Dozrál čas na moderní levicovou stranu v ČR, podívejme se k sousedům
Obdobně se ostatně i chovají i jiné strany, Piráti dokázali, že jsou více piráty, než zodpovědnou politickou stranou. A jejich pozdní lítost ohledně dostupného bydlení je spíše aktem, jak zakrýt totální průšvih svého „apače“ Ivana Bartoše, který dokázal, že počítačům a digitalizaci rozumí „jako koza petrželi“.
Je mi velmi líto Strany Zelených, kterou jsem měl tu čest v roce 2000 v prvních krajských volbách v ČR vést jako lídr a kandidát na hejtmana v Plzeňském kraji. Měli jsme narvanou kandidátku osobnostmi. Nyní v Plzeňském kraji nejsou Zelení vlastní kandidátku schopni vůbec sestavit a zmohli se na podporu hnutí STAN, které má tak protienviromentální program, že kdyby v tomto kraji nedělali Zelení nic, udělali by mnohem lépe.
„Šmardova“ sociální-demokracie, Zelení, Piráti se stali „vítači“ migrantů a naprosto přestali vnímat realitu a program jako sociální politika, ochrana životního prostředí, ochrana zvířat, obnova krajiny, logistika v dopravě, která má smysl. Jsou tyto strany ještě levicové? Nikoliv, jsou spíše směšné!
Měly by se SOCDEM, Zelení i Piráti podívat do sousedního Německa na úspěch Bloku Sahry Wagenknechtová či do Velké Británie na úspěch Strany Práce (Labouristické strany) a vzpomenout si na slova skutečného sociálního demokrata Miloše Zemana: „Jen hlupák nemění své názory.“ To moderní levice v Německu a na britských ostrovech pochopila a kromě sociálního programu, dostupného bydlení či solidarity se slabými, začaly také tvrdě bojovat proti nelegální migraci.
Celá Evropa je zaskočena tím, jak zejména ve Francii, Belgii a Německu pochodují migranti z islámských zemí a zastávají se palestinského teroristického hnutí Hamás či libanonského Hizbaláhu. Prostě uzurpují si pro sebe „muslimskou Evropu“ a nechtějí respektovat tradiční evropské křesťansko-židovské hodnoty.
I proto vzrostla ve Francii podpora politické strany Národní sdružení Mary Le Penové a v Německu Alternativy pro Německo (AfD). Tradiční německé strany CDU (Křesťanská demokracie), SPD (sociální demokracie) a FDP (Liberálové) se bojí nástupu pro ně „antisystémových či jak oni říkají pravicově populistických“ stran. A jak ukázaly evropské i zemské volby, dobře vědí proč.
Ale daleko větší nebezpečí hrozí pravici v Německu od levého spektra! Nová levicová strana Blok Sahry Wagenknechtové - Rozum a spravedlnost (BW) rozdrtila roztříštěnou německou politickou scénu – a odloupla podporu všem rozumně uvažujícím lidem ve stranách jako CDU, SPD a FDP!
V jejím čele stojí čtyřiapadesátiletá Sahra Wagenknechtová, která se trvale řadí mezi nejoblíbenější političky v zemi. Je členkou Bundestagu (německého parlamentu) za stranu Die Linke (Levice) a manželkou Oscara Lafonteina, bývalého předsedy německé sociální demokracie.
Sahra Wagenknechtová je ekonomka, spisovatelka literatury faktu a je populární ikonou tvrdě levicové politiky v Německu. Založila novou politickou stranu Blok Sahry Wagenknechtové – Rozum a spravedlnost (BW) a vytvořila novou mocnou sílu proti establishmentu, která může ještě více zvrátit již tak roztříštěnou politiku země zasažené naprosto nesmyslnou migrační vlnou ve stylu Angely Merkelové.
