Dr. Edvard Beneš

20.5.2020 14:11
Jeho pomník, který stojí na Loretánském náměstí před Ministerstvem zahraničních věcí zatím odolává snahám o nový výklad dějin… Kácení pomníků se stává politickým programem pro „nové vykladače“ dějin. Jejich snahy o nápravu dějin, maršálem Koněvem nejspíše nekončí…

A tak ve stínu květnových událostí si připomínáme 28. květen 1884, kdy se narodil v Kožlanech druhý československý prezident dr. Edvard Beneš. Dr. Edvard Beneš stál u vzniku Československa v říjnu 1918. Byl také úzce spjat s Československou stranou národně socialistickou. Byl jejím místopředsedou.

Před 75 lety si užívala naše republika první dny svobody, dny radosti z vítězného návratu našich zahraničních vojáků, návratu vězňů z koncentračních táborů, nacistických žalářů, … Ne všude a ne vždy to byly slzy štěstí, statisíce spoluobčanů se domů nevrátilo.

16. května 1945 se vrátil do Prahy z exilu také představitel našeho odboje prezident Dr. Edvard Beneš. Jeho květnová cesta vlakem vedla napříč celou republikou až do Prahy, miliony lidí si tehdy přivstalo a vítalo svého prezidenta, vracel se domů jako vítěz. Ještě před několika lety byl součástí květnových oslav filmový dokument o návratu prezidenta Dr. Beneše. Film nejlépe dokumentoval atmosféru květnových dnů. Letošní režie oslav byla vedena již v jiném duchu. Veřejnosti byli představení „noví“ hrdinové.

I dnes je nutno připomenout, že E. Beneš stál u zrodu ČSR v roce 1918. Stal se jak předsedou vlády, tak byl i dlouholetým ministrem zahraničí ČSR. Po abdikaci prezidenta T.G. Masaryka, byl druhým československým prezidentem. Stal se výrazným odpůrcem nastupujícího německého fašismu, v říjnu 1938 po mnichovském diktátu a nátlaku Anglie a Francie odcházel podruhé do exilu. Československo bylo obětováno, mír přesto zachráněn nebyl…. Jeho předpověď se vyplnila, svoboda přišla z východu.

Dr. Edvard Beneš se stal po vypuknutí války v září 1939 představitelem československého domácího i zahraničního odboje. Úsilí E. Beneše o obnovu Československa vyvrcholilo s porážkou Německa květnu 1945. Svět se během války výrazně změnil. Dr. Edvard Beneš jako jeden z mála evropských představitelů se vrátil domů jako představitel svého státu, byli jsme součástí vítězné koalice. A to je nutné mnohým domácím a zahraničním politikům připomenout. Na základě Postupimské dohody byl proveden odsun německého obyvatelstva, jako důsledek jejich výrazného podílu na rozbití ČSR.

Další poválečný vývoj v Evropě a ve světě byl již ve znamení nového rozdělení světa, na základě Jaltské dohody a výsledků II. světové války. Tento vývoj již nemohl Dr. E. Beneš ovlivnit. Svět se rozdělil na dvě sféry vlivu. Edvard Beneš i přes snahy novodobých tvůrců dějin o jeho vymazání z paměti národa má své důstojné místo v české historii. Slova TGM „bez Beneše bychom neměli republiku“ něco vypovídají. Dnešní útoky na prezidenta Beneše jsou především útokem na „jeho dekrety“ a na celistvost a suverenitu tohoto státu. Jsou pokusem změnit výsledky druhé světové války.

Přemysl Votava

 

Foto:  Rok 1945, Edvard Beneš vyjel z Košic do Prahy. Zajímavostí snímku je, že muž v brýlích stojící za ním - Gustáv Husák - se po létech stane také československým prezidentem. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.