Dubčekova busta v Radě Evropy

27.6.2018 17:42
Slovenský premiér Petr Pellegrini dnes v Parlamentním shromáždení Rady Evropy (PACE) odhalil bustu Alexandra Dubčeka. Přítomný byl také generální tajemník Rady Evropy, norský socialistický politik Thorbjørn Jagland.

Jak uvádí na Facebooku slovenský poslanec Ľuboš Blaha, Jagland v dojemném projevu vyjádřil názor, co Dubček pro jeho generaci znamenal a jaký to byl dobrý člověk s hodnotovým zakotvením. Na závěr potom došel k bustě a upřímně dojatý ji přátelsky objal. Alexandra Dubčeka osobně poznal a nesmírně si ho – tak jako celá generace levicových lidí v západní Evropě – vážil.

Dubček je v Evropě fenomén. Je symbolem demokratického socialismu, po po kterém v roce 1968 toužila prakticky celá Evropa. Západ se chtěl zbavit kapitalismu, východ stalinismu a všichni chtěli to, co reprezentoval Dubček – socialismus a demokracii, připomíná Blaha. I dnes je Dubček pro mnohé dnešní politiky stále ikonou.

Alexandr Dubček svého času napsal: „Věřil jsem v myšlenku socialismu. Moje víra byla čistá a plná. Pro šťastnější život lidstva jsem byl připravený dát k dispozici svůj rozum, srdce i celou svoji duši“.

Dubčekova vize socialismu s lidskou tváří je v této chvíli u nás potlačována a znehodnocována. Blaha se v informaci o odhalení busty vyznává z víry v demokratický socialismus. Není v tom jistě sám, což ostatně vyjádřilo i odhalení busty v Radě Evropy.  A v tom je naděje.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.