Harmonika, která nahnala „kavárně“ strach

alexandrovci
18.10.2015 22:37
Alexandrovci přijeli do České republiky. „Pražská kavárna“ hned ožila. Tedy opět zasedla a kádrovala. Nabídl se důvod opět zaútočit na českého prezidenta. „Pražská kavárna“, tedy ti Štětinové, Bokové a jim podobní, zkritizovali Evropské turné 2015 slavných Alexandrovců z Ruské federace. Jedněm vadila rudá hvězda, druhým vojenská uniforma, třetím vojenská písnička, čtvrtým harmonika, ale všem vadilo, že umělci jsou z Ruské federace.

Hned zvedli obočí a ukázali také výstražně prstem na ty české zpěváky, kteří si dovolili vystoupit jako hosté Alexandrovců. Jsme ale všichni rádi, že doba se změnila, blíží se dokonce výročí listopadu 1989, tak jistě nebudou vyobcováni z řad umělců, nebude jim zakázána umělecká činnost, nebudou muset jít do kotelny. Nebudou také zbaveni Zlatých slavíků. To jen ti naši již známí z kavárny, probudili to známé kádrování a předhodili je médiím.

Připomínám, že Alexandrovci jsou pojmem celosvětovým. Jejich sláva se datuje zejména od doby II. světové války. Soubor před dvěmi lety oslavil již 85. výročí své existence. Alexandrovci se letos na svém turné Evropou, u příležitosti 70. výročí konce II. světové války, zastavili také v ČR. Jejich Turné 2015 se konalo pod záštitou pana prezidenta. Bylo vyprodáno všech 12 koncertů na devíti místech ČR. Obdobný zájem o koncerty byl i na Slovensku. Ovace a potlesk návštěvníků v Praze, Ostravě, Brně, Pardubicích, Zlíně nebral konce, písně vháněly slzy do očí. Byly to stejné písně, které se nesly Evropou, když Rudá armáda nesla prapor svobody do Německem obsazené Evropy. Byly to i tanky s rudou hvězdou, které osvobozovaly naší vlast... Proto nesmíme zapomenout na sto tisíc padlých sovětských vojáků, kteří v Československu nalezli své hroby.

Dnes jejich následníci přijeli s harmonikou a písničkou. Přijeli zazpívat a připomenout konec II.světové války. Nepřijeli na tancích, jako nedávno američtí dragouni, přijeli jen s tou písničkou…. Ale i ta budí strach té „ostražité Pražské kavárny“. Možná, že jim ta slavná píseň Kaťuša připomíná známý husitský chorál, který neslavně ukončil křížové tažení do našich husitských Čech.

Nedejme se zastrašit. Ani tou „Pražskou kavárnou“, ani tím kádrováním. V této souvislosti připomínám to známé Masarykovo: „Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty. “

Přemysl Votava

 

Ilustrační snímek.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Pokud je mi známo, tak Alexandrovci rozdávali radost a odvahu vojákům ve 2. světové válce. 

A pokud je mi známo, tak na filmovém festiválku v Jihlavě bude jako čestný host rozverné  "děv-čátko" od Pussy Riot. Byť se ta "skupina" už dávno rozpadla. To pražské kafárně nevadí. 

Je to náhoda, ale v příbuzenstvu mám člověka, který v rámci "kulturní úderky" bojoval na Majdanu. Aby se tam ti Ukrajinci nerozutekli, za to čekání v mrazu brali 465 Kč (v přepočtu na naše peníze).  Ale to vystoupení kulturní úderky (bylo jich víc) PLATILA ORGANIZACE ČLOVĚK V TÍSNI. Na tohle se sbírají prachy - na vývoz revoluce. 

Od té doby nedám na takovéto hnutí ani penny (v přepočtu na českou měnu). Stejně se zachovala matka toho kulturtrégra z příbuzenstva. 

 

oleg-gubin

Pane Votavo, s velkým poptěšením jsem si přečetl Váš příspěvek. Zúčastnil jsem se sobotního koncertu Alexandrovců. Při příchodu k hale se sice pár blbečků (řečeno s Milošem Zemanem) se stupidními transparenty pokoušelo v předstihu koncert znechutit, výsledkem však byly nadšené ovace a standing ovation téměř vyprodané haly. Odcházel jsem dojat a nabitý pozitivní energií. Ani výpotky z "pražské kavárny" nomohly celkový dojem ovlivnit. Bohužel, koncert měl i jedno negativum. Helena Vondráčková v zlatých třpytivých šatech do celkové úrovně nezapadla a jen připomněla svůj nechutný soudní spor s Martou Kubišovou.