Evropskou unii vedou do problémů zákulisní intrikáni, nikoli Marine Le Penová nebo Farage

29.5.2014 09:07
Krátce před evropskými volbami evropské televizní stanice vysílaly debatu kandidátů na předsedu Evropské komise. To tady dosud nebylo. S ohledem na zvýšenou roli Evropského parlamentu při výběru předsedy komise tak měla být vytvořena osa volič, poslanci, komise. Co z toho vylezlo? Hned po volbách zjišťujeme, že unijní lídři si z lidí dělají blázny, všechno je jinak a nazvěme to rovnou šaškárnou.

Hlavní politické bloky do voleb vedli socialista Martin Schulz a Jean-Claude Juncker, reprezentující Evropskou lidovou stranu, kteří také ve zmíněné debatě byli jako kandidáti na předsednický post komise. Juncker byl pro mnohé hodnotitele diskuse z reálných kandidátů, fakticky uvedené dvojice, lepším a vzhledem k jeho minulým zkušenostem by zřejmě byl velmi dobrým předsedou Evropské komise.

Jenže hned po volbách je všechno jinak, navzdory slibům voličům. Už opět se hrají zákulisní hry a unijní post se Junckerovi vzdaluje, a to navzdory vítězství stran sdružených v lidovecké frakci. Po prvním povolebním jednání lídrů polský premiér Donald Tusk řekl, že v povolební atmosféře poznamenané úspěchy i prohrami, výsledky euroskeptických stran a v řadě zemí mimořádně nízkou účastí lidí ve volbách nebyla na jednání o předsedovi komise ta nejlepší nálada.

Nyní se však ukazuje, že věc se má poněkud složitěji, neboť Juncker podle některých zdrojů ztrácí podporu německé kancléřky Angely Merkelové. Můžeme se ptát, jak byl zkušený lucemburský politik vybírán na lidoveckého celoevropského lídra. Komu a čemu vlastně dělal fíkový list. Nějaké důvody bych také našel, ale nemá smysl spekulovat. Podstata je ta, že se z Bruselu hrála habaďura.

Jednáním o obsazení funkce nyní pověřili unijního „prezidenta“ Hermana Van Rompuye, muže, u něhož se vlastně ani neví, co za dobu působení ve funkci dobrého udělal. V tomto kontextu se tedy mámě na co těšit.

Jeví se z toho, že snaha přiblížit unijní orgány lidem byla jen obyčejná šaškárna, opíjení rohlíkem. Nedivme se proto, že navrch získávají euroskeptici a přímo vymítači ďábla, kterým podle nich je unijní Brusel. Díky pohrdání lidmi, jak je předváděno i v případě obsazení postu předsedy Evropské komise, bude těmto vymítačům nasloucháno a budou získávat podporu. Bohužel.

Nikoli Marine Le Penová nebo Nigel Farage jsou hlavními nepřáteli budoucnosti Evropské unie. Ve skutečnosti jsou jimi třeba Angela Merkelová nebo François Hollande, abychom byli spravedliví i k socialistům, kteří, jak se zdá, vůbec nepochopili, že lidé v unii nejsou ani ovce a ani nejsou hloupí.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Vystihl jste to velmi dobře pane Meduno.