Mezinárodně izolovaný Izrael pomýšlí na válku

obrazek
4.11.2011 09:45
Izraelská pravicová vláda premiéra Benjamina Netanjahua zcela selhává při řešení vnitropolitických problémů a svou agresivní politikou se dostala i do mezinárodní izolace. Pozornost od svých neúspěchů se tak snaží klasicky odvést přeceňováním íránského jaderného programu a přípravou na válku s Teheránem, která už se stala evergreenem.

Masové demonstrace proti pravicové vládě začaly v Izraeli v polovině července a pokračují dodnes. Sociální nepokoje vyvolalo především neúnosně drahé bydlení, ale i nespokojenost zaměstnanců s nízkými platy a všeobecnou drahotou v zemi. Protesty se konaly v průběhu celého léta a pokračují v nemalé míře dosud, což dokládají demonstrace statisíců lidí v mnoha izraelských městech. Nepokoje kulminovaly 6. srpna, kdy do ulic izraelských měst vyšlo odhadem 350.000 demonstrantů a 3. září, kdy protestovalo po celé zemi na 460.000 lidí (z toho 300.000 v hlavním městě). Zatím poslední velká manifestace proběhla 29. října, kdy se v Tel Avivu shromáždilo na 70.000 nespokojených občanů. Pravicový kabinet je zcela bezradný, nechce zvýšit daně nejbohatším a vyjít vstříc požadavkům lidu, a tak odvrací pozornost směrem k největšímu nepříteli židovského státu – Íránu.

Souběžně se zoufalou vnitropolitickou situací čelí Netanjahuova vláda i mezinárodní izolaci, do které se dostala sama svou agresivní sionistickou politikou. V reakci na přijetí Palestiny do UNESCO oznámil Netanjahu urychlení výstavby židovských osad na sporných územích ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu. Vysoké náklady na budování osad jsou mimochodem jednou z příčin zhoršující se životní úrovně izraelské populace. Prostředky vynakládané na židovskou kolonizaci, resp. stavbu cca dvou tisíc nových obytných domů, zoufale chybí v jiných podfinancovaných resortech. Budování osad je z hlediska mezinárodního práva nezákonné a navíc je překážkou mírových jednání na Blízkém východě.

Tel Aviv kritizují už i jeho největší spojenci – Američané i Britové vyjádřili hluboké znepokojení a zklamání a označili jednání Izraele za provokativní. Neochvějně po boku Izraele však stojí Česká republika. Schwarzenberg je považován za nejvíce proizraelského ministra zahraničí na světě a je veřejným tajemstvím, že ve světě nehájí zájmy ČR, ale USA a Izraele. Na webu ministerstva zahraničí jsem nenašel žádné stanovisko odsuzující izraelskou konfrontační politiku. Tel Aviv čelí izolaci i v oblasti Blízkého východu, kde po pádu Husního Mubaraka ztratil blízkého spojence v Egyptě. Na bodu mrazu jsou rovněž vztahy s Tureckem. Podrobněji viz: http://www.vasevec.cz/blogy/zavazne-problemy-izraelske-vlady

Kritika židovského státu ovšem nebrání neokoloniálním mocnostem připravovat v součinnosti s Netanjahuem plán útoku na Írán. Podrobněji viz: http://www.vasevec.cz/blogy/bude-iran-dalsi-na-rade Jen pár dnů po brutální vraždě Muammara Kaddáfího se vážně hovoří o rozvrácení dalšího ropného muslimského státu s cílem zcela destabilizovat rozsáhlý region Blízkého východu a severní Afriky. Laureát Nobelovy ceny míru Barack Obama a David Cameron, pokračující v Blairově tradici Británie jako věrného mopslíka USA, se připravují na válku po “zaručených informacích”, že Írán nyní disponuje dostatečným množstvím obohaceného uranu pro výrobu čtyř atomových bomb. Jistě vychází ze stejně důvěryhodných zdrojů jako George Bush ml. před útokem na Irák v roce 2003. Zlověstně působí navýšení počtu amerických válečných lodí v Perském zálivu. Ukazují Američané pouze svaly, nebo chtějí rozpoutat další válku?

Vedoucí představitelé Íránu zcela neprozřetelně gratulovali NTC, resp. NATO, k dobytí Libye, ačkoliv museli vědět, že nyní jsou na řadě oni sami. Nápad preventivně zaútočit na íránská jaderná zaření se zrodil v hlavách premiéra Netanjahua a ministra obrany Ehuda Baraka, kteří lobují za válku u svých západních spojenců. Nemají však podporu všech ministrů kabinetu, kteří se obávají důsledků tohoto fatálního rozhodnutí. Na svou stranu se jim podařilo získat jen ministra zahraničí Avigdora Liebermana, který přirozeně všechny na veřejnost prosáklé informace o plánovaném útoku na Írán popírá. Izrael však úspěšně otestoval balistickou střelu a vlastní rakety Jericho, které jsou schopné nést i jadernou hlavici do vzdálenosti 1700 kilometrů. Teherán už do Tel Avivu vzkázal, „že se bude mstít překvapujícím způsobem, pokud by se Izrael rozhodl k takové chybě.“ Íránský ministr zahraničí tím nepřímo naznačil, že v případě napadení Íránu můžou USA počítat s protiútokem na svém vlastním území. Nicméně, podle vojenských odborníků útok v zimě nepřipadá v úvahu, protože oblačnost by ztížila orientaci humanitárních bombardérů. Pokud by se íránská otázka řešila v Radě bezpečnosti OSN, Rusko a Čína by jistě svým vetem zabránily tak nezodpovědnému hazardu.

