Kardinál Dominik Duka přihrál levicovým stranám desetitisíce hlasů
Redaktorka musela ukončit rozhovor, protože kardinálovo horlení hraničilo s nepřípustným návodem, koho volit či nevolit. Stanice Radiožurnál je nejsledovanější a kardinálova exhibice rázem pronikla i do dalších médií. Hrubý odhad: levicové strany zpochybňující církevní restituce, především ČSSD a KSČM, si ve volbách přijdou na desetitisíce hlasů navíc.
Vše přitom začalo nenápadně: ministr vnitra v demisi Martin Pecina oznámil, že předloží vládě návrh zákonného opatření na vynětí areálu pražského Hradu z právně účinného zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Nelze vyloučit, že Pecinův návrh měl souběžně posílit poměrně slabé volební preference Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ), kterou ministr vede v Moravskoslezském kraji.
Premiér Jiří Rusnok se k Pecinovu návrhu postavil neutrálně. Setkal se s Dukou a poté sdělil, že nepovažuje projednání návrhu za nutné. Vláda ovšem rozhoduje ve sboru. Protože ve vládě sedí několik ministrů, kandidujících za SPOZ ve volbách, mohl by Pecinův návrh uspět i přes premiérův nesouhlas.
Bohuslav Sobotka je v závěru volební kampaně ve výborné formě
Této situace pohotově využil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V přímém přenosu předvolební debaty deseti volebních leadrů, pořádané deníkem MF DNES a portálem iDNES, se zeptal leadra SPOZ Vratislava Mynáře, zda a kdy vláda projedná Pecinův návrh. Senát by prý obdobné zákonné opatření velice pravděpodobně schválil.
Mynář prohlásil, že za vládu nemůže hovořit, protože není jejím členem. Na Sobotkův opakovaný dotaz ovšem připustil, že je s mnohými ministry v kontaktu. Prý požádá Pecinu, aby projednání návrhu ve vládě prosadil.
Předseda ČSSD byl ještě v létě nejslabším článkem stranického grémia. Zpočátku se stavěl rozhodně proti vládě Jiřího Rusnoka, nesouhlasil ani s většinou názorů prezidenta Miloše Zemana. Při hlasování o důvěře vládě se však pochlapil. Přijal většinové stanovisko poslaneckého klubu a hlasoval pro důvěru, stejně jako později pro seberozpuštění sněmovny. V nedávno zveřejněném rozhovoru v deníku Právo vystupuje vstřícně i vůči Miloši Zemanovi.
Sobotkova forma kulminuje právě teď, v závěrečných dnech volební kampaně. V poslední předvolební Partii na TV Prima doslova zašlapal do země úřadujícího předsedu ODS Martina Kubu. Ten pod tíhou Sobotkových argumentů dokonce připustil – prý v krajním případě – podporu jednobarevné vlády ČSSD. Což ovšem Sobotka velkoryse odmítl. Chápe prý, v jak hluboké defenzívě se celá ODS nachází.
Již byla zmínka o přímém přenosu předvolební debaty na serveru iDNES, mimochodem již v domácím prostředí Andreje Babiše. Také tady patřil Sobotka mezi nejaktivnější diskutéry. Ještě více se však Sobotka prosadil ve volebním speciálu na TV Nova, skvěle moderovaném Markétou Fialovou. Jestlipak se díval veřejnoprávní Václav Moravec?
Sobotkovým soupeřem byl Miroslav Kalousek. Pročpak jste se z volební kampaně skoro vytratil, ptal se Sobotka. Není vás skoro vidět a dokonce ani slyšet. Drtil pak soupeře neúprosnými argumenty z éry Topolánkovy a Nečasovy vlády. Zmínil starosti střední třídy, která prý má předplaceno, potíže handicapovaných spoluobčanů, nejvíce postižených Drábkovým řáděním na MPSV, stejně jako seniorů, kteří v zájmu nejmajetnějších deseti tisíc musí až do roku 2015 zapomenout na valorizaci penzí. Vyhrál vysoko na body.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3160x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.