál, ale chybělo pouze málo.

Pokud tábor bojovníků za Karla přicházel během volební kampaně každý den s mnoha pozitivními věcmi, co Schwarzenberg udělal pro občany či českou republiku, tak je s podivem, že ten výčet těch věcí je tak nicotný, že ho všichni jeho fanoušci musí opakovat, a přitom nemusí znát větší číslovku než jedna (prohlášení Benešových dekretů za čin, který je nutné soudit před mezinárodním tribunálem v Haagu).

Pokud tábor bojovníků za Karla prováděl součty osobností, které ho podporují, tak měl se vždy tázat, zda jde o osobnosti, nebo o mediální figurky, které v tomtéž složení neustále mihotají na vodě jako mýdlové bubliny. Výsledkem byl pouze tábor bojovníků, kteří si ani nestačil čistit zoubky, jak se neustále musel promenovat před kamerami, aby byli vidět. Naprostá hanba je, s čím Miloš Zeman přišel ve druhém kole, přišel s naprosto estébáckým a fašistickým svinstvem a to se mu vymstí. Rudá a hnědá prasata táhnou lháře a demagoga na Hrad, sdělil do kamery televize Prima Family Jan Hřebejk.

Bez kamer by se ten tábor bojovníků do rána rozpadl. Problémem do budoucna je postoj budoucího prezidenta Zemana, který je zřejmě - dle útržkovitých poznámek – ochoten pro smíření s těmito bojovníky hodit přes palubu své dosavadní spojence na levici, Jiřího Paroubka i Davida Ratha. Budu rád, když i já se budu pro tentokrát mýlit ve velké politice.

Snažení tohoto tábora v ironické nadsázce glosoval jeden z bloggerů takto: Poklidnou atmosféru předvolebních akcí pokusili se narušit zkrachovalci a zemští škůdci vedení odporným pařátem svého loutkovodiče, odrodilce a šaška K. Schwarzenberga. Tento nepřítel pracujícího lidu ještě nepochopil, že český lid jím z hloubi duše opovrhuje! Nepřestává škodit: i v posledních dnech neutuchá štvavé vysílání jím podporované exilové redakce a vyzývá k bojkotu spořádaných voleb!!! Tato kreatura v lidské podobě, živená sprostou chtivostí po majetku socialistické republiky se paktuje s imperialisty, zednářským dobytkem a klerofašisty (http://koliasjan.blog.idnes.cz/c/316523/Bic-na-knizete-nasi-kandidati-Narodni-fronty-Stepan-a-Grebenicek.html ).

Dodatek

Antidiskriminační zákon č. 198/2009 mimo jiné blíže vymezuje právo na rovné zacházení a zákaz diskriminace ve věcech přístupu ke zboží a službám, pokud jsou nabízeny veřejnosti nebo při jejich poskytování.  Přímou diskriminací se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to např. z důvodů náboženského vyznání, víry či světového názoru. Fyzická osoba má právo v právních vztazích, na které se vztahuje tento zákon, na rovné zacházení a na to, aby nebyla diskriminována. Zajišťováním rovného zacházení se rozumí přijetí opatření, která jsou podmínkou účinné ochrany před diskriminací a která je možno s ohledem na dobré mravy požadovat vzhledem k okolnostem a osobním poměrům toho, kdo má povinnost rovné zacházení zajišťovat; za zajišťování rovného zacházení se považuje také zajišťování rovných příležitostí. Dojde-li k porušení práv a povinností vyplývajících z práva na rovné zacházení nebo k diskriminaci, má ten, kdo byl tímto jednáním dotčen, právo se u soudu zejména domáhat, aby bylo upuštěno od diskriminace, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby mu bylo dáno přiměřené zadostiučinění (kráceno a upraveno ve vztahu k vztahu k účelu).

Přitom samotná redakce tvrdila, že za deset let mnohokrát prokázala, že nikomu v diskusích nestraní a nemaže dokonce ani příspěvky nesouhlasné vůči iDNES.cz (vyjma nadávek a urážek). Takže se v té redakci muselo nutně něco dít, když porušila svůj vlastní kodex.

Co se vulgarity týče, tak úroveň vyjadřování na idnes dobře ilustruje tento úryvek z jednoho blogu: „Tudíž vzkazuji pokrytcům – nesouhlasím se stíháním toho smrada. Ale pokud on roztrhla a nechal spálit Bibli, já mu chci rozmlátit a spálit jeho nejlepší a nejmilovanější kytaru. Jak říkají motorkáři: „Jsem klidnej, mírnej a v pohodě, ale když ty zajebeš do mne, pak já fest zajebu do tebe“!“

 http://jakubroth.blog.idnes.cz/c/315124/Roztrhal-Bibli-pujde-za-katr.html

 

 

 

 

 

K dalšímu studiu lze doporučit následující článenk:

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/posselt-schwarzenberg-je-moralni-vitez-voleb_260114.html 

Obrázek převzat z http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/96688/zabydleny-zivot-ivety-touslove.html

rezjir10
Zajímám se o historii, politiku a ekonomii, protože Češi nerozumějí svým vlastním dějinám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.