Domnívám se, že pro Izrael by bylo nejlepší, kdyby premiér Netanjahu přestal řinčet zbraněmi a přemlouvat Západ k dalšímu válečnému dobrodružství a raději začal řešit vnitropolitické problémy své země. Potom nebude muset čelit statisícům nespokojených lidí, kteří proti jeho vládě již několik měsíců demonstrují.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pane Šebek, vidím, že lpíte velice na jednom jediném tématu a pokládáte je za jediné a vyvolené. Kniha knih - je to možná pro vás. pro mě ne, pro mě má smysl jen víra, což snad chápete je zcela o něčem jiném. Konkrétně pro mě je podstatná víra v souladu se Slovanskými védami a pokud byste o tom něco věděl, věděl byste, že to nemá s náboženstvím nic společného a chápal byste i mou poznámku, že pro mě začíná historie o pár tisíc let zpět. Vše o čem píšete je zajímavé možná pro ty, kteří zatím hledají ... až naleznou, nebudete jim mít co říci, protože budou vědět,. že vše bylo a je zcela jinak. Dále pokud píšete o knize knih - může být knihou knih pro někoho, kdo to tak cítí, věří tomu - nejsou to ale všichni obyvatelé Země a proto se jí necítí vázáni.

Neustálé nasazování psí hlavy islámu je dobré akorát pro udržování napětí a rozdmýchávání náboženských nepokojů a svárů mezi lidmi. Blbci jsou ale na všech stranách a pokud žijí na západě nejsou o nic lepší nebo méně nebezpeční, než ti, kteří žijí na východě nebo kdekoliv jinde, bez ohledu na to, k jakému bohu se modlí.

Váš dovětek v azbuce je zajímavý, ovšem píší jej většinou osoby, kterým došly argumenty a nemají již co říci.

Может быть вам удобно продолжать разговор на русском языке - давайте я согласен на это.

antoninsebek
schlimbach

Pane Šebku . jaký můj vztah ke státu Izrael???  Jak jsem Vám napsal, hodnotím dnešek i historii ve vzájemných vztazích. Historie pro mě nezačíná v roce 1938, ale o pár tisíc let dříve. Pokud se mám vyjádřit přímo k Izraeli, osobně nechápu, co dává právo tomuto státu anektovat cizí území, protivit se ustavení Palestinského státu, co dává právo tomuto státu vyvíjet a hromadit jaderné zbraně a zároven upírat toto právo Iránu. Nechoďte prosím na mě s ideologií. Pro mě je zcela zřejmé, kdo dnes ve světě na vylhaných argumentech masakruje civilní obyvatelstvo v "zájmu ochrany svých ekonomických zájmů", kdo má při tom ruku na srdci a vzývá Boha. Pro mě je zcela jasné, komu lezou naši představitelé do řitního otvoru a zavlékají nás do válečných konfliktů, které byly vyvolány pod falešnými záminkami atd. Mám svůj rozum - mozek - chcete-li a nemíním se nechat zpracovávat propagandou, kdy lež je pravda a pravda je lež. Jestliže napadne cizí stát USA - je to agresor, jestliže tak učiní Rusko, je to agresor, jestli tak učiní Izrael - je to potom agresor a stejné je to pro mě i v případě, že by tak učinil Irán nebo třeba Severní Korea. Chápete?

Pokud by naši představitelé chtěli být spravedliví a konstruktivní a chtěli přispět k míru a spolupráci ve světě. nebáli by se nahlas říci svým "přátelům" tak a dost, takto tedy ne - žádné války, žádné anexe, žádný vývoz "demokracie", ale spolupráce a my proto uděláme všechno možné. Použili by diplomacie, přiměli by znesvářené strany jednat tak dlouho, dokud by se nedohodly. Najivně jsem se v 1989 rovce domníval, že naše země bude tím diplomatickým "tygrem", který dokáže výše uvedené. Jenže na toto bychom museli mít v čele jiné lidi. Sloni v porcelánu zatím nikdy nic kloudného nedokázali - kromě pořádné hromady střepů.

Pokud chceme zakazovat komukoliv, aby vyráběl jaderné zbraně, musíme tak činit na základě stejného metru všem. Proč by měl být Izrael výjimkou? Jen pro dokreslení - doporučuji v rámci studia historických pramenů nahlédnout také do některých "svatých knih", které, vytaženy na světlo světa by musely být z dnešního pohledu zakázány a zničeny, s ohledem na naturalismus rasismu a násilí v nich popisovaných, včetně návodů, jak zacházet s lidmi jiných vyznání, čeho všeho jim dopřát. Pokud by se lidé všeobecně o toto zajímali, možná bychom již dávno žili v lepší společnosti, protože ta neskutečná stupidní manipulace ze strany tupounů by nepřinášela ovoce.