Sahra Wagenknechtová, dlouholetá tvář Levice, která má kořeny ve východoněmecké komunistické straně, říká, že její nová frakce bude reprezentovat velkou část německého elektorátu, který je hluboce frustrován mainstreamovou politikou. Narodila se v Jeně německé matce, otec je Íránec, který v sedmdesátých letech odcestoval do Íránu a od té doby je nezvěstný.
„Žijeme v době globálních politických krizí,“ řekla Sahra Wagenknechtová v Berlíně, kde nyní žije a dodala: „Německo má pravděpodobně nejhorší vládu ve své historii. Mnozí už nevědí, koho volit, nebo volí ze vzteku a zoufalství.“
Wagenknechtová, častý host německých televizních diskusních pořadů, trvale figuruje mezi nejoblíbenějšími politiky v zemi. Její vynikající výsledky v evropských volbách a také ve volbách v Durynsku a v Sasku předčily průzkumy.
Její strana se stala významnou politickou silou, což znamenalo další pád sociální demokracie SPD a vyřadilo to liberály z FDP ze dvou spolkových sněmů a Zelené z jednoho.
Wagenknechtová, stejně jako krajně pravicová Alternativa pro Německo AfD obviňuje německou vládu, že vychází vstříc městským elitám a ignoruje obavy venkovských voličů. Rovněž brojí proti pokusům vládnoucí koalice urychlit přechod na zelenou energii – nebo, jak to nazvala, „slepý, neplánovaný ekoaktivismus“ – prosazováním nových pravidel o tom, jak Němci vytápí své bydlení.
Wagenknechtová rezolutně vyzvala k omezení vstupu žadatelů o azyl do země a kritizovala podporu německé vlády pro Ukrajinu a požadovala zastavení dodávek zbraní a obnovení úzkých vztahů s Moskvou, což komentovala slovy: „Odřízli jsme se od levné ruské energie ekonomickými sankcemi, bez životaschopných alternativ. To vyvolalo exodus důležitých průmyslových odvětví a masivní ztrátu prosperity“.
Její postoje vyvolaly obdiv členů pravicové AfD a dokonce pozvání do strany. „Prosím tě, pojď a přidej se k nám!“ řekl Björn Höcke, jeden z nejradikálnějších politiků AfD, během projevu v saských Drážďanech.
Nová a moderní levicová strana Sahry Wagenknechtová je také tvrdou ranou pro současnou německou zastaralou levici SPD a Zelené nejen v evropském a zemském rozměru. Už nyní má v německém parlamentu (Bundestagu) poslance a „zastaralá levice“ ztratila přestupy deset ze svých osmatřiceti zákonodárců. Tento krok může také dále roztříštit německou politickou scénu, které po většinu éry po druhé světové válce dominovala velká Volksparteien (lidové strany) – se středopravým spojenectvím mezi Křesťanskodemokratickou unií a Křesťanskosociální unií na jedné straně a středolevou sociálně demokratická straně na straně druhé. Tyto strany zaznamenaly pokles své podpory a vlivu. A i v tom vidí Wagenknechtová příležitost pro moderní německou levici.
„Chceme mít širokou základnu a myslím si, že je dobře, když lidé, kteří například volili současnou vládnoucí koalici (sociální demokracie, zelení a liberálové – pozn. autora) a kteří jsou nyní hluboce zklamaní, věří v náš projekt a chtějí nás podpořit,“ tvrdí Wagenknechtová.
A promiňte, abych nezapomněl na německé Piráty. Ty se nedostali do evropského parlamentu, přestože u našich západních sousedů neexistuje pro evropské volby volební klauzule. A tak zatímco má v Evropském parlamentu jednoho poslance malá ekologická strana, jednoho Strana německých rodin a dva satirická strana bez programu s názvem „DIE PARTEI“. Němečtí Piráti tak skončili na rovni výsledků Veganské strany Německa.
A co moderní levice u nás? Myslím, že dozrál čas.
Použité zdroje: DR.de, ZDF.de, politico.eu
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 623x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.