Dopis národní koordinátorce protidrogové politiky ČR

obrazek
15.11.2018 22:16
Také jste svědky prodeje drog a máte pocit, že policie nic nedělá? Dopis národní koordinátorce protidrogové politiky ČR.....zatím bez odpovědi
Dobrý den paní koordinátorko,
 
Jsem obyčejný občan a jistou dobu jsem také pracoval jako strážník obecní policie. Protidrogová politika mne zajímá, protože drogy stále více negativně ovlivňují mé známé. Mluvím konkrétně o drogách, na kterých vzniká silná závislost, tedy především pervitin a heroin. Znám mnoho lidí, kterým závislost na těchto drogách ničí život jejich i jejich blízkých. Tyto drogy doslova ničí mozky závislých. Stačí přibližně rok pravidelně užívat pervitin a i když se z toho člověk dostane, už nikdy nebude myslet jako dřív a stane se z něj otupělá schránka. Problém však není jen v samotné závislosti, ale v také v tom, že člověk závislý na těchto drogách je daleko více agresivnější. Vím že většina závislých u sebe nosí nůž. Již tři moji známí byli drogově závislými napadeni nožem.
 
A teď k protidrogové politice ČR. Připadá mi, že cílem protidrogové politiky je chytat pouze velké ryby a aby u soudu padaly co nejtvrdší tresty. V praxi to znamená, že policie se snaží vypátrat výrobce, nebo velkého dodavatele, přičemž většinou jde o organizovanou skupinu a nashromáždit co nejvíce důkazu a jejich trestné činnosti. Tento proces je však velice časově náročný (cca půl roku i déle) a dle mého názoru jediný výsledek tohoto procesu je že u soudu padne vysoký trest a policisté se mohou poplácat po ramenou, jakou rybu nechytli. V praxi to však znamená to, že během vyšetřování se drogy vesele prodávají dál pod zraky občanů a hlavně dětí a když dojde k zatčení oné velké ryby, za chvíli na její místo nastoupí další. V praxi se tedy nic nemění a drogový byznys každodenně ohrožuje občany. Představte si typický případ, kdy se v paneláku na sídlišti nachází výrobna nebo prodejna drog a všichni o tom vědí, malé děti to sledují a musí se strachem trpět přítomnost vystihovaných narkomanů - zákazníků. Toto je denní realita například na sídlišti Dubina v Ostravě. Lidé se pořád ptají proč policie nic neudělá a oni to musejí snášet. Ty lidi totiž nezajímá že občas někdo dostane vysoký trest za drogový byznys. Ty lidi zajímá, že v jejich domě se prodávají drogy a mají strach.
 
Já bych se Vás tedy chtěl zeptat, jaký smysl má tato politika. Podle mého názoru by bylo lepší, kdyby přicházela reakce policie daleko dříve, tedy hned ve fázi detekování jakéhokoliv distributora, i za cenu, že by pachatelé dostávali nízké tresty nebo dokonce unikali spravedlnosti. Výsledek by ale byl, že by drogy byly zabaveny a prodejní místo zničeno. Dalo by se to nazvat jako metoda vypuzení a zastrašení. Zkuste uvažovat jako člověk, který uvažuje, že bude prodávat drogy. Čeho se budete bát více? Že do týdne u Vás udělá policie razii nebo že někdy za půl roku, možná za několik let půjdete do vězení. Většina těchto lidí druhé riziko ani nebere v potaz a řekne si, že budou opatrní a nepřijde se na ně.
 
Vím že toho máte asi hodně, ale přesto by mi udělalo velkou radost, kdyby se někdo u Vás mými slovy zabýval. Ještě bych chtěl dodat: úkolem policie přece není, aby u soudu padali co nejvyšší tresty, ale pocit občanů, že jsou v bezpečí, že nemusí mít strach vyjít ven na ulici.
 
Děkuji
Ing. Zahálek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.