Slavíme různé svátky, veselíme se při nich, radujeme se. Kolik lidí zná skutečnou historii těch událostí a zamýšlí se nad tím, zda je skutečně co slavit. Kdo se zamýšlí, zda to jsou skutečně naše svátky, které nás mají duchovně povznést a zda se tak skutečně děje ... 

Černo - bílé vidění světa neakceptuji. Binární logiku přenechávám primitivům. Do budoucna se dívám s nadějí, že světlo zažene tmu ...

antoninsebek

to  Jiří Schlimbach - 4.11.2011 22:25. Já mám také na mysli historické souvislosti, konrétně situaci v letech 1933-1938 v Evropě, kdy pořád ještě platilo, že pan A.H. je gentleman. V archivu města Zlína jsou dochovány baťovské noviny z roku 1937, kdy J.A. Baťa odjíždí na obchodní cestu do Itálie a někde za to byl zřejmě kritizován. Také on (po válce v Habeši - sic!) tam píše, že italský diktátor B. M. gentleman. Dnes se nám to zdá nepochopitelné - ústupky do poslední chvíle, všichni museli vědět o mohutném zbrojení a tím pádem o hrubém porušování mezinárodních dohod.

Může se bohužel stát, že jsme odsouzeni si takovou situaci zopakovat. Pan Ahmedíneřád je schopen velmi "vyrůst" hned poté, co tu atomovku smontují. Minimálně k masivnímu vydírání.  A pokud by ji "zkoušel v praxi", tak je jediné místo na světě, kam by ji "rád pustil".

K Vaší připomínce "kdo všechno také trpěl". To se opravdu těžko měří. Bohužel i tady (pokud by se vzal podíl umučených v koncentrácích), tak by židovský národ nebyl s jiným srovnatelný. Do koncentráku byli také posíláni z Protektorátu Čechy a Morava, jakož i ze Slovenského štátu, z fašistického Maďarska -  že ano? Židy vyháněli i Poláci těsně po skončení války. Znám např. i současné předsudky v Rusku.   Nedivím se židovskému odhodlání "už nikdy jako ovce". Nevím, kde se ten "vztah" (také u Vás) ke Státu Izrael bere. 

schlimbach

Pane Šebek, nepotřebuji si dávat na žádnou partii svého těla led. Mě nezajímají dogmata ale realita nejen dneška, ale i minulosti. Věřím, že si občané státu Izrael i jejich předci zažili mnohá příkoří, to si ale zažili a užili i Slované a další národy. Takže by bylo na místě uklidnění na Vaší straně a bylo by žádoucí hodnotit minulost i součastnost v širším kontextu...

antoninsebek

Vážení přátelé, také pane Jiří Schlimbachu  (4.11.2011 17:37):  zkuste si najít v knížkách Bohumila Hrabala, kam všude radí si dát pivovarský led v zájmu ochlazení důležitých partií těla.

Nehodlám se široce rozepisovat. Mám jenom dvě řečnické otázky:

1/Kdo jiný když ne Stát Izrael, poté co zažili jeho občané a jejich předci, by si měl přát na zemi věčný mír?

2/Kdo z Vás věří panu Ahmedíneřádovi and his melody boys jeho SALAM ALEJKUM (běžný arabský pozdrav)? Omlouvám se znalcům arabštiny, ale radši tu pointu napíšu: SALAM ALEJKUM znamená v češtině: MÍR S VÁMI...

schlimbach

pan Filip - kdo ten národ vyvolil? Sami sebe? Zjistěte si něco o Slovanech, přečtěte si Slovanské védy a budete mít více informací o skutečném stavu minulosti, přepisování historie i svinstvu, které "vyvolení" páchali a páchají dodnes -(

Nikdy bych si nepomyslel, že naše země bude stát v jedné řadě s mezinárodními zločinci, válečnými zločinci a bude se podílet na zvěrstvech proti civilistům  různých zemích. Nikdy bych se nenadál, že budeme škudlit na invalidech, jen aby bylo více peněz na předražené zbraně a mohlo se vesele zabíjet dál -( 

Nevím, co ještě náš národ potřebuje prožít, aby dokázal vlastizrádce a pomahače válečných zločinů poslat tam, kam patří. Zapomněli jsme na 1938? Rusové nám leží za 1968 v žaludku? Co děláme v Afgháínistánu, Iráku, zradili jsme Srbsko, angažovali se v Libyi - je to hnus -(

pudlikmaxik

Vím jediné, že některé knihy, které hovoří a popisují historickou dobu Sumeru, Akadu, Asýrie, Babylonie atd., zcela jednoznačně ukazují na to, že Židé byl národ odedávna vyvolený, tj. minimálně už 4.000 let, možná i více......... víte, ono je to také o tom, kdo je vám bližší - jestli Izraelité nebo muslimové. Osobně se nechci dožít muslimských vojsk u Vídně - léta 1529 či 1683........