Generál Petr Pavel jako „předvolební návnada“ či „nosič vody“

19.7.2020 18:44
Z jednání generála ve výslužbě Petra Pavla, by ledaskdo mohl usuzovat, že se chystá kandidovat v příštích prezidentských volbách a usilovat o funkci prezidenta ČR. Podle mého názoru však jen čeří vodu.

Přestože nejeden politický komentátor bere prezidentskou kandidaturu gen. Petra Pavla jako hotovou věc (např. zde) a mnohé výzkumné agentury již dokonce zjišťují jeho předvolební preference, tak mě se zdá, že mate tělem a místo pokusu o trhák jen rozjíždí peloton a připravuje výhodnou pozici pro jiného lídra. Tato taktika se standardně používá v závodní cyklistice a dotyčnému se přezdívá „nosič vody“.

V politice tuto taktiku úspěšně aplikovali už na Slovensku, kdy vedle Čaputové kandidoval také jiný prezidentský kandidát z podobné názorové skupiny, který se však ve finále vzdal kandidatury v její prospěch a ona i díky jeho podpoře zvítězila. Čímž mj. obešla finanční limit na volební kampaň…

Proč si to myslím? K tomuto závěru jsem došel loni na podzim, kdy se Gen. VV Petr Pavel začal profilovat jako prezidentský kandidát. Neboť se domnívám, že tak brzké zahájení předvolební kampaně nemůže nikdo myslet vážně. Takto brzo se před cílem nespurtuje, ale jen trhá peloton a připravuje pozice pro jiného cyklistu/politika, který se zatím veze v závětří a který byl dopředu vybrán jako stájová jednička.

A tím se dostáváme k termínu „předvolební návnada“. Z chování gen. Petra Pavla mám totiž dojem, že jeho úlohou je také upoutat pozornost případných protikandidátů a donutit je k předčasnému startu jejich volebních kampaní a vyčerpat je. A hlavně přimět je, aby na sebe upoutali pozornost a bylo tak více času na hledání jejich škraloupů a výrobu diskreditačních antikampaní…

Můj osobní tip je, že gen. Petr Pavel připravuje vhodnou předvolební pozici na prezidentský úřad pro současného senátora Pavla Fischera a nebo někoho jiného. Napadá mě také Miroslava Němcová např.

Ale samozřejmě, že se mohu mýlit a všechno může být jinak, to připouštím.